NAMIĘTNOŚĆ W CZASACH PANDEMII | „PERSKA NIEPEWNOŚĆ” LAILA SHUKRI

09.09.2021
perska niepewność recenzja

Czy kiedykolwiek zastanawialiście, skąd wzięła się tak ogromna popularność powieści traktujących o krajach arabskich? Co nas pociąga w tej dalekiej, niezbyt dobrze znanej i egzotycznej kulturze? Może właśnie to, że jest ona dla nas, Europejczyków, niedostępna i tajemnicza, jest największym magnesem. Laila Shukri zdaje się zna odpowiedź na to pytanie, ponieważ od momentu debiutu w 2014 roku, zdobywa rzesze fanów, a jej powieści raz po raz znajdują się na liście bestsellerów. Nie inaczej jest z jej najnowszą książką „Perska niepewność”.

perska niepewność laila shukri

„Wsiadając do prywatnego samolotu, Joanna nie wiedziała nawet, dokąd leci. Wiedziała tylko, że już drugi raz musiała szybko opuścić rajską wyspę i ukochanego mężczyznę, z którym planowała wspólną przyszłość.”

Joanna, znana z poprzednich powieści Laili Shukri, niespodziewanie opuszcza Bali. A właściwie zostaje wywieziona przez męża z wyspy pod pretekstem zadbania o ich bezpieczeństwo. Jest zmuszona do życia z człowiekiem, którego nie kocha, a który jest źródłem jej nieustającego cierpienia. Jej sytuację pogarsza wybuch pandemii Covid-19. Zostaje zamknięta w domowym więzieniu, bez kontaktu z przyjaciółmi, nieludzko traktowana. Joanna popada w odrętwienie, jest zagubiona. Brak kontaktu z ukochanym Richardem, z którym planowała uciec i zamieszkać w Stanach Zjednoczonych, dodatkowo potęguje jej cierpienie. Czy to popchnie Joannę do zdrady? Czy kobieta wpadnie w ramiona młodszego od siebie mężczyzny, aby przeżyć romans i zaznać ukojenia?

Laila Shukri serwuje nam ogromną dawkę wiedzy na temat kultury bliskiego wschodu. Bardzo precyzyjnie (sama bowiem mieszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich) i niezwykle ciekawie przedstawiła obyczaje jakie panują w tamtych krajach, głębokie przywiązanie do religii, tradycji i okropne oraz bestialskie traktowanie kobiet. Ich trudną sytuację dodatkowo pogłębia pandemia i liczne ograniczenia z nią związane. Podczas izolacji wzrosła przemoc domowa, bezradność kobiet, pogorszyły się relacje rodzinne, wiele osób zostało pozbawione wsparcia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Kobiety i dzieci zmuszone były pozostać w zamknięciu, często ze swoimi oprawcami. Laila Shukri bardzo szczegółowo opisała sytuację arabskich kobiet w czasach Covid-19. Zwrócenie uwagi na ten problem stanowi ogromny plus powieści „Perska niepewność”.

Jednak nie myślcie, że to Laila Shukri zaserwowała nam literaturę faktu. „Perska niepewność” to gorący romans, w którym nie brakuje pikantnych opisów miłosnych uniesień. Pisarka, jak to ma w zwyczaju, wplotła w bieżące wydarzenia historię pełną namiętności i żaru. A może jest na odwrót i to romantyzm jest głównym tematem powieści, a wydarzenia ze świata stanowią jedynie tło? Jakkolwiek by tego nie ująć, jedno jest pewne – po przeczytaniu powieści „Perska niepewność” Laili Shukri zadowoleni będą zarówno miłośnicy romantycznych, miłosnych historii, jak i pasjonaci arabskiej kultury. Każdy znajdzie tutaj coś ciekawego dla siebie.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Laila Shukri „Perska niepewność”. Prószyński i S-ka. Warszawa 2021

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora