ZŁE WYCHOWANIE |„BIAŁE PŁATKI, ZŁOTY ŚRODEK. HISTORIE RODZINNE” PIOTR RESZKA

29.07.2021
białe płatki

Nowy zbiór Pawła Piotra Reszki, uznanego i rozpoznawalnego reportera, to niełatwa lektura. Do czytania książki „Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne” potrzebna będzie cierpliwość i wiele empatii. Sprawy, o których pisze autor, nie należą do najprostszych i najłatwiejszych.

białe płatki reszkaZasadniczy temat tej książki nazwany jest dość precyzyjnie w podtytule. Wokół rodziny – szeroko pojętej – rozgrywają się dramaty przedstawione w tekstach. Dodajmy, że jest to rodzina polska, chociaż dowiadujemy się o tym raczej mimochodem, gdy autor kreśli pejzaż codzienności bohaterów albo warunki społeczne czy prawne.

Warto podkreślić, że rodzina w perspektywie przedstawionych w książce reportaży jawi się raczej jako przestrzeń patologicznych zachowań i rytuałów. Bohaterowie Reszki to często ludzie zagubieni emocjonalnie i psychicznie, usiłujący żyć normalnie, a jednak nie radzący sobie, narażeni na różne oblicza przemocy.

Zamieszczone w zbiorze reportaże drukowane były w ciągu ostatnich kilku lat na łamach „Dużego Formatu”, reporterskiego magazynu „Gazety Wyborczej”. Dokumentują więc przypadki stosunkowo współczesne. Poruszane wątki – przemoc, pogarda, bezradność, złe wychowanie – mają jednak charakter uniwersalny i mogą być pretekstem do opowieści ponadczasowych.

Choć teksty napisane są z dziennikarską werwą, to trudno powiedzieć, by książkę czytało się szybko, na pewno nie są to także opowieści lekkie. Sięgający po „Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne” muszą się przygotować wręcz na emocjonalny rollercoaster. Towarzyszyć też może często poczucie pewnego rodzaju podglądactwa, wchodzenia w prywatną, intymną przestrzeń bohaterów. To rezultat wnikliwej pracy reportera, który nie cofa się i zagląda w ciemne zakamarki ludzkich doświadczeń, wstydów, porażek.

W książce pojawiają się elementy opisujące działanie czy raczej dysfunkcyjne działanie polityki społecznej lub innych systemowych mechanizmów mających na celu regulowanie patologicznych zachowań. Uwaga reportera skupia się jednak na bohaterach i bohaterkach. To za nimi – ich przemyśleniami i doświadczeniami – podążamy, gdy poznajemy kolejne historie. Niebywale ważnym zabiegiem reporterskim jest oddanie im głosu.

Książkę „Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne” Reszki warto czytać wraz z innymi zbiorami reportera, zwłaszcza wyróżnianą i nominowaną do wielu prestiżowych nagród „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Piotr Reszka „Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne”. Agora 2021

Autor

Marcin Wilk
Marcin Wilk
Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka, a także jako twórca cyklu na YT #rozmoWyliczanki oraz podcastu „U Wilka mowa”.
Artykuły autora