KRÓTKIE KSIĄŻKI DLA ZAPRACOWANYCH

21.07.2016
krótkie książki

Dla tych, którzy kochają książki, ale nie mają czasu na czytanie, przedstawiamy listę wartościowych książek. Mimo, że są krótkie, zostały uznane za publikacje, które pozostawiły ważny i trwały ślad w świecie literatury.

Te krótkie, ale ambitne formy zapewnią Wam takie same emocje co liczące wiele stron powieści. Różnica jest taka, że w kreowanym przez autora świecie będziecie przez krótszy czas. Jednak wrażenia po lekturze pozostaną w Was na dłużej. Niektóre z poniższych propozycji przeczytacie nawet w czasie krótszym niż godzina!

PACHNIDŁO, PATRICK SUSKIND

Powieść stała się słynna po ekranizacji z 2006 roku. Główny bohater to Jan Baptysta Grenuille, obdarzony ponad przeciętnym zmysłem węchu, tworzy najdoskonalsze na świecie eliksiry do produkcji perfum. Owładnięty myślą, by wydestylować wonność nad wonnościami, pochodzącą z.. dziewiczego kobiecego ciała, nie cofnie się nawet przed zbrodnią… Powieść toczy się w Paryżu, pełna jest niezwykłych zdarzeń i postaci, przez kilka lata znajdowała się na listach bestsellerów!

W KSIĘŻYCOWĄ JASNĄ NOC, WILLIAM WARTON

W czasie drugiej wojny światowej, kilku młodych Amerykanów na tyłach frontu w Ardenach w grudniu 1944 roku, spotyka grupę żołnierzy niemieckich. Wszyscy są zagubieni w chaosie wojny, mają dość zabijania, ale nie chcą umierać. Do spotkania dochodzi w księżycową jasną noc. Książka jest niezwykła, magiczna, w poruszający sposób przedstawia bezsens i okrucieństwo wojny. Powieść została zekranizowana, jedną z ról zagrał Ethan Hawke.

MYSZY I LUDZIE, JOHN STEINBECK

„Myszy i ludzie” to jedno z najwspanialszych dzieł Steinbecka. Opowiada o dwóch przyjaciołach – George’u i Lennie’m, którzy w czasie wielkiego kryzysu wspólnie przemierzają Stany Zjednoczone w poszukiwaniu pracy. Lennie to upośledzony gigant o umysłowości małego dziecka. Nieświadomy własnej siły fizycznej co chwilę sprowadza na siebie i George’a kłopoty. Opowieść o przyjaźni i poświęceniu, skomplikowanych relacjach, ludzkich tęsknotach i marzeniach. W jednej z ekranizacji w postać Lenniego wcielił się John Malkovich.

RYSIO SNAJPER, KURT VONNEGUT 

Głównym bohaterem i narratorem książki jest Rudy Walz. Opowieść o życiu jego rodziny, zdaje się być jednym pasmem nieszczęść. Książka Vonneguta to czarna komedia o zbrodni, karze i bezlitosnym przeznaczeniu. Każda przygoda bohatera kończy się fiaskiem. „Rysio Snajper” to książka, po której z pewnością nabierzecie chęci, by sięgnąć po inne powieści tego autora.

SZKLANY KLOSZ, SYLWIA PLATH

To kultowa książka. Główna bohaterka, dziewiętnastoletnia Esther Greenwood z Bostonu, zostaje nagrodzona przez magazyn miesięcznym pobytem w Nowym Jorku. Konfrontacja marzeń z rzeczywistością prowadzi do dramatycznego finału. Sylvia Plath  miesiąc po premierze książki popełniła samobójstwo, dlatego uważana jest przez czytelników za podsumowanie twórczości, ostatnie słowo, które po sobie zostawiła.

LOT NAD KUKUŁCZYM GNIAZDEM, KEN KESEY

To debiut Kena Keseya. Na jego podstawie Miloš Forman nakręcił film z niesamowitą kreacją Jacka Nickolsona. Główny bohater McMurphy udaje wariata, by uniknąć odsiadywania wyroku. Pobyt w szpitalu psychiatrycznym początkowo wydaje mu się dobrym żartem. Dowiaduje się jednak, że nie odzyska wolności, dopóki nie uznają go za wyleczonego, a decyzja należy do Wielkiej Oddziałowej, z pozoru uosobienia słodyczy i dobroci, a w rzeczywistości sadystki znęcającej się nad pacjentami… Razem z bohaterem czujemy jego zniewolenie i pragnienie wolności.

OPOWIEŚCI NIESAMOWITE, EDGAR ALLAN POE

Mroczne opowiadania, które przeniosą Cię w świat przesycony tajemniczością, grozą i makabrą. W Poe opisuje zagadkowe intrygi, skrajne uczucia bohaterów, którzy ulegają obłąkaniu, są dręczeni dziwnymi snami i stają na granicy życia i śmierci. Klasyka gatunku.

Brak czasu nie musi oznaczać braku czytania, krótkie książki są na to rozwiązaniem! 🙂

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora