POWIEŚCI KRYMINALNE POD CHOINKĘ – 8 NAJLEPSZYCH!

07.12.2017

Powieści kryminalne to jeden z najpopularniejszych na świecie gatunków książek. Charyzmatyczni detektywi, okrutne zbrodnie, zwroty akcji i pełne ślepych tropów śledztwa to tylko cztery, z wielu powodów, dla których tak chętnie czytelnicy po nie sięgają. Jeśli planujecie obdarować książką osoby lubiące kryminały, to mamy dla Was osiem propozycji, które rozpalą ich wyobraźnię i będą prezentowym strzałem w dziesiątkę!

tekst-w-iext51696858
Tekst, Dmitry Glukhovsky

Rosyjski pisarz znany jest przede wszystkim z fantastyki i takich bestsellerów jak „Metro 2033”, „Futu.re” i „Czas zmierzchu”. „Tekst” to jego pierwsza powieść realistyczna. Stanowi połączenie thrillera psychologicznego, kryminału i dramatu. Akcja powieści rozgrywa się we współczesnej Moskwie i na jej przedmieściach. Główny bohater – Ilja, po siedmiu latach wychodzi z więzienia. Niespodziewane wydarzenia sprawiają, że staje się właścicielem telefonu pewnego człowieka. Mężczyzna, przeglądając kolejne zdjęcia, filmiki, wiadomości i maile, zaczyna coraz mocniej angażować się w życie niejakiego Pietii, ostatecznie podszywając się pod niego. Z każdym rozdziałem obserwujemy jak natłok myśli bohatera i spostrzeżeń jest coraz większy. „Tekst” to świetna i trzymająca w napięciu powieść, która w pamięci zostaje jeszcze długo po jej przeczytaniu.

czarownica-q,big,749050

Czarownica, Camilla Lackberg

To już dziesiąta część sagi kryminalnej Camilli Läckberg. Akcja przenosi nas z 1671 roku, do 1985 i czasów współczesnych. Poznajemy Elin, która posiada niezwykłe umiejętności odziedziczone po babce – leczy za pomocą ziół i zaklęć…jednak XVII wiek to czasy polowań na czarownice i takie zdolności mogą sprowadzić nieszczęście. Los jej córki, również kończy się tragicznie. Pewnego dnia nie wraca do domu, a poszukiwania kończą się odnalezieniem jej ciała. Dwie trzynastolatki, pod których opieką była, przyznają się do morderstwa. Trzydzieści lat później z tego samego gospodarstwa ginie czteroletnia Linnea, a koszmar powraca. Zagadkę próbuje rozwiązać Patrik Hedström, a z pomocą przychodzi mu jak zwykle Erika. Zagadka kryminalna jest tu pretekstem do rozważań na temat współczesnej Szwecji, polityki imigracyjnej i nacjonalizmu. Całość zamyka niespodziewanie mocny finał!

w-kregach-wladzy-tom-2-wiekszosc-bezwzgledna-b-iext51452282

Większość bezwzględna, Remigiusz Mróz

To drugi tom serii „W kręgach władzy”. Postacie znane z pierwszej części nadal toczą walkę o wpływy. Stawką są najwyższe funkcje państwowe, dlatego bohaterowie prześcigają się w pomysłach na zdobycie politycznych stołków – manipulacja, szantaż, a może nawet zamach? Polska znów staje na krawędzi chaosu, na scenie politycznej pojawia się nowy, bezkompromisowy gracz, a prezydentura Darii Seydy jest zagrożona… Genialna powieść z gatunku political fiction!

jack-reacher-adres-nieznany-b-iext51187284

Adres nieznany, Jack Reacher, Lee Child

Tym razem mamy do czynienia nie z pełnowymiarową powieścią o kolejnych przygodach Jacka Reachera, a zbiorem jedenastu opowiadań o tym sympatycznym bohaterze. Historie doskonale uzupełniają obraz Reachera o szczegóły z jego dzieciństwa i okresu dojrzewania. Mamy okazję śledzić jak kształtował się charakter tej nietuzinkowej postaci. Opowiadania to nie tylko afery i pościgi, ale także prywatne chwile relaksu i spontaniczne podróże. Relaksująca lektura dla fanów Jacka!

komisarz-w-iext51331659

Komisarz, Paulina Świst

„Komisarz” to druga po „Prokuratorze” historia opisująca polską palestrę. Pierwsza część opowiadała historię prokuratora Zimnickiego, czyli Zimnego i adwokat Kingi Błońskiej, natomiast druga część skupia się bardziej na postaci komisarza Radka Wyrwy, przyjaciela Zimnego. Policjant Radosław Wyrwa rozpracowuje biznesmena Antoniego Kadziewicza – na pozór szanowanego biznesmena, który w rzeczywistości zwabia z Ukrainy dziewczyny do domów publicznych. Wyrwa chce dotrzeć do niego poprzez jego córkę – Zuzannę. Oczarowuje dziewczynę i zmusza ojca do współpracy. Prokurator Zimnicki przedstawia plan, a Kadziewicz zastraszony grożącym mu dożywociem, zostaje wtyczką w mafii. Doskonały romans kryminalny z szybką i wciągającą akcją!

b6fcafcb2dd6136a121ada3db3ba3c37250ac618

Morderstwo w Orient Expresie, Agatha Christie

Klasyka gatunku w nowym wydaniu! „Morderstwo w Orient Expressie” to jedna z najbardziej znanych książek Agathy Christie, jednocześnie uznana za jedną z jej najlepszych. Herkules Poirot po rozwiązaniu sprawy kryminalnej w Azji wraca do Europy. Pociąg Orient Express, którym podróżuje, grzęźnie w zaspie śnieżnej. W nocy w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jeden z pasażerów. Mały Belg musi odkryć, kto jest sprawcą, a do dyspozycji ma jedynie zeznania pasażerów i obsługi pociągu. Śledzenie procesu dedukcji jakim posługuje się detektyw to dla miłośników powieści kryminalnych prawdziwa przyjemność!

59ce04567bdfa

Czasami kłamię, Alice Feeney

W książce główną bohaterką jest Amber Reynolds. To prezenterka radiowa, która w Święta Bożego Narodzenia 2016 roku doznaje ciężkich obrażeń. Ich następstwem jest śpiączka. Kobieta w szpitalu balansuje na krawędzi jawy i snu. Jej ciało nie reaguje, ale intelekt pracuje na najwyższych obrotach! Nie może się poruszyć, ale słyszy głosy lekarzy, pielęgniarek, męża oraz siostry. Nie pamięta w jaki sposób znalazła się w szpitalu. Ze strzępków rozmów powoli układa wydarzenia ostatnich dni. Jednym z odwiedzających jest mężczyzna, którego Amber zupełnie sobie nie przypomina, ale czuje, że powinna się go bać. „Czasami kłamię” to znakomity thriller psychologiczny!

8f8125da98f6c3839025bd4-krew

Krew, Bartosz Szczygielski

„Krew” to drugi tom pruszkowskiej trylogii, w której głównym bohaterem jest komisarz Gabriel Byś. Po dramatycznych wydarzeniach z pierwszego tomu pt. „Aorta”, które zakończyły się strzelaniną, został odsunięty od prowadzenia spraw kryminalnych i na wniosek prokuratora skierowany na obserwację psychiatryczną w szpitalu w Tworkach. W tym niezbyt przyjaznym środowisku próbuje dojść do ładu z samym sobą. Niestety w szpitalu dochodzi do makabrycznego zdarzenia, którego nie da się racjonalnie wyjaśnić… Drugi wątek poruszany w powieści to losy Kaśki Sokół, prostytutki zniewolonej przez pruszkowskiego mafijnego bossa. Ona również walczy o swoją przyszłość i marzy o ucieczce. Oba wątki ostatecznie łączą się. Pierwsza część „Aorta” zachwyciła czytelników, a druga oceniana jest nawet jako lepsza! Autor ma niezwykły talent do czarnego humoru, trafnych porównań i ironii.

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora