W GÓRY I NA PLAŻĘ

21.06.2024
w góry 2

Co wziąć na wakacje do plecaka? Rozwiążemy za was ten problem raz-dwa. A właściwie: raz-dwa-trzy. Bo tyle – trzy dokładnie – nowości zamierzamy Wam polecić do lektury na najbliższe tygodnie

POŚCIG ZA HISTORIĄ
Słowo honoru, Marek Krajewski

słowo honoru marek krajewskiZaczynamy od literatury gatunkowej, a konkretnie od retrokryminału.

Właśnie ukazała się świeżutka propozycja mistrza Marka Krajewskiego, więc nie mogliśmy sobie odmówić sięgnięcia po nią.

Fabuła opowieści „Słowo honoru” rozciąga się na czasy przedwojenne, wojnę i okres powojenny. Mamy zatem Popielskiego (wielbiciele Krajewskiego będą wiedzieli o kogo chodzi), mamy też – i to jest szczególnie ciekawe – funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Powieść szpiegowska, bo tak określa tę książkę wydawca, powinna zadowolić nie tylko miłośników starego, dobrego Krajewskiego, ale również i tych, którzy chcą się zanurzyć w innej historii PRL.

Poza tym książka Krajewskiego to również gratka dla erudytów oczytanych w literaturze. Marek Krajewski swoim zwyczajem wplótł tu i ówdzie rozmaite cytaty. Jakie i skąd? To już radzimy sprawdzić osobiście.

polecacie pomagacie button

SEKRETY I TAJEMNICE
Kryminalna historia Watykanu, Arkadiusz Stempin i Artur Nowak

kryminalna historia watykanuZostajemy w klimatach kryminalnych.

Niedawno ukazała się „Kryminalna historia Watykanu” Arkadiusza Stempina i Artura Nowaka. To już kolejna wydana przez Agorę książka podejmująca temat nadużyć w Kościele katolickim.

Autorzy tym razem przyjrzeli się krytycznie historii Watykanu. Spoglądają nań przez pryzmat walk o władzę i wpływy. Ukazują mechanizmy kontroli i szantażu. Pokazują, na czym polegały i mogły polegać taktyczne przymierza między koteriami.

„Dla kogoś, kto zna Watykan jedynie z powierzchownego przekazu, albo jako turysta, albo pielgrzym, wszystko, co opisaliśmy w tej książce, wydać się może niepojęte” – piszą Stempin i Nowak. „Dziś jednak, dzięki niedyskrecjom zza grubych murów państwa papieży albo za sprawą dziennikarzy śledczych, wiemy, że ślady wendety odcisnęły na tym miejscu bardzo wyraźne piętno”.

pp button

MŁODZI DOROŚLI
Małe pająki, Łukasz Bartys

małe pająki barys łukaszZmieniamy nastrój i tematykę, nawet dość radykalnie.

Oto przed nami nowa książka autora nagradzanego i – jak mówią krytycy – wciąż wielce obiecującego: „Małe pająki” Łukasza Bartysa.

Ola i Tobiasz, młodzi bohaterowie tej powieści, niewątpliwie coś do siebie czują. Przez pewien czas doświadczają bliskości. Ale gdy on wyjeżdża na studia do dużego miasta, rozchodzą się. Przynajmniej teoretycznie. Bo w praktyce…

„Małe pająki” to jednak nie tylko opowieść o trudnej namiętności. To również historia zderzenia wyobrażeń z rzeczywistością, konfrontacji marzeń z codziennością. To również słodko-gorzka, naszpikowana emocjami, historia o rywalizacji i o tym, że młodość również ma swoje etapy.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora