Opowiadać dalej | „Ziobranoc Europo”, „Powróceni”, „Bielmo”

23.11.2022
ziobranoc europo powróceni bielmo artykuł

Powieść noblisty, książka znanego ojca i syna, a także kolejna publicystyczna propozycja o kryzysie w kościele katolickim – oto nowości, które rekomendujemy.

„Ziobranoc Europo” Krzysztof Daukszewicz, Aleksander Daukszewicz

Ziobranoc, Europo krzysztof daukszewicz aleksander daukszewiczKrzysztof Daukszewicz ma swoją dobrą sprawdzoną publiczność. Ta więc zapewne ucieszy się z wiadomości, że na rynku księgarskim pojawiła się nowa książka autora „Ziobranoc Europo” napisana wspólnie z Aleksandrem Daukszewiczem, synem satyryka.

Nikogo z wielbicieli felietonisty nie zaskoczy też fakt, że w środku znajdą się teksty stanowiące komentarz do bieżącej sytuacji w kraju. Nie jest ona wesoła, zdaniem Daukszewicza, nie ma się z czego cieszyć, chociaż właśnie dlatego warto na to i owo spojrzeć z przymrużeniem oka.

Daukszewicz nie odpuszcza nikomu, a różnorodna forma literacka – czasem dłuższe zapiski, czasem telegraficzne notki, pojawiają się nawet przepisy kulinarne! – sprawia, że „Ziobranoc Europo” czyta się błyskawicznie.

„Powróceni” Abdulrazak Gurnhan

Powróceni Abdulrazak GurnhanMamy to! Zaledwie rok po ogłoszeniu laureata literackiej Nagrody Nobla – Abdulrazaka Gurnhana – do rąk polskich czytelników i czytelniczek trafia jego powieść „Powróceni”.

Wydawca na skrzydełku pisze, że to „wielopokoleniowa saga o stracie, miłości i niepamięci osadzona w Afryce Wschodniej, na początku XX wieku”. I rzeczywiście. Przełożona na język polski przez Krzysztofa Majera powieść domaga się od nas porzucenia eurocentrycznej perspektywy i przyjęcia złożonej optyki.
Opowieść o „wrażliwych, dotkniętych przez los młodych mężczyzn z Afryki Wschodniej, przypadkowo wciągniętych w zawieruchą wojenną”, jak pisze prof. Anna Branach-Kallas, to również prawdziwa lekcja pokory.

Przede wszystkim jednak „Powróceni” to spektakularna próba zmierzenia się z historią rozumianą nie tylko jako człowiecze dzieje, ale również jako trudna pod wieloma względami opowieść o tym, czym może być powrót do świata po doznanych traumach.

„Bielmo. Co wiedział Jan Paweł II” Gutowski Marcin

bielmo marcin gutowskiNie ustaje zainteresowanie kryzysem w kościele katolickim. Wysokie notowania na listach bestsellerów kolejnych tytułów poświęconych temu zagadnieniu sprawiają, że wydawcy śmiało inwestują w nowe tytuły.

„Bielmo. Co wiedział Jan Paweł II” to książka powstała w oparciu o cykl reportaży nadawanych w programie „Czarno na białym” TVN24. Jej autor, Marcin Gutowski, przeczytał setki publikacji, ale przede wszystkim rozmawiał ze skrzywdzonymi przez Kościół, którym – jak pisze w posłowiu – „dziękuje za zaufanie” i za to, że zechcieli powierzyć mu swoje historie.

Co cenne, autor dziękuje też członkom instytucji kościelnej, którzy „mimo grożących im konsekwencji zdobyli się na odwagę mówienia prawdy”.

Wiele z informacji zawartych w tej publikacji może być dla części z czytających szokujących, ale rację ma Zuzanna Radzik, teolożka i feministka, która powiedziała, że „potrzeba nam więcej takich książek!”

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Powróceni” Abdulrazak Gurnhan, Wydawnictwo Poznańskie 2022
„Ziobranoc Europo”, Krzysztof Daukszewicz, Prószyński Media 2022
„Bielmo. Co wiedział Jan Paweł II”, Marcin Gutowski, Wydawnictwo Agora 2022

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora