PRZESZKODA NA DRODZE DO SZCZĘŚCIA

14.12.2020

Czy osoba, którą kochamy najbardziej na świecie, może stać się również przeszkodą na drodze do szczęścia? Okazuje się, że tak. Przekonują się o tym bohaterki poniższych powieści. Przeczytajcie je, a zobaczycie, że miłość nie zawsze oznacza szczęścia a wybory, jakich dokonujemy pod wpływem tego uczucia, nie zawsze są dla nas dobre.

„Zdarzyło się nad jeziorem Mystic” Kristin Hannah

Zraniona do żywego kobieta, której uczucia zostały zdeptane, a zaufanie pogrzebane, już nigdy nie będzie tą samą osobą. Nie da się cofnąć czasu i wrócić do momentu „sprzed”.

Annie, po 20 latach spędzonych razem, dowiaduje się, że mąż odchodzi od niej do innej kobiety. W najgorszych koszmarach nie przypuszczała, że coś takiego może się wydarzyć. Zdruzgotana, zrozpaczona kobieta, aby ukoić ból po rozstaniu, jedzie do swojej rodzinnej miejscowości Mystic. Tam spotyka swoją miłość z czasów młodości. Nick nie może pozbierać się po śmierci żony, zaniedbuje 6-letnią córkę. Annie chce pomóc i próbuje przywrócić jego rodzinę do porządku, powoli sama stając się jej częścią. Kiedy zaczyna wierzyć, że ma jeszcze szansę na nowe, szczęśliwe życie, jej świat ponownie wywraca się do góry nogami. Kobieta staje przed decyzją, która wydaje się niemożliwa do podjęcia….

Kristin Hannah po raz kolejny pisze o miłości. Jednak nie jest to zwykły romans. To książka dużo bardziej złożona, opowiada o zdradzie, prawdziwej miłości, przebaczeniu oraz o miłości matki do dziecka. Porusza nas jej autentyczność, szczerość i prawdziwość. To opowieść o jednej kobiecie, ale każda znajdzie tutaj cząstkę siebie. To także opowieść o zmianie, prawdziwej życiowej metamorfozie. Dowód na to, że choć trudno zaakceptować niespodziewane zwroty w naszym życiu, to są one wyzwalające i w efekcie są zmianami na lepsze. „Oddałeś mi przysługę, Blake. Kobieta, którą byłam… – Wysunęła rękę z jego dłoni i wytarła wilgotny policzek – Stałam się nikim. Ale już nie jestem tamtą kobietą.” Autorka pokazuje, że nawet z trudnych sytuacji życiowych można wyjść obronną ręką i stają się one krokiem ku lepszej przyszłości.

„Dziewczyna z Neapolu” Lucinda Riley

Życie to nie scena, nie można zrobić powtórki, poprawić wypowiedzianych kwestii, nie ma w nim miejsca na próbę generalną. Boleśnie przekonała się o tym Rosanna Menici, piękna Włoszka, która zrobiła olśniewającą karierę w La Scali. Postanowiła spisać dla syna pamiętnik, ku przestrodze, ale także po to, by wyjaśnić trudne uczucie, jakie łączyło ją z jego ojcem.

Kiedy Rosanna skończyła 11 lat, jej życie zmieniło się o 180 stopni. Nie tylko poznała miłość swojego życia, starszego o kilkanaście lat Roberta Rossiniego, ale także jej głos został dostrzeżony. Za radą Roberta Rosanna zaczęła uczyć się śpiewu, by po latach zostać najważniejszą solistką La Scali. Wydaje się, że jej życie jest usłane różami – ma piękny dom, męża, o którym marzyła od dziecka, karierę. Jednak Rosanna zobaczyła, jak wygląda prawdziwe życie za kulisami największych scen operowych na świecie – gierki, rywalizacja, zawiść to nieodłączny element tego świata. Do tego doszedł trudny charakter męża, którego mimo upływu lat nie przestała kochać. Rosanna przekonuje się na własnej skórze, ile złych decyzji ludzie podejmują z miłości…

Lucinda Riley zaprasza nas do wielkiego świata. Poznajemy kulisy największych, najbardziej znanych scen teatralnych i operowych. Przenosi nas w świat magiczny, świat głębokich artystycznych wzruszeń. Mamy tu do czynienia z wielkimi namiętnościami, codziennymi dylematami i przepiękną muzyką. Postaci zabierają nas także w podróż po świecie – pokazują nam Neapol, Londyn, Paryż i Nowy Jork.

Autorka, na przykładzie śpiewaków operowych, pokazuje nam, jaką cenę płaci się za sławę, stanie w światłach reflektorów. Czy warto rezygnować z rodziny na rzecz kariery? Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, aby osiągnąć sukces? Czy prawdziwa przyjaźń w artystycznym świecie jest możliwa? Pisarka zadaje wiele życiowych, ważnych pytań, ale stara się, aby odpowiedzi na nie, nie były jednak zbyt proste.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Kristin Hannah „Zdarzyło się nad jeziorem Mystic”. Przeł. Barbara Cendrowska-Werner. Świat Książki, Warszawa 2020
Lucinda Riley „Dziewczyna z Neapolu”. Przeł. Marzenna Rączkowska. Albatros, Warszawa 2020

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora