KOBIETA I KRYMINAŁ

02.01.2020

Kobiety w kryminałach odgrywają coraz ważniejszą rolę. Nie tylko pokazują się jako główne bohaterki powieści, ale przede wszystkim jako ich autorki. Co sprawia, że coraz chętniej sięgamy po pozycje ze zbrodnią w tle, napisane przez kobiety? Może to, że zwracają uwagę na więcej szczegółów, bardziej wnikają w emocje bohaterów, rozpracowują relacje między nimi?  Przekonajcie się!

Małgorzata Oliwia Sobczak „Kolory zła. Czerwień”

Sopot, jakiego nie znacie. Zupełnie nieturystyczny, pusty, daleki od tego, co oglądamy na pocztówkach z wakacji. Chłodny, tajemniczy i mroczny. Wybierzcie się w podróż po tym mieście z Małgorzatą Oliwią Sobczak i zobaczcie je z zupełnie innej strony. Ciemnej strony.

Marzec, poniedziałkowy zimny poranek, pusta sopocka plaża. Prokurator Leopold Bilski zostaje wezwany, ponieważ znaleziono zwłoki unoszące się na morzu. Mors?! – zachrypiał (…) Że też w taką pogodę zachciało się komuś skakać do morza” pomyślał w pierwszych odruchu. Nie spodziewał się, że ta sprawa odmieni jego zawodowe (i prywatne) życie i wprowadzi sporo zamieszania w środowisku. Znalezioną osobą okazała się być młoda dziewczyna, zamordowana i okaleczona w sposób, który do złudzenia przypomina niewyjaśnioną zbrodnię sprzed kilkunastu lat. Czy morderca powrócił? A może to jego naśladowca? W toku prowadzenia sprawy Bilski zmierzy się z niejedną makabryczną tajemnicą, odkryje wiele mrocznych sekretów sopockiego półświatka.

Małgorzata Oliwia Sobczak, choć debiut literacki ma za sobą, po raz pierwszy mierzy się z kryminałem. I robi to fenomenalnie! Powieść trzyma w napięciu, zaskakuje, wciąga. Absolutnie pochłaniająca” pisze Vincent S, Severski. Zakończenia nie jest w stanie przewidzieć najbardziej doświadczony czytelnik. Chcesz się przekonać, czy to prawda? Sięgnij po powieść „Kolory zła. Czerwień”.

Diana Brzezińska „Będziesz moja”

Ona inteligenta, z ciętym językiem, nie uznająca konwenansów profilerka. On ambitny i przystojny podkomisarz, seryjny podrywacz. Połączyła ich zbrodnia. A może coś więcej?

Ada Czarnecka i Krystian Wilk, bo o nich mowa, pracują nad sprawą tajemniczego zaginięcia sprzed lat. Początkowo mieli jedynie dokonać przesłuchania. Jednak Wilk zaczął węszyć, a jak ktoś węszy, to zawsze coś znajdzie. „Byli wzorową rodziną. Zawsze szczęśliwi i uśmiechnięci, do bólu wręcz idealni i przez to nawet nudni. Taka rodzina często ukrywa jakiegoś trupa w szafie”. Trup się znalazł, i to nie jeden. Wraz z rozwojem śledztwa Szczecinem wstrząsają bardzo brutalne morderstwa. Ofiarami są rudowłose kobiety, które przechodzą przez pewną specyficzną ceremonię. Czas ucieka, a morderca pozwala sobie na coraz śmielsze posunięcia.

Jak bardzo niebezpieczny okaże się sprawca?

„Będziesz moja” to doskonały debiut Diany Brzezińskiej. Dobrze rozrysowana fabuła, ciekawi bohaterowie, między którymi rozwija się intrygująca relacja, ogromna wiedza na temat medycyny sądowej i prawa. Genialne połączenie thrillera z powieścią obyczajową oraz szczyptą romansu. To wszystko sprawia, że powieść wciąga aż do ostatniej strony.

Nora Roberts „W ukryciu”

Traumatyczne wydarzenia zostają w nas na długo. Podniesienie się z nich i próba prowadzenia normalnego życia, jest ogromnym wysiłkiem. Niektórym się to udaje, inni do końca życia się mierzą z ich skutkami. Jednak czy można drugi raz podnieść się po tej samej traumie?

Wieczór, który miał być kolejnym, jednym z wielu zwyczajnych wieczorów, zakończył się dramatem. Do centrum handlowego wdarli się zamachowcy. Chaos i rzeź trwały zaledwie osiem minut, jednak było to osiem minut, które na stałe zmieniło życie i losy tych, którzy przeżyli. Już zawsze będą się ukrywać. Po latach dochodzą do względnej równowagi i wtedy okazuje się, że na ich życie czyha jeszcze jeden spiskowiec. Jednak tym razem nie będą mieli gdzie się ukryć…

Czytając powieść W ukryciu czuje się strach i przerażenie bohaterów. Ich emocje są niemal namacalne. Nora Roberts wie, jak realistycznie odtworzyć nie tylko krwawe wydarzenie, ale psychiczne napięcie, które towarzyszy jego świadkom. Powieść ukazuje, jak wiele spustoszenia w umysłach ludzi powodują takie tragedie. Jest to swoiste literacki studium przypadku traumy, która na stałe odciska w ludziach swoje piętno. Barwne postacie, napięcie i wnikliwe, psychologiczne obserwacje są dopełnieniem książki Nory Roberts.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Storei Virgin. Polecamy!

Małgorzata Oliwia Sobczak „Kolory zła. Czerwień”. W.A.B. Warszawa 2019
Diana Brzezińska „Będziesz moja”. Wydawnictwo Otwarte. Kraków 2019
Nora Roberts „W ukryciu”. Przeł. Danuta Śmierzchalska. Edipresse. Warszawa 2019

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora