MOC EMOCJI W KSIĄŻKACH I GŁOŚNYCH PRODUKCJACH FILMOWYCH!

25.10.2018

„Kamerdyner” i „Sprawa honoru. Dywizjon 303” wywołują burzę uczuć! Przybliżają emocjonujące wydarzenia historyczne, sylwetki odważnych ludzi, którym przyszło żyć w trudnych czasach, a także miłość, która trwa, mimo panującej dookoła wojennej zawieruchy. Od takiej lektury trudno się oderwać!

Kamerdyner, Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski

„Kamerdyner” to tytuł, o którym jest ostatnio głośno zarówno za sprawą filmu jak i książki. Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka i Michał Pruski napisali fantastyczną historię o zakazanej miłości rozgrywającej się na tle burzliwych wydarzeń historycznych. Mamy tu to, co w romansach kochamy najbardziej! ON – Mateusz Kroll, kaszubski chłopak, którego po śmierci rodziców przygarnęła na wychowanie Gerda von Krauss, arystokratka pochodząca z majętnego pruskiego rodu. ONA – Marita, córka von Kraussów, piękna dziewczyna, z którą Mateusz dorastał w pałacu w okolicy Pucka. Mamy więc MIŁOŚĆ, która połączyła młodych wbrew wszelkim zasadom. Jest też WOJNA, a właściwie dwie, które w latach 1900 – 1945 dotknęły Europę.

Napisać, że „Kamerdyner” to romans, to zdecydowanie za mało, bo opisane w książce przemiany, jakie w tym czasie zachodziły na Pomorzu, są równie ciekawe. Przyłączenie Kaszub do II Rzeczpospolitej i traktat wersalski gwarantujący Polsce niepodległość, sprawiły, że pomiędzy sąsiadami, Kaszubami i Niemcami, żyjącymi razem od wieków na tym terenie, wybuchła nienawiść. Jej tragicznym finałem stała się opisana w książce rzeź Kaszubów, dokonana przez Niemców w lasach pod Piaśnicą.

„Kamerdyner” to książka napisana z rozmachem, dla wszystkich, którzy cenią historie miłosne, wplecione w emocjonujące wydarzenia historyczne!

FILM

Zdjęcia do „Kamerdynera” Filipa Bajona powstawały cztery lata. Film w kinach wyświetlany jest od końca września. Podobnie jak książka, przybliża tragiczne losy Kaszubów podczas obydwu wojen światowych i tuż po 1945 roku. Niezapomniane kreacje stworzyli m.in. Janusz Gajos, Diana Zamojska i Sebastian Fabijański. Nie tylko historia jest tu wciągająca, film od strony estetycznej, wizualnej również jest bez zarzutu. Warto go zobaczyć!

 

Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski. Zapomniani bohaterowie II wojny światowej, Lynne Olson, Stanley Cloud

„Sprawa honoru” to opowieść o prawdziwych bohaterach! Nie jest to nudny podręcznik do historii, a tętniąca emocjami historia pięciu pilotów, którzy wsławili się jako najlepsi z najlepszych w czasie II wojny światowej. Ich umiejętności i odwaga w walce w powietrzu była wręcz niewiarygodna, dlatego stali się inspiracją dla wielu książek i filmów.

Amerykańskie małżeństwo, Lynne Olson i Stanley Cloud, zafascynowane historią polskich pilotów, postanowiło napisać książkę, która przypomni tych zapomnianych bohaterów i dodatkowo ukaże niesprawiedliwość, z jaką Polska została potraktowana pod koniec wojny.

W części pierwszej o tytule „Exodus” poznajemy polskich pilotów z Dywizjonu Kościuszkowskiego. Śledzimy ich losy od klęski w 1939 roku, ucieczkę do Europy Zachodniej, by tam walczyć z hitlerowcami, po Bitwę o Anglię i wydarzenia po 1945 roku. Dzieje lotników zostały przedstawione w barwny i żywy sposób. Część druga „Zdrada” to przejmujący opis sytuacji politycznej w czasie II wojny światowej i zdrady Polski przez ówczesnych sojuszników. Historia budzi w czytelniku wiele emocji, od gniewu i złości po dumę. Czyta się ją z zapartym tchem!

FILMY

W sierpniu do kin weszły aż dwa filmy opowiadające historię polskich pilotów. „303.Bitwa o Anglię” z Marcinem Dorocińskim i „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” z Piotrem Adamczykiem i Maciejem Zakościelnym. Ten drugi inspirowany był słynną książką Arkadego Fiedlera o Dywizjonie 303. Oba filmy warto zobaczyć i porównać. Dostarczają dużych emocji, szczególnie podczas dynamicznych scen powietrznych bitew.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

 

Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka i Michał Pruski, Kamerdyner. Miłość wojna zbrodnia. Agora. Warszawa 2018.

Lynne Olson, Stanley Cloud, Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski. Zapomniani bohaterowie II wojny światowej. Marginesy. Warszawa 2018.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora