CO CZYTAĆ, ABY NIE ZWARIOWAĆ?

15.04.2020

Nie od dzisiaj wiadomo, że czytanie koi nerwy. Jest sposobem na zrelaksowanie się, uwolnienie emocji, odcięcie się od otaczającego nas świata. Biorąc pod uwagę to, jak wiele bodźców i informacji nas teraz zewsząd atakuje, często szukamy takich tytułów, które są plastrem na rany codzienności i pozwolą nam zapomnieć o naszych problemach. Jeśli szukacie właśnie takiej książki, to myślę, że warto zwrócić uwagę na najnowszy tytuł od Justyny Kopińskiej, czyli „Lekarstwo dla duszy”.

„Lekarstwo dla duszy” to zbiór felietonów, które ukazywały się w ciągu wielu lat na łamach portalu vogue.pl. Ich autorką jest Justyna Kopińska, wielokrotnie nagradzana polska dziennikarka, autorka książek: „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?” (2015), „Polska odwraca oczy” (2016), „Z nienawiści do kobiet” (2018). Reportaże Kopińskiej bardzo często budziły kontrowersje i dotykały bardzo poważnych, społecznych problemów. Tym razem otrzymaliśmy zbiór, który z jednej strony jest niesamowicie prawdziwy i momentami aż szokuje opisywanymi wydarzeniami, ale jednocześnie przedstawione sytuacje okraszone są sporą ilością prywatnych przekonań autorki, które nieco te sytuacje koją i dają nadzieję na to, że niezależnie od ilości zła, jakie nas na co dzień spotyka, można pozostać sobą i czerpać z życia radość. Kopińska zwraca w nich szczególną uwagę na to, że dopiero w momencie osiągnięcia satysfakcji z własnego życia i postępowania, osiągnięcia też swojej wewnętrznej harmonii, jesteśmy w stanie w pełni oddziaływać pozytywnie na innych. Stawia nas samych w centrum zainteresowania i skłania do autorefleksji nad własnym losem.

Autorka wykorzystuje historie ludzi znanych, ale też tych, których spotyka się na co dzień, ale na których nie zwraca się uwagi. Kopińska porusza temat nienawiści, hejtu, negatywnych emocji, traumy po stracie czy niezrozumienia, z jakim muszą zmagać się wszystkie osoby po trudnych życiowych problemach. Porusza te tematy jednak w taki sposób, że zamiast dołować, budzą one nadzieję. Dają wiarę, w to, że można walczyć ze społecznym niezrozumieniem i osiągać założone cele. Autorka podważa również rolę złych autorytetów w naszym życiu. Wskazuje, że źle dobrani idole mogą nas prowadzić na dno i radzi, jak nie dać się manipulować osobom, które mają skłonności psychopatyczne. Jak takie osoby rozpoznawać, czego unikać i jak się przed nimi bronić. Sporo felietonów nawiązuje też do tematu wyrażania uczuć i właściwego dobierania słów. Kopińska jasno wskazuje, że język, którym się posługujemy, ma ogromną moc – może nie tylko niszczyć, ale też budować i wspierać. Może dawać otuchę i zrozumienie, ale też nadszarpnąć czyjeś zaufanie i podkopać pewność siebie.

„Lekarstwo dla duszy” jest też świetnym przewodnikiem po innych książkach autorki. Jeśli zastanawialiście się, po który reportaż Kopińskiej sięgnąć, to właśnie w tym zbiorze znajdziecie odnośniki do każdej poprzedniej książki. Autorka czerpie z historii, które już wcześniej opisywała, aby uzupełnić przedstawione sytuacje o dobrze znane przykłady. Jest tu też sporo odnośników do znanych filmów, seriali czy powieści. To wskazówka gdzie szukać przykładów do dalszej autorefleksji i budowania własnej wartości oraz poszerzania wiedzy psychologicznej.

Czy jest to idealna lektura na czasy, w których zewsząd dochodzi do nas tak wiele złych informacji? Uważam, że tak. „Lekarstwo dla duszy” przynosi spokój i daje nadzieję. Pokazuje, że warto jasno wyznaczać swoje granice i dbać o własny komfort psychiczny. Uświadamia, że należy jasno formułować swoje oczekiwania i nie bać się porażek, ale nauczyć się wyciągać z nich życiowe lekcje i wykorzystywać je jako inwestycję w dalszy sukces.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Justyna Kopińska „Lekarstwo dla duszy”. Wydawnictwo Świat Książki. Warszawa 2020.

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora