studentka tess gerristen gary braver

Studentka

Gary Braver, Tess Gerritsen

Albatros
2021


Gdzie kupię

Nie ma nic gorszego na świecie niż furia porzuconej kobiety.

Istnieją dziesiątki sposobów, by się zabić. Przez 32 lata służby w bostońskiej policji detektyw Frankie Loomis poznała je wszystkie. Kiedy jednak zaczyna badać sprawę tragicznego upadku młodej dziewczyny z balkonu apartamentowca, instynkt natychmiast podpowiada jej, że to nie było samobójstwo. Dlaczego nigdzie w mieszkaniu zmarłej nie znaleziono telefonu komórkowego? Dlaczego atrakcyjna i zdolna Taryn Moore miałaby się zabić, skoro właśnie dostała się na wymarzone studia doktoranckie?

Dociekliwa policjantka uważniej przygląda się Liamowi, byłemu chłopakowi Taryn, ale ma na oku również nieśmiałego przyjaciela dziewczyny, Cody’ego, który skrycie się w niej podkochiwał. Wkrótce wychodzi na jaw mroczna strona Taryn, chorobliwa obsesja na punkcie związków i mężczyzn, którzy coś dla niej znaczyli. Czy ta niebezpieczna skłonność zagrażała innym, czy może najbardziej jej samej? A może kluczem do rozwiązania zagadki są literackie pary kochanków spod nieszczęśliwej gwiazdy: Jazon i Medea oraz Abelard i Heloiza?

Opis wydawcy.

Średnia ocen:

4.5 / 5
17 ocen
12 recenzji
5 10
4 6
3 0
2 1
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

MarcelinaWach
27.10.2021
Fabuła książki kręci się wokół śmierci Taryn Moore, która była studentką na Uniwersytecie Northeastern a niedługo miała zacząć studia doktoranckie. Wiodła z pozoru poukładane życie i była pełną pasji do literatury, piękną dziewczyną. Wszystkie poszlaki wskazują na to, że Taryn popełniła samobójstwo wyskakując z balkonu swojego mieszkania, z piątego piętra. Jednak są rzeczy, które dla detektyw Frankie Loomis wydają się podejrzane i przez które nie może pozwolić na szybkie zakończenie tej sprawy. Do czego doprowadzi śledztwo? Ile żyć pochłonie? Łyknęłam tę książkę jak pelikan rybę. Dobrze napisana, podtrzymuje napięcie bo cały czas marzyłam już o tym, żeby poznać prawdę. Denerwowała mnie główna bohaterka, której wadą była obsesja na punkcie facetów, którzy byli dla niej ważni. W mojej opinii zachowując się w ten sposób, niedość że wykazała brak szacunku do siebie to jeszcze skończyła życie na chodniku pod domem. Wobec tej bohaterki mam raczej negatywne uczucia mimo jej tragicznej śmierci. Jest jeszcze Jack Dorian, który już jako czterdziestodwulatek pracował jako profesor na tym samym uniwersytecie, na którym uczyła się Taryn. Jak się można było spodziewać był o promotorem dziewczyny i prowadził seminarium "Kochankowie spod nieszczęśliwej gwiazdy", na które ona uczęszczała. Rozczarował mnie tym że nie pozostal obojętny na jej działania. Próbowałam jeszcze go tłumaczyć, ale no nie. Nie da mam wytłumaczenia dla jego czynów. Oprócz tej dwójki są jeszcze inni bohaterowie, którzy odgrywają kluczowe role w tej historii. Maggie Dorian (żona Jacka), Charlie (teść Jacka), Cody (nieszczęśliwie zakochany w Taryn) i Liam (były chłopak tytułowej studentki). Działania Taryn i jej późniejsza śmierć połączyły losy wszystkich wymienionych osób zmieniając drastycznie ich życia. Nie będę zdradzać więcej. Polecam przeczytać 😉
menia71
21.10.2021
Najnowsza książka Tess Gerritsen podzielona jest na przeplatające się Przedtem i Potem. Co skłoniło młodą kobietę do popełnienia samobójstwa? I czy to było samobójstwo? Odpowiedź na to pytanie próbuje znaleźć detektyw bostońskiej policji France "Frankie' Loomis. Cofając się o trzy miesiące poznajemy Taryn, pilną, elokwentną studentkę oraz jej znajomych i jednego z  profesorów. Młoda kobieta jest świeżo po rozstaniu z chłopakiem. Nie może się z tym pogodzić. Chce jednak inwestować w siebie, wybiera się na studia doktoranckie. Na jaw wychodzą nowe fakty. Ciekawie skonstruowana fabuła powieści obyczajowej z wątkiem kryminalnym oraz sporą dawką literatury, szczególnie motywu nieszczęśliwych kochanków i zdradzonych kobiet. Takich, jak główna bohaterka. Zakończenie zaskakuje.
Prezesowa
14.10.2021
"Studentka" to pierwsza książka Tess Gerritsen, po którą sięgnęłam, ale po lekturze wspomnianego tytułu z pewnością nie ostatnia. Czytelnik dowiaduje się o śmierci młodej, atrakcyjnej doktorantki. Choć okoliczności zgonu ewidentnie wskazują na samobójstwo, ofiara zdaje się nie mieć powodu do tego, by odbierać sobie życie. Czy faktycznie sprawę można uznać za zamkniętą? Narracja przeplata się między toczącym się śledztwem a przeszłością widzianą oczami rzekomej samobójczyni, Taryn, oraz jej promotora, świetnego anglisty, na którego zajęcia uczęszcza. Książka trzyma w napięciu do samego końca, przy okazji prezentując kawał dobrej literatury.