PONAD WSZYSTKO, NICOLA YOON

20.06.2017
Nicola Yoon

 To książka, która znalazła się na pierwszym miejscu listy bestsellerów „New York Timesa” i pewnie zastanawiacie się czy zasłużenie. Opowiada historię Maddy i Olly’ego, ale za historią miłosną kryje się o wiele głębsze przesłanie.

Główną bohaterką opowieści, którą napisała Nicola Yoon jest Maddy. W pierwszych rozdziałach dowiadujemy się jakie prowadzi życie. Trudno wyobrazić sobie co czuje osoba, która nie może wychodzić na zewnątrz, jest cały czas zamknięta w sterylnym domu, otaczają ją białe ściany i meble, a wszystkie przedmioty z zewnątrz muszą zostać odkażone zanim trafią w jej ręce. Podobnie jest z ludźmi. Aby Maddy mogła się z kimkolwiek spotkać, osoba ta przechodzi skomplikowaną, trwającą około godzinę, procedurę likwidującą wszelkie zarazki jakie może ze sobą wnieść podczas wizyty.

Nic dziwnego, że kiedy do domu obok wprowadzają się nowi sąsiedzi, dziewczyna interesuje się nimi i zaczyna ich obserwować. Zwraca uwagę szczególnie na Olly’ego. Po pewnym czasie młodzi zaczynają ze sobą korespondować, a w końcu dochodzi do spotkania, które wiele zmieni w życiu obu rodzin. Miłość bohaterów przyniesie konsekwencje i wywoła lawinę wypadków.

„Ponad wszystko”, której autorką jest Nicola Yoon to książka o miłości. Czytamy o miłości młodych bohaterów, szczerej i pełnej optymizmu. Obserwujemy związek rodziców Olly’ego i to ile z miłości można wycierpieć. Poznajemy historię rodziny Maddy i wielką tragedię jaka się wydarzyła, gdy dziewczyna była dzieckiem. Lektura książki uświadamia, że miłość buduje, ale potrafi też niszczyć.

Trudne sytuacje życiowe i rodzice, którzy nie potrafią radzić sobie z problemami, mają ogromny wpływ na dzieci. Niepewność, poczucie zagrożenia powodują, że już na starcie młodzi są zranieni i ukształtowani pod wpływem złych emocji. Jednak wszystko można zmienić…

Mimo, że „Ponad wszystko” opowiada o przykrych doświadczeniach, napisana jest w sposób lekki i optymistyczny. Nie epatuje tragedią i nieszczęściem, wiele elementów jest humorystycznych, strony urozmaicają rysunki i zabawne teksty.

To książka dla młodzieży, ale dojrzały czytelnik również wyciągnie z niej lekcję. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora