W LEKARSKIM FARTUCHU – KRYMINALNY CYKL K. B. MISZCZUK, KTÓRY MUSISZ PRZECZYTAĆ!

11.12.2018

Książki Katarzyny Bereniki Miszczuk z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Autorka zaskakuje swoimi umiejętnościami pisarskimi, nie tylko w zakresie powieści młodzieżowych, obyczajowych i fantasy, ale też kryminalnych, i to na nich się dzisiaj skupimy.

Miszczuk jest z wykształcenia lekarką i swoje doświadczenie medyczne postanowiła przekazać czytelnikom w cyklu, który ukazał się pod nazwą „W lekarskim fartuchu”. Dotychczas w serii ukazały się dwie powieści – w 2017 roku „Obsesja”, zaś w 2018 roku „Paranoja”. Jest to pierwszy cykl kryminalny w karierze autorki. Wcześniej zasłynęła ona takimi powieściami jak „Druga szansa”, „Ja, diablica”, czy słowiańskim cyklem „Kwiat paproci”.

„Obsesja” miała premierę we wrześniu 2017 roku. Główną bohaterką powieści jest Joanna Skoczek, dwudziestodziewięcioletnia rezydentka oddziału psychiatrycznego jednego z warszawskich szpitali, w którym doszło do morderstwa. Policja podejrzewa, że za zabójstwem stoi seryjny morderca kobiet, poszukiwany przez śledczych od trzech miesięcy. Niedługo potem Joanna zaczyna otrzymywać listy od wielbiciela, których treść mrozi krew w żyłach. Kobieta ma wrażenie, że prześladowca ciągle ją obserwuje i już nigdzie nie może czuć się bezpieczna.

Autorka już od pierwszych stron zadbała o to, aby powieść była niesamowicie klimatyczna. Charakterystyka ciemnych, zaniedbanych i mrocznych korytarzy warszawskiego szpitala wywołuje w czytelniku ciarki, a szczegółowe opisy emocji targających główną bohaterką potęgują napięcie. Niejednokrotnie Miszczuk gra na nosie swoim odbiorcom i podsuwa im mylne tropy, błędne wskazówki czy zaskakujące zwroty akcji. Z zapartym tchem obserwujemy nowe wydarzenia, które ze strony na stronę, diametralnie zmieniają nasze przypuszczenia na temat tajemniczego wielbiciela Joanny. „Obsesja” to bardzo udany początek kryminalnej serii, który spotkał się z dobrymi ocenami czytelników.

W tym roku doczekaliśmy się kontynuacji cyklu w postaci „Paranoi”, która premierę miała w październiku. Odnajdziemy w niej dobrze nam znaną postać Joanny Skoczek, jednak w tej części występuje ona jako bohaterka drugoplanowa. Pierwsze skrzypce gra Marek Zadrożny, bliski przyjaciel Joanny, którego również mogliśmy poznać w „Obsesji”. Zadrożny jest lekarzem medycyny sądowej, który podczas wykonywania rutynowej sekcji zwłok dostrzega na ciele pacjentki podejrzany kawałek czerwonej włóczki obwiązanej wokół palca. Następne dni przynoszą wiadomości o kolejnych dziwnych zgonach. Na ciele i ubraniach późniejszych denatów śledczy odnajdują elementy czerwonej włóczki. Tej samej, która obwiązana była na palcu pierwszej zmarłej. Zadrożny stara się pomóc policji w dojściu do przyczyn dziwnej serii zgonów.

„Paranoja” to świetna kontynuacja kryminalnej serii. Tak samo, jak w pierwszej powieści, klimatu nadają niesamowite, bardzo szczegółowe opisy. Pomimo niełatwych wydarzeń, autorka zadbała też o rozładowującą napięcie warstwę humorystyczną powieści. Zadrożny to postać, którą da się lubić, a jego losy obserwujemy z niebywałym zainteresowaniem. Plusem jest również to, że Miszczuk nie zapomniała o bohaterach „Obsesji” i powraca do wydarzeń z poprzedniego tomu, dzięki czemu możemy poznać dalsze losy Joanny.

Jeśli nie czytaliście jeszcze żadnej książki tej autorki to cykl „w lekarskim fartuchu” będzie idealnym pretekstem do tego, aby się z jej twórczością zapoznać. Jeśli zaś macie na koncie już jakieś powieści Miszczuk, to z pewnością kryminalna seria przypadnie Wam do gustu.

Książki Katarzyny Bereniki Miszczuk kupicie w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Katarzyna Berenika Miszczuk, Obsesja, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2017.

Katarzyna Berenika Miszczuk, Paranoja, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2018.

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora