Zakochana w Oriencie | Arabskie opowieści, Tanya Valko

18.11.2022
arabskie opowieści tanya valko recenzja

Tanya Valko – kogo interesuje świat arabski, ten na pewno zna to nazwisko. A właściwie pseudonim, pod którym pisze Tatiana Kaczmarczyk – polska podróżniczka, arabistka i pisarka. Przez 25 lat żyła, pracowała i podróżowała po krajach arabskich. To był wystarczający czas, aby poznać od podszewki kulturę Orientu. Książka „Arabskie opowieści” to zapis losów autorki i jej pobytu na Bliskim Wschodzie.

Na początku był…Aladyn

arabskie opowieści tanya valkoTanya Valko jest niekwestionowaną mistrzynią powieści ukazujących życie w krajach arabskich. Jak to się stało, że w polskiej dziewczynie z dobrego, krakowskiego domu, zakwitła miłość do Orientu? Może to zabrzmi banalnie, ale jest w prawdziwe – z bajek. A właściwie z baśni „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Mogłoby się wydawać, że to niewystarczający powód, aby zapałać miłością do tak odległej i nieznanej kultury. Jednak w latach 80-tych XX wieku, kiedy wyjazd za granicę był niezwykle trudny, marzenia o podróżach dalekich, do miejsc zupełnie innych niż te, które zna się na co dzień, nie były niczym dziwnym. Tatiana jednak poszła dalej i marzenie zamieniła w rzeczywistość. W 1984 roku poleciała do Libii do swojego męża i wpadła po uszy…

“Ten niezwykły świat rzuca na mnie swój urok. Połykam bakcyla Orientu i od tej chwili nie potrafię już żyć bez krajów arabskich, które na długie lata stają się moim domem”.

25 lat miłości, nie zawsze odwzajemnionej

Choć po pierwszej podróży Tanya wróciła do Polski, to tylko na krótko. Od tego momentu jej życie na stałe jest związane z krajami arabskimi. W książce „Arabskie opowieści” pisze o swoich doświadczeniach z tamtego okresu, tak jak je zapamiętała i postrzegała. Poznajemy zarówno historie arabskich żon uwikłanych w relacje z toksycznymi mężczyznami, jak i niezwykłe losy polskich żon Arabów, nie zawsze nieudane i nieszczęśliwe. Valko opowiada o życiu kontraktowiczów, którzy muszą odnaleźć się w obcej kulturze, problemach z jakimi się borykają, ale także niezwykłych przygodach, w jakich mają szansę uczestniczyć.

Miłośnicy twórczości Tanyi Valko bez problemu odnajdą tu pierwowzory kluczowych postaci, które przewinęły się przez karty jej powieści. Dowiadujemy się, skąd autorka czerpała inspiracje i ile z opisanych przez nią historii to prawdziwe wydarzenia, a ile fikcja literacka.

Książka „Arabskie opowieści” Tanyi Valko to niezwykle ciekawa pozycja zarówno dla miłośników jej dotychczasowej twórczości, jak i dla tych, którzy chcą poznać kulturę arabską taką, jaka ona jest.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Tanya Valko “Arabskie opowieści” Prószyński i S-ka. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora