MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ | „POD OSŁONĄ DESZCZU” JOJO MOYES

08.03.2022
jojo moyes pod osłoną deszczu recenzja

Jojo Moyes zna kobiety od podszewki. Doskonale rozumie ich sposób działania, potrafi dostrzec ich uczucia, odkrywa emocje. Nie sprowadza jednak tego wszystkiego do banału, a pokazuje obraz kobiety taką jaką ona jest. I czyni z tego piękną historię, którą czyta się z zapartym tchem. Jojo Moyes po prostu wie, co dla kobiet jest ważne. Macie teraz szansę powrócić do debiutanckiej powieści Jojo Moyes “Pod osłoną deszczu” i zobaczyć, jak rozpoczęła się jej przygoda z literaturą kobiecą.

Trzy pokolenia, trzy historie

jojo moyes pod osłoną deszczuPoznajemy trzy pokolenia rodziny Ballantyne’ów, a właściwie trzy charakterne panie, przedstawicielki rodziny – babcia o imieniu Joy, jej córka Kate oraz Sabine – córka Kate i wnuczka Joy. Kobiety zostały wychowane w zupełnie inny sposób, reprezentują inne podejście do życia. Niestety to sprawia, że bardzo trudno jest im się porozumieć. Dlatego też Sabine nie jest zachwycona, kiedy matka wysyła ją na przymusową wizytę u dziadków w małej irlandzkiej wiosce. Czuje się tam obco, a babcia nie należy do ciepłych i otwartych osób. Jednak widok matki, która po raz kolejny rozstaje się z mężczyzną, który ją zranił, również nie jest idealną opcją. Jednak może ten wyjazd przyniesie coś dobrego? Pozwoli Sabine zatęsknić za matką, a na babcię spojrzeć z innej perspektywy? Przekonamy się o tym pod osłoną irlandzkiego deszczu.

Najważniejsza w życiu jest miłość

“Pod osłoną deszczu” to historia o kobietach, które muszą sobie radzić ze swoimi słabościami, sekretami, niezrozumieniem i brakiem wsparcia ze strony bliskich. Z pozoru delikatne kobiety, znajdują w sobie ogromną siłę, aby zawalczyć o siebie. Choć nierzadko potrzebują mocnego tąpnięcia, by spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy i móc zbudować coś od nowa.

Poznajemy tutaj trzy pokolenia kobiet. Każda z nich kieruje się w życiu innym systemem wartości, innymi zasadami, mają inne marzenia i życiowe cele. Joy, Kate i Sabine to bardzo intrygujące postacie. Niejednokrotnie zaskakują nas swoim postępowaniem – z jednej strony imponują inteligencją, drugiej irytują upartością charakteru. Jednak łączy je jedno – każda z nich chce być po prostu kochana i zrozumiana.

Sentymentalna podróż w czasie

Jojo Moyes zaprasza nas w podróż przez czas (akcja rozpoczyna się a latach 50. XX wieku), miejsca (spotykamy się w Hongkongu, Irlandii) oraz losy trzech niezwykłych kobiet (Joy, Kate i Sabine reprezentują trzy pokolenia kobiet) – tak można w jednym zdaniu opisać fabułę powieść “Pod osłoną deszczu”. Podróż tam pozwala nam poznać każdą z tych kobiet indywidualnie, ale także popatrzeć na różne pokolenia z innej perspektywy. Dzięki lekturze dowiemy się, że z pozoru oschła nestorka rodu przeżyła gorącą miłość, jej córka Kate tak bardzo szuka akceptacji i zrozumienia, że popełnia raz po raz te same uczuciowe błędy, a Sabine odnajdzie szansę na porozumienie swojej rodziny podczas pobytu na irlandzkiej prowincji. Czy do tego dojdzie? Sięgnijcie po książkę, aby się tego dowiedzieć.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Jojo Moyes “Pod osłoną deszczu”. Znak. Kraków 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora