Dorota Terakowska otworzy przed Wami zaklęty świat

04.12.2018
dzieco w lesie

Imię Dorota zobowiązuje (kojarzycie Dorotkę z krainy Oz), dlatego nie ma się co dziwić, że twórczość Terakowskiej jest na naprawdę wysokim poziomie, fantazji literackiej. Każdy znajdzie tu swojego rówieśnika w roli bohatera. Jest mama, tata, są anioły i dzieci.

„Tam gdzie spadają anioły” czytamy razem o kolorowaniu codziennej rzeczywistości

Po przeczytaniu powieści Tam gdzie spadają anioły dowiemy się dlaczego jest to tak samo budująca lektura dla dzieci jak i dla dorosłych. Na tej pozycji wychowuje się już kolejne pokolenie i nie bez kozery można powiedzieć, że… słusznie. Tym bardziej, że losy bohaterki to sytuacja wielu dzieci porzuconych w swoich pokojach przez rodziców. Ewa poznaje swojego anioła stróża, który spadł na ziemię, a ją z braku ochrony spotykają nieprzyjemne przygody. Jak się jej uda samej wyjść z tej matni? W tym przypadku nie będzie skazana na walkę w pojedynkę, bo w bój staną mama, tata i babcia.

Każdy ma swoje potwory czające się w kącie – Władca Lewawu

Pokonanie swoich koszmarów zależy od nas samych. Niezawodna Dorota Terakowska i tym razem porywa nas w zaczarowany świat, po drugiej stronie lustra w książce Władca Lewawu. Bartek, tak ma na imię mały bohater mieszka na co dzień w sierocińcu i jak po sznurku do bram innego świata prowadzi go nadzieja odnalezienia rodziców. Zanim spotka go szczęśliwy koniec będzie musiał pokonać nie tylko zło w postaci czarnoksiężnika, ale też przekonać ludzi o ich sile, wartości i możliwościach. Kto to potrafi dokonać lepiej, jeśli nie dziecko?

Córka czarownic

Tym razem spotykamy się od razu w krainie baśni, gdzie dziewczynka przy pomocy kolejnych ksiąg poznaje tajniki magii swojego dziedzictwa. To świat pełen ucieczek, życia w ciągłym biegu, chowania się przed Najeźdźcami oraz przygotowywania walki. Jak inaczej i prostolinijnie świat widzi dziecko, jak to zmienia się w wieku dziesięciu czy kilkunastu lat, gorycz porażki i twarde zderzenie z rzeczywistością. To coś więcej niż fajna książka o fantastycznych przygodach, to równa Tolkienowskiej wizji świata walka o przetrwanie dobra w świecie zła.

Nie spotkamy w książkach Doroty Terakowskiej przepisu na to jak być idealnym dzieckiem. Córka czarownic bywa nieposłuszna, mała Ewa rozmawia z obcymi, a Bartek, no cóż dowiecie się sami po przeczytaniu tej wzruszającej powieści. Dorosłym także mamy wiele do zarzucenia, co nie znaczy, że są skazani na porażkę, może mała podpowiedź im pomoże pokonać własne słabości i koszmary?

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora