STILLHOUSE LAKE – ODKRYJ TAJEMNICĘ TEGO MROCZNEGO MIEJSCA

22.08.2019

Mroczne zaułki, parne powietrze i duszny klimat – trzy atrybuty, jakimi cechuje się Stillhouse Lake. Ta seria to nie tylko przerażający obraz życia mordercy, ale też jego rodziny i wszystkich konsekwencji płynących z psychopatycznych skłonności ojca. Niezwykle wciągająca i bardzo przemyślana – poznajcie wciągający cykl Rachel Caine.


Autorkę możecie już kojarzyć z dość popularnej serii „Wampiry z Morganville”, która doczekała się w Polsce aż piętnastu tomów. Caine dotychczas znana była z twórczości fantasy, science-fiction, historii mrocznych i ponurych z wątkiem romansu w tle. Tym razem zaskakuje swoich czytelników nowym dla siebie gatunkiem i trzeba przyznać, że radzi sobie w nim bardzo dobrze. Cykl o Stillhouse Lake ukazał się nakładem wydawnictwa Filia i rozpoczął go tom zatytułowany „Żona mordercy”.

Gina Royal wiodła szczęśliwe życie u boku swojego męża i dwójki ich dzieci. Pewnego dnia na jaw wychodzą makabryczne wydarzenia, które miały miejsce tuż obok miejsca, w którym rodzina codziennie przeżywała swoje radości i smutki. Dom rodziny Royal został naznaczony. To tutaj, w garażu, ojciec rodziny dokonywał okrutnych mordów i bezcześcił ciała swoich ofiar. Przez wiele lat jego działalność pozostawała w ukryciu, jednak nieszczęśliwy wypadek powoduje odkrycie jego największej tajemnicy. Jak w tej sytuacji poradzi sobie Gina? Czy będzie w stanie udowodnić, że nie miała z mordami nic wspólnego? Czy poradzi sobie z falą nienawiści, która dotknie jej rodzinę? To początek jej nowego, trudnego życia, w którym nie może nikomu zaufać.

Największym plusem tej serii jest napięcie, które towarzyszy czytelnikowi dosłownie od pierwszej do ostatniej strony, każdej z napisanych przez Caine książek. Autorka skupia się nie tylko na opowiedzeniu historii brutalnego mordercy, ale też pokazuje, jak jego działania wpływają na jego żonę, dzieci i rodziny zamordowanych ofiar. To właśnie ze strony tych ostatnich wychodzi pomysł na stworzenie grupy zajmującej się dochodzeniem do prawdy i szukaniem dowodów na to, że Gina była zamieszana w psychopatyczną działalność swojego męża. Kobieta musi odpierać ataki ze strony obcych sobie osób, internetowych trolli, ale też ludzi, którzy jeżdżą za nią krok w krok i czekają na najmniejsze potknięcie. Rodzina jest zaszczuta, zmuszona do ciągłych przeprowadzek i zmian tożsamości. Nigdzie nie mogą czuć się bezpieczni, nikomu nie mogą ufać. To właśnie Stillhouse Lake ma okazać się ich ostoją i miejscem, w którym osiądą na dłużej. Emocje, które towarzyszą Ginie i jej dzieciom są przez autorkę skrupulatnie opisywane, dzięki czemu pozwalają czytelnikowi lepiej wniknąć w całą historię. Sam fakt skupienia się nie stricte na mordercy, a na jego najbliższych, jest zabiegiem wyróżniającym tę serię na tle innych, kryminalnych historii.


W kolejnej części, zatytułowanej „Mój ojciec jest mordercą” autorka oddała również głos córce i synowi Giny. Zastanawiający jest fakt, iż dzieci pomimo świadomości tego, co uczynił ich ojciec, nie są w stanie odciąć od siebie myśli, że jest on jedną z najważniejszych osób w ich życiu. Pod wpływem grupy złożonej z rodzin ofiar, dzieci zaczynają kwestionować niewinność swojej matki. Oddalają się od niej i ku przerażeniu wszystkich, przybliżają się jednocześnie do swojego ojca. Natłok myśli, emocji i wspomnienia wczesnego, szczęśliwego dzieciństwa powodują, że dzieci są zagubione, a czytelnik z wypiekami na twarzy obserwuje akcję, która nawet na moment nie zwalnia. Ta powieść pokazuje nam, jak wiele jest w stanie poświęcić i zaryzykować kochająca matka, aby uchronić swoje dzieci przed niebezpieczeństwami płynącymi ze strony sfrustrowanych i nawiedzonych stalkerów. To nie tylko świetny thriller, ale też rozbudowana powieść psychologiczna, która na długo zostanie w Waszej pamięci.


Trzeci tom serii ukazał się w lipcu 2019 roku i nosi tytuł „Polowanie na mordercę”. Tym razem do Giny zwraca się zupełnie obca jej osoba, która znalazła się w wielkim niebezpieczeństwie. Royal prowadzi wewnętrzną walkę. Z jednej strony jest gotowa wspomóc potrzebującą kobietę, a z drugiej obawia się, czy nie jest to tylko pretekst do tego, aby po raz kolejny skrzywdzić jej rodzinę. Na jaw zaczynają wychodzić tajemnice, które towarzyszyły zaufanym Ginie osobom. Historia się powtarza, a kobieta ma wrażenie, że znowu znalazła się w ogromnym niebezpieczeństwie. Ten tom dobitnie pokazuje, że w życiu Giny już nigdy nie będzie spokoju. Kobieta już do końca życia będzie musiała z ogromną rozwagą dobierać sobie znajomych oraz wybiórczo i ostrożnie dzielić się z nimi wiedzą na temat swojego życia. Wyłania nam się tu obraz silnej kobiety, która pomimo wielu przeciwności losu jest zdeterminowana do tego, aby ochronić swoją rodzinę. Nic nie jest w stanie jej złamać i zmusić do zmiany wcześniej obranej ścieżki.

Jeśli lubicie książki, których nie można odłożyć, aż nie doczyta się ich do końca. Takie, które pozostają w pamięci na długo, emocjonują i skłaniają do refleksji, to koniecznie sięgnijcie po tę serię – myślę, że się nie zawiedziecie.

 

 

Najnowszą powieść „Polowanie na mordercę” kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Rachel Caine “Żona mordercy”. Przeł. Kinga Markiewicz. Wydawnictwo Filia, Poznań 2018
Rachel Caine “Mój ojciec jest mordercą”. Przeł. Kinga Markiewicz. Wydawnictwo Filia, Poznań 2019
Rachel Caine “Polowanie na mordercę”. Przeł. Adrian Napieralski. Wydawnictwo Filia, Poznań 2019

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora