KSIĄŻKI DO PRZECZYTANIA… I OBEJRZENIA

08.01.2020

Różne są szkoły, jeśli chodzi o podejście do ekranizacji książek. Jedni rozpoczynają od filmu lub serialu i dopiero po zakończeniu seansu sięgają po powieści. Inni, w tym ja, historię wolą najpierw poznać na kartach książek, a dopiero później sięgnąć po kinowe produkcje. Tym razem te ekranizacje mają wymiar szczególny, bo są dostępne na szeroko dostępnych platformach streamingowych jak Netflix, czy HBO Go, także można je obejrzeć, na krótko po skończeniu lektury, do której bardzo Was zachęcam.

Zacznę od tytułu, który budzi ogromne emocje. „Irlandczyk”, książka wcześniej znana jako „Słyszałem, że malujesz domy” to historia napisana przez życie. Mrożący krew w żyłach kryminał, którego makabryczne początki sięgają czasów II Wojny Światowej, w której Frank Sheeran (narrator tych wydarzeń) brał udział. To też historia, która ujawnia ponure sekrety mafii, która przez wiele lat wywierała wpływy na amerykański rząd i sterowała jego przywódcami. Finalnie, to też historia, która rzuca nowe światło na tajemnicze zniknięcie Jimmy’ego Hoffy, długoletniego przewodniczącego związku Teamsters, znanego z silnych powiązań z przestępczością zorganizowaną w Ameryce. Sheeran, u schyłku swojego życia, mając już pewność, że za swe czyny nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, zdecydował się opowiedzieć o swoich losach Charlesowi Brandtowi, śledczemu i prawnikowi, oskarżycielowi znanemu z wielu głośnych spraw o zabójstwo. Frank snuł swoją historię, ujawniając nowe wydarzenia, których skala przeraża, ale też uświadamia, jak wiele tajemnic Sheeran i jego współpracownicy, zabrali ze sobą do grobu. Frank Sheeran pozostał przez całe życie gorliwym katolikiem, co nie przeszkadzało mu w pełnieniu funkcji człowieka wykorzystywanego do „malowania domów”. Takim mianem określano zlecenia zabójstw, które w wyniku postrzału z bliskiej odległości, pozostawiały plamy krwi na ścianach domostw, w których dokonano egzekucji.„Irlandczyk” to też wizja dziwnych przyjaźni, które w świecie rządzonym brutalną ręką, nie dawały żadnej gwarancji wsparcia czy ostoi. Co więcej, to właśnie te przyjaźnie i poczucie odpowiedzialności za osoby zaangażowane w działalność mafijną, powodowały, że często mordowały się bliskie sobie osoby. Ta historia zapada w pamięć, wstrząsa i emocjonuje. Zdecydowanie warto ją poznać.

Drugim tytułem, na który warto zwrócić uwagę, jest „Szukając Alaski” Johna Greena. To skrajnie różna, względem poprzedniego tytułu, powieść. John Green jest bardzo znanym, amerykańskim pisarzem, którego książki podbijają listy bestsellerów na całym świecie. Możecie znać go z głośnych, również zekranizowanych, tytułów jak „Gwiazd naszych wina” czy „Papierowe miasta”. Green należy też do grona 100 najbardziej wpływowych osób świata według „Time’a”. Jego powieści zawsze skupiają się na trudnych emocjach towarzyszących dorastającym ludziom. Tak jest też i tym razem. Głównym bohaterem powieści jest Miles Halter, chłopak, którego fascynują ostatnie słowa znanych ludzi. Miles bardzo chciałby nadać swojemu życiu jakiś namacalny cel. Decyduje się na wyjazd do szkoły średniej z internatem, gdzie czekają na niego nowi nauczyciele i koledzy. Niedługo później chłopak poznaje Alaskę Young. Dziewczyna robi na nim ogromne wrażenie i szybko wciąga go do swojego alternatywnego świata rządzącego się prawami, których dotychczas Miles nie rozumiał. „Szukając Alaski” opowiada historię pierwszych miłości, przyjaźni i szczegółowo opisuje emocje towarzyszące młodym bohaterom.

To powieść, która zachwyci wielu nastolatków, szukających historii prawdziwej, ale momentami też bardzo bolesnej, pokazującej trudy życia. Green maluje słowem i prowadzi akcję tak wartko, że od tej książki nie sposób się oderwać. To idealna propozycja dla tych z Was, którzy lubią powieści ukazujące wrażliwość i empatyczność bohaterów, ale też nieszczędzące trudnych wyzwań.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Storei Virgin. Polecamy!

Charles Brandt „Irlandczyk”. Przeł. Jacek Barczyński. Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2019.
John Green „Szukając Alaski”. Przeł. Anna Sak. Wydawnictwo Bukowy Las, Wrocław 2019.

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora