POZNAJ HISTORIĘ WALKI Z NAŁOGIEM OPOWIEDZIANĄ Z PERSPEKTYWY OJCA I SYNA

27.02.2019

Wiele powstało książek na temat uzależnienia. Dlaczego więc ta historia jest wyjątkowa? Bo jest szczera aż do bólu, przejmująca i surowa zarazem. Pokazuje miłość i cierpienie, złość i żal, walkę i rezygnację. Zostawia nas też z pytaniem, czy każda uzależniona osoba chce wyjść z nałogu?

Nic Sheff to „złoty” chłopak – inteligentny, dobrze wychowany, pochodzący z tzw. dobrego domu. Ma przed sobą świetlaną przyszłość, którą jednak spektakularnie zaprzepaszcza. Każdy z jego rodzinnego otoczenia zastanawia się, jak to możliwe, że ktoś taki jak on wpadł w nałóg. Jego ojciec, David, to całkiem normalny gość. Kocha swojego syna, mają dobry kontakt. Dlaczego więc życie zwyczajnej rodziny zamienia się w piekło? Co poszło nie tak?

Nic dzieli się swoją historią i jest w tym szczery do bólu. W sposób surowy opowiada o wszystkim – co robił, żeby zdobyć pieniądze na narkotyki. Początkowo można mieć nawet wrażenie, że nie ma już w nim emocji, że nie porusza go to, co się z nim stało. „Uwielbiałem narkotyki, to, co ze mną robiły (…) Dawały mi instrukcję obsługi życia, o której wspominał Johnny. Nie byłem w stanie, nie chciałem z tego zrezygnować” przyznaje Nic. Jednak pod tą powierzchnią przebija się wołanie o pomoc. I nadzieja na to, że kiedyś będzie normalnie.

Poznajemy również historię ojca, który za wszelką cenę pragnie ratować syna. Jest w stanie poruszyć niebo i ziemię, aby wyrwać go z rąk nałogu. Widzimy jego cierpienie, wyrzuty sumienia, zadręczanie się myślami, co zrobił nie tak, że jego zdolny, szczęśliwy syn postanowił szukać ucieczki w narkotykach. Czy był w stanie tego uniknąć, czy to jego wina?

Na bezwarunkowej miłości ojca do syna, skupia się film, pod tym samym tytułem co książka, „Mój piękny syn”. Nie zobaczymy w nim człowieka na dnie, zniszczonego fizycznie i psychicznie, narkomana balansującego na granicy życia i śmierci. Reżyser nie skupia się nawet na samej postaci uzależnionego. Pokazuje nam za to ojca, którego miłość jest wielka i bezgraniczna, a jednocześnie ślepa. David nie potrafi zobaczyć syna takim, jakim jest, widzi jedynie jego wyidealizowany obraz. Co więcej uczucie, jakim darzy syna jest totalne, zamiast dawać poczucie bezpieczeństwa, tłamsi i ogranicza, a do tego stawia wysokie wymagania.

Ani książki, ani film nie odpowiedzą nam na pytania o to, kto jest winien, gdzie leży przyczyna uzależnienia. Nie dostaniemy gotowej recepty na to, jak uchronić bliskich przed popełnieniem błędu. Zobaczymy za to, jak łatwo można wpaść w nałóg, że czasem jedna decyzja podjęta pod wpływem impulsu, może zaważyć na naszym życiu. Historia Nica pokazuje również, jaką syzyfową pracą jest walka z uzależnieniem. Można wiele razy próbować, wiele razy przechodzić odwyk, być „czystym” przez wiele miesięcy, a wystarczy jedna chwila, aby wszystko zaprzepaścić. „Tego ranka, kiedy wróciłem do nałogu, nie miałem pojęcia, że mam zamiar to zrobić” pisze Nic. To walka, którą toczy się każdego dnia i nigdy nie ma się pewności, że będzie wygrana. Każdego dnia ta walka zaczyna się na nowo.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Nic Sheff „Na głodzie. Moja historia walki z nałogiem”. Przeł. Dorota Pomadowska. Wydawnictwo Poradnia K, Warszawa 2019.

David Sheff „Mój piękny syn”. Przeł. Jarosław Mikos. Wydawnictwo Poradnia K, Warszawa 2019.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora