NAJMŁODSI PISARZE

04.08.2016
Najmłodsi pisarze

Dekadę temu półki księgarń podbiły powieści fantasy z cyklu „Dziedzictwo” autorstwa Cristophera Paoliniego. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że Paolini zaczął je pisać jako piętnastolatek. Jak się jednak okazuje, na tle innych wczesnych debiutantów był dojrzałym człowiekiem. Oto publikowani najmłodsi pisarze.

Flavia Bujor

Francuska pisarka pochodzenia rumuńskiego. Debiutancką powieść „Dziedzictwo kamieni” napisała jako dwunastolatka, a gdy książka trafiła na rynek, miała lat czternaście. Młodzieżowa fantasy  o przygodach trzech nastolatek została przetłumaczona na 23 języki – w tym polski – i sprzedała się znakomicie, mimo raczej umiarkowanych recenzji. Bujor nie poszła za ciosem – obecnie ma 27 lat i dopiero pracuje nad drugą książką.

Jake Marcionette

Autor z rocznika 2000. Swoją po części autobiograficzną powieść „Just Jake” napisał jako dwunastolatek. Obrotny chłopak: postawiwszy ostatnią kropkę, zaczął szukać w sieci porad dla autorów chcących opublikować książkę i już dwa dni później podpisał umowę z agentem. Dalej historia potoczyła się jak w filmie – „Just Jake” trafił na listę bestsellerów New York Timesa i został życzliwie przyjęty przez krytyków. Marcionette zapowiada kolejne powieści.

Mattie Stepanek

Jego historia jest poruszająca. Mattie zdołał zostać autorem siedmiu znakomicie przyjętych tomów poezji, choć z powodu rzadkiej choroby genetycznej nie dożył czternastych urodzin. Pierwszy wiersz napisał jako trzylatek, próbując poradzić sobie ze śmiercią brata. Krótkie życie Stepanka nie było łatwe – poruszał się na wózku, miał poważne problemy z oddychaniem. Zanim odszedł, spełnił swoje trzy największe marzenia: opublikował książkę, wystąpił w telewizyjnym show u Oprah Winfrey i odbył rozmowę z Jimmym Carterem. Oprócz poezji pisał i publikował eseje, głównie poruszające temat pokoju na świecie, oraz teksty piosenek.

Daisy Ashford

Swoją najbardziej znaną powieść „The Young Visiters” napisała w 1890 roku jako dziewięciolatka. Książka ukazała się dopiero w roku 1919, a w jej tekście celowo zachowano rozczulające dziecięce błędy składniowe i ortograficzne (co rzuca się w oczy już w tytule). Powieść uważana jest za istotny głos portretujący brytyjską arystokrację z końca XIX wieku. Odniosła duży sukces, co skłoniło Ashford do opublikowania w roku 1920 kilku innych utworów, które napisała jako nastolatka. Później zamilkła, a do pisania wróciła dopiero pod koniec życia, nigdy jednak nie kończąc rozpoczętej autobiografii. Zmarła w 1972 roku. Osiem lat po jej śmierci opublikowano „The Life of Father McSwiney” – utwór, który podyktowała ojcu, mając… cztery lata.

Dorothy Straight

Uważa się ją za najmłodszą opublikowaną pisarkę w historii. Jako czterolatka napisała utwór „How the World Began”, opublikowany w roku 1964, gdy miała sześć lat; większość dzieci dopiero uczy się wówczas czytać. Stworzenie debiutanckiej książeczki zajęło małej Dorothy jedno popołudnie – miała dość ciągłych pytań o początki świata, którymi męczyła ją mama. W „How the World Begin” można doszukać się inspiracji kilkoma zabawami z przedszkola, jest też raczej oczywiste, że przed wydaniem dzieło przeszło solidną redakcję. Dziś pani Straight ma 58 lat. Nie napisała nic więcej.

Autor

Piotr Rogoża
Piotr Rogoża
Rocznik 1987. Prawie ukończył kulturoznawstwo. Autor trzech książek i szeregu opowiadań, scenarzysta gier komputerowych, tłumacz angielskiego, copywriter. Członek „Writers Guild of America.
Artykuły autora