Prawda, której nie chcesz poznać | (Nie)nasza wojna, Wojciech Sumliński, Tomasz Budzyński

08.08.2022
nienasza wojna recenzja

Lepiej wiedzieć czy żyć w nieświadomości? To pytanie zada sobie niejeden czytelnik po przeczytaniu książki “(Nie)nasza wojna” napisanej przez Wojciecha Sumlińskiego i Tomasza Budzyńskiego. Informacje, które w niej podają są przerażające i wstrząsające. A co najgorsze – pokazują, że nie mamy wpływu na to co się wydarzy, bo decyzje zapadają bez naszego udziału. Czy warto więc po nią sięgnąć? Tak, bo choć to solidna dawka dyskomfortu, to przysłuży się Polsce i Polakom.

Szaleństwo czy strategia?

NIE NASZA WOJNA Wojciech SumlińskiPutin nie oszalał. Działa z planem, metodycznie. Zła wiadomość dla mnie – nie odpuści Ukrainie. Gorsza dla Pana – następna będzie Polska” – to słowa Olega Soskina, ukraińskiego profesora, z którym rozmowę przeprowadził major Tomasz Budzyński. Brzmi przerażająco? Po przeczytaniu książki, niestety, te słowa brzmią jak realna zapowiedź tego, co nastąpi…

Tomasz Budzyński i Wojciech Sumliński przeprowadzili śledztwo na temat toczącej się wojny. To swoiste kompendium wiedzy o wszystkich międzynarodowych aspektach wojny na Ukrainie. Ukazują jej przyczyny sięgające daleko w przeszłość, dużo dalej niż może nam się wydawać. Ujawniają powiązania Rosji z Niemcami i Francją, o których nie mieliśmy pojęcia oraz prawdziwe intencje i interesy państw zachodu. Próbują odpowiedzieć na pytanie, czy Putin zaatakuje kolejne państwa i jaki jest jego realny cel. Opierają swoje śledztwo o wiedzę najwyższych rangą oficerów Służb Bezpieczeństwa Ukrainy, polskiego ABW czy białoruskiego KGB, ale także o wiedzę zdobytą dzięki relacjom towarzyskim, biznesowym czy rodzinnym z funkcjonariuszami służb specjalnych. Rozmawiają także z europejskimi i amerykańskimi naukowcami. Sumliński i Budzyński przedstawiają bieżącą sytuacją znacznie pełniej i głębiej, niż ktokolwiek kiedykolwiek nam pokazał.

Kto będzie następny?

“(Nie)nasza wojna” to śledztwo, jakich mało. Przeprowadzone z ogromną starannością, bez stawiania tez, zbędnych dygresji i filozoficznych dywagacji nie mających oparcia w faktach. Jest konkretna wiedza przedstawiona przez wiarygodne źródła. To zapis wstrząsających niejednokrotnie rozmów na temat historii, geopolityki, gospodarki.

Z książki tej wyziera jeden obraz – Ukraina jest pionkiem, który według Putina warto poświęcić dla wyższych celów. To wstęp do gry, a nie jej cel. To teza, którą stawiają wszyscy – przedstawiciele często wrogich wobec siebie służb. A jeśli oni mówią jednym głosem, to jest to wystarczający argument, żeby im uwierzyć. Pytanie pozostaje jedno – czy Polska będzi kolejnym celem?

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Wojciech Sumliński, Tomasz Budzyński “(Nie)nasza wojna”. WSR. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora