diuna frank herbert film

Diuna. Cykl Kroniki Diuny. Tom 1

Frank Herbert

Rebis
2021


Gdzie kupię

Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu. Z rozkazu Padyszacha Imperatora planetę przejmują Atrydzi, zaciekli wrogowie władających nią dotychczas Harkonnenów. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów Paul staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i sięga po imperialny tron. Oszałamiające połączenie przygody oraz mistycyzmu, ekologii i polityki.

Diuna otrzymała dwie najbardziej prestiżowe nagrody SF: Nebula i Hugo.

Dom Wydawniczy REBIS oddaje czytelnikom nowe, poprawione wydanie cyklu „Kroniki Diuny”, który tworzą: Diuna, Mesjasz Diuny, Dzieci Diuny, Bóg Imperator Diuny, Heretycy Diuny i Kapitularz Diuną.

Najnowszą ekranizację Diuny wyreżyserował Denis Villeneuve (Blade Runner 2049, Sicario). Autorami scenariusza są Eric Roth (Forrest Gump), Jon Spaihts (Doktor Strange) i Denis Villeneuve, a muzyki – Hans Zimmer (Gladiator, Incepcja, Dunkierka). W obsadzie gwiazdy światowego kina: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Stellan Skarsgård, Jason Momoa, Charlotte Rampling, Javier Bardem, Josh Brolin, Zendaya i Oscar Isaac.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

4.5 / 5
17 ocen
13 recenzji
5 10
4 6
3 1
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

ameliadyjas
15.11.2021
Jestem jedną z tych osób po których ambicje na tą książkę przyszły dopiero po filmie(uważam ze najpierw powinno czytać się książkę później oglądać film co nie zmienia faktu ze moim zdaniem film nigdy nie odda tego co napisał aktor w „Diunie” również się to sprawdza) dlatego też zdecydowałam się na to piękne wydanie filmowe. Od pierwszych stron urzekło mnie to jak bardzo rozbudowany jest świat stworzony przez Herberta, który dobrze wiedział jak przedstawić go czytelnikom w przystępny sposób. Nie ma tu co za wiele mówić o fabule bo trzeba doświadczyć tej historii osobiście. Niewątpliwie nie każdy odnajdzie się w „Diunie” bo książka przeraża już samym swoim rozmiarem a język jakim jest napisana też nie jest najłatwiejszy lecz napewno przypadnie do gustu miłośnikom sci-fi i książek przygodowych, myśle ze dla fanów romansów i młodzieżówek była by to miła odskocznia i jak najbardziej mogą wejść w świat pustynnej Arrakis kto wie może zakochają się w tej seri . Uważam ze książka zdecydowanie jest warta przeczytania i polecam ją każdemu.
Worldofbooks_95
11.11.2021
Diuna jest niesamowitym arcydziełem science fiction, mimo że jest nieco trudną książką. Powieść ta porusza kilka tematów: polityka, ekologia, kolonializm i wiara. Autor książki czyni z Arrakis – pustynnej planety – tętniący życiem świat, który jest miłowany przez plemienne społeczeństwo. Książka ta przedstawia dwa ważne poglądy: dążenie człowieka do kontrolowania środowiska dla własnych korzyści oraz potrzebę zachowania środowiska, które podtrzymuje jego kulturę. Wejście do świata Diuny pozwala przeżyć wiele emocjonujacych chwil i zaznać pustynnej przygody.
Oliwia Pęcak
10.11.2021
Moim zdaniem, "Diuna" jest niezwykle ciężką książką, która na pewno nie przypadnie każdemu. Mimo tego, jest warta polecenia. Cała seria jest całkowicie domknięta i dobrze przedstawiona od "deski do deski" kolokwialnie mówiąc. Niektóre wątki przy pierwszym spotkaniu mogą być trudne do zrozumienia, jednak po głębszym przeanalizowaniu w kontekście całej powieści (tylko 1 części) stają się prostrze. Nie dawno wyszedł film (½ pierwszej części), który jako wielka fanka Diuny mogę polecić tak samo jak książkę, ponieważ jest to wierne odwzorowanie. Warto dodać, iż opisy przestrzeni, w której rozgrywa się akcja są dobrze zredagowane i ułatwiają wyobrażenie sobie całego świata. Zauważalnym minusem jest, tak jak wspomniałam na początku, ciężkość i rozległość lektury, dlatego przyznałam też 4 gwiazdki nie 5.