2 ROMANSE NA GORĄCY POCZĄTEK WAKACJI

05.07.2019

Początek lata zaskoczył nas wysokimi temperaturami. W ten rozpalony klimat idealnie wpisują się dwa gorące romanse, które na dzisiaj dla Was przygotowałam. Będą to idealne lektury nie tylko na czas przyjemnego relaksu podczas urlopu, ale też na ciepłe, długie wieczory, których w najbliższym czasie możemy się spodziewać więcej.

„Więcej niż pocałunek” Helen Hoang to powieść, która w 2018 roku zgarnęła tytuł najlepszej książki w rankingu czytelników portalu Goodreads, zdobywając największą w historii ilość głosów. Książka opowiada historię trzydziestoletniej Stelli, która jest bardzo zachowawczą, twardo stąpającą po świecie osobą. Z zawodu jest ekonometrystką i prawa logiki nie mają przed nią żadnych tajemnic. Stella ma jednak problem z relacjami międzyludzkimi. Najwięcej trudności przysparza jej kontakt z mężczyznami. Dziewczyna podejmuje decyzję, że do tematu musi się zabrać poważnie, wedle skrupulatnego planu, ćwicząc z kimś zachowania typowe dla osób w związku. Tak poznaje Michaela. Razem z nim ustala harmonogram działania i liczy na to, że po kursie przeprowadzonym przez swojego nauczyciela, zdoła znaleźć partnera na całe życie. Szybko się jednak okazuje, że los płata im figla, a uczucie między nimi zaczyna się wymykać z ram ich wcześniej ustalonego układu.

Głównym powodem, dla którego Stella przez całe życie miała trudność w podejmowaniu kontaktu z innymi ludźmi jest jej Zespół Aspergera. Autorce zależało na tym, aby problem choroby opisać w sposób zabawny, lekki, ale też wskazujący na wszystkie trudności i ograniczenia, z którymi na co dzień muszą zmagać się osoby chorujące na autyzm. Helen Hoang została zdiagnozowana kilka lat wcześniej. Okazało się, że przez długi czas nie była świadoma swojej dolegliwości. Dzięki temu, że autorka na własnej skórze odczuła wszystkie skutki choroby, potrafiła ona wykreować postać Stelli, która jest niesamowicie prawdziwa i budzi sympatię. Jej nieco śmieszne, wypowiadane zazwyczaj w nieodpowiednim momencie, zwroty sprawiają, że Stelli po prostu nie da się nie lubić. „Więcej niż pocałunek” to idealna powieść, dla tych czytelników, którzy cenią sobie książkowy humor, ciekawe postacie, oraz poszukują w lekturze nieco bardziej pikantnych scen. Ten gorący romans pozostanie w Waszej pamięci na długo.

Drugą książką, która również powinna się znaleźć na liście „do przeczytania” każdego prawdziwego miłośnika romansów, jest „Mister” od E.L.James. Autorkę z pewnością kojarzycie już dzięki jej poprzedniej, bestsellerowej serii książek, którą zapoczątkowało „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Tym razem akcja rozgrywa się we współczesnym Londynie. Maxim Trevelyan wiedzie życie bogatego bawidamka. Jego arystokratyczne pochodzenie oraz rodzinne pieniądze sprawiły, że nigdy nie musiał pracować, a wolny czas spędzał na zabawie, podrywie i drogich zainteresowaniach. Jego idealne życie zostaje jednak w pewnym momencie brutalnie przerwane przez wypadek, którego skutki odbiją się na całej rodzinie. Niedługo potem Maxim poznaje Alessię Demachi, która zjawia się w jego domu jako zastępstwo poprzedniej pomocy domowej. Alessia jest młodą Albanką, która kiepsko posługuje się językiem angielskim, więc początkowo ma duże problemy, aby porozumieć się z Maximem. Dziewczyna skrywa też mroczny sekret, o którym wie zaledwie kilka osób. Jej trudna przeszłość jednak szybko ją odnajduje i sprawia, że nigdzie nie może czuć się bezpieczna. Czy Maxim będzie w stanie obronić ją przed ludźmi, którzy jej źle życzą?

„Mister” jest zdecydowanie mniej przepełniony erotyzmem niż poprzednie książki E.L.James. To historia miłości, która rodziła się powoli, zmieniając życie zarówno Maxima, jak i Alessi. Powieść przepełniona jest opisami uczuć bohaterów, targających nimi sprzeczności oraz pytań, na które nie mogą znaleźć odpowiedzi. Lekkie pióro autorki powoduje, że całość czyta się bardzo szybko, a wydarzenia obserwuje się z wypiekami, nie tylko ze względu na sceny miłosne, ale też akcję, która szybko się rozwija. „Mister” opowiada o pożądaniu, niebezpiecznym uczuciu, oraz porusza trudniejszy temat emigracji i problemów z nią związanych. Myślę, że nikt nie spodziewał się, że E.L.James potrafi stworzyć tak subtelną i delikatną historię, która zdecydowanie różni się od jej poprzednich powieści. Głośny tytuł, z którym warto się zapoznać, aby samemu wyrobić sobie o nim zdanie. Książka ma ponad 500 stron, ale jestem pewna, że większość czytelników przeczyta ją bardzo szybko, ponieważ jest niezwykle wciągająca.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

„Więcej niż pocałunek” Helen Hoang. Przeł. Paweł Wolak. MUZA SA, Warszawa 2019

„Mister” E.L.James. Przeł. Violetta Dobosz, Daria Kuczyńska-Szymala, Katarzyna Petecka-Jurek. Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2019

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora