Pod prąd | Tyłem do kierunku jazdy, Sylwia Chutnik

29.01.2023

6 lat – tyle czekali fani Sylwii Chutnik na kolejną jej powieść. I dostali to, czego oczekiwali – kolorową, pełną kobiecości lekturę, ale zawierającą wiele prawd o życiu, nie zawsze łatwych do przełknięcia. A wszystko napisane z lekkością i humorem typowym dla pisarki.

Historia kołem się toczy

tyłem do kierunku jazdy sylwia chutnikTrzy kobiety – każda inna, wszystkie szukały w życiu miłości i szczęścia: babcia Stasia, matka Krystyna i wnuczka Magda. Seniorka rodu dożywająca swych dni, ale nieustannie krewka i pełna pasji, wspomina swoje najpiękniejsze lata. Bez ogródek i wyrzutów sumienia opowiada o przygodach, romansach, interesach robiony na granicy prawa, ale też trudnych decyzjach i życiu u boku kogoś, kogo nie kochała. Jej wnuczka (rocznik 1979), chociaż ma na karku czterdziestkę, musi wszystkiego uczyć się od nowa. Jest osobą transpłciową, która mierzy się nie tylko z wykluczeniem społecznym, ale także z brakiem akceptacji dla swojego ciała. Pomiędzy nimi stoi matka, najbardziej wplątana w społeczne oczekiwania i przekonania. Zachowawcza, pruderyjna, nieustająco rozmyślająca nad tym, co powiedzą o niej inni i tak zwyczajnie nieszczęśliwa.

Słodko-gorzko

Historia z pozoru prosta i dość oklepana – trzy pokolenia kobiet wchodzące ze sobą w międzygeneracyjne napięcia. Jednak pod piórem Sylwii Chutnik ta opowieść nabiera zupełnie innych kolorów. Poprzez swoje bohaterki pokazuje po pierwsze, jak wiele odcieni ma kobiecość. Po drugie, obnaża stereotypy i przekonania społeczne, z którymi kobiety zmuszone są od lat walczyć, a które nadal są mocno w nas zakorzenione. Po trzecie pokazuje, jaką cenę trzeba zapłacić za życie według własnych zasad. Powieść “Tyłem do kierunku jazdy” to słodko-gorzki obraz wolności i niezależności, nierzadko okupionej samotnością.

To, co sprawia, że lektura nie przytłacza i pochłania się ją w jeden wieczór, to język. Jest lekko, zadziornie, bez nadęcia, ze spora dawką humoru.

Powrót do przeszłości

Oprócz historii kobiet, przyglądamy się także historii Warszawy kilku dekad. Babcia Stasia przywołuje we wspomnieniach powojenne czasy, Krystyna to uosobienie PRL-u, a Magda to obraz współczesnej Warszawy. Miasto jest tutaj z jednej strony świadkiem życia, bieżących wydarzeń – tych historycznych i codziennych. Z drugiej jest jego nieodłączną częścią, jednym z bohaterów książki.

Sporo w powieści Sylwii Chutnik nostalgii, samotności i żalu do społeczeństwa za jego brak otwartości i zrozumienia. Jednak to opowieść, która daje nadzieję i pokazuje, że życie tyłem do kierunku jazdy może być świadomym wyborem dającym szczęście i wolność.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Sylwia Chutnik “Tyłem do kierunku jazdy”. Znak. Kraków 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora