7 BESTSELLERÓW, KTÓRE PRÓBOWANO CENZUROWAĆ.

01.06.2016
próbowano cenzurować

Zjawisko cenzury znane jest od wieków. Książki cenzurowano, palono i zakazywano z różnych powodów. Zdarzało się, że autorzy kontrowersyjnych publikacji za ich napisanie płacili wysoką cenę. Oczywiście zakaz powoduje to, że tym chętniej sięgamy po książki, które wzbudzają kontrowersje. Mimo iż wydaje nam się, że czasy cenzurowania czy zakazywania książek, przynajmniej w świecie zachodnim, demokratycznym, mamy za sobą – nie jest to prawda. Współczesne książki również trafiają na listy książek zakazanych, odrzucane są przez biblioteki, spotykają się z agresywną krytyką niektórych środowisk.

W Stanach Zjednoczonych od 1982 roku organizowana jest kampania społeczna „Tydzień książek zakazanych”, której celem jest zwrócenie uwagi właśnie na problem współczesnej cenzury. Prześladowania spotykają nie tylko pisarzy, ale także ludzi za to, że czytają zakazane książki. Kampania społeczna podkreśla potrzebę wolności czytania i tworzenia książek.

W krajach demokratycznych oficjalnie nie stosuje się cenzury. W większości z nich jednak występują różne formy cenzury, głównie jako pozostałości po czasach niedemokratycznych. Stosowanie cenzury i manipulowanie opinią publiczną to narzędzie władzy, dlatego wciąż jest wykorzystywane.

W niektórych krajach, takich jak np. Stany Zjednoczone cenzura jest całkowicie zabroniona. W Polsce cenzura jest sprzeczna z Konstytucją. Mimo oficjalnych zakazów Europejski Trybunał Praw Człowieka wielokrotnie odnotowywał przypadki ich łamania.

Poniżej lista współczesnych książek, które z różnych powodów spotkały się z krytyką i próbami cenzurowania.

  1. 50 TWARZY GREYA, L. JAMES

Książka wzbudziła wiele emocji. Przez niektóre środowiska była określana jako pornograficzna, cenzurowana ją ze względu na podkreślanie seksualności, a także obawiano się wpływu jaki może mieć na młodzież. Dodatkowo zarzucano jej niską jakość pisarską.

  1. HARRY POTTER, J.K. ROWLING

Niektóre środowiska chrześcijańskie zarzuciły Rowling promowanie magii i okultyzmu, twierdząc, że opisywanie losów dzieci, które praktykują magię i spożywają substancje wywołujące zmiany fizyczne i psychiczne może prowadzić do zainteresowania młodych ludzi satanizmem i neopoganizmem. Zarzucono autorce umniejszanie znaczenia religii.

  1. SAGA ZMIERZCH, STEPHENIE MEYER

Również krytykowana ze względów religijnych oraz za podkreślanie seksualności…

  1. KOD LEONARDA DA VINCI, DAN BROWN

Powieść o losach historyka Roberta Langdona wzbudziła wiele dyskusji. Była określana jako „godząca w dobre imię chrześcijaństwa”. Dan Brown stworzył wybuchową mieszankę z pogranicza religii, mistycyzmu i teorii spiskowych. Czytelnicy podzielili się na zwolenników i zaciekłych przeciwników pisarza.

  1. WŁADCA PIERŚCIENI, J. R. R. TOLKIEN

Tolkienowi zarzucano, iż jego najsłynniejsza powieść jest antyreligijna, krytykująca chrześcijaństwo, wręcz szatańska…

  1. IGRZYSKA ŚMIERCI, SUZANNE COLLINS

Książka opowiadająca losy Katniss została skrytykowana za głoszenie treści przeciw rodzinie, przemoc i obraźliwy język.

  1. TRAFNY WYBÓR, K. ROWLING

Zamieszanie wokół książki autorki Harry Pottera głównie spowodowane było tym, że czytelnicy spodziewali się kolejnej powieści dla młodzieży, tymczasem jest to książka zdecydowanie dla czytelnika dorosłego. Krytyka spotkała ją za wulgarny język oraz poruszanie kontrowersyjnych tematów w obcesowy sposób. W Polsce powieść wydano z napisem na okładce: powieść dla dorosłych.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora