KSIĄŻKI O KOBIETACH I RÓŻNYCH ODCIENIACH KOBIECOŚCI

16.11.2017

Bohaterki tych książek żyją w różnych krajach, pochodzą z odmiennych środowisk i mają za sobą inne doświadczenia. Jednak niezależnie od statusu i miejsca zamieszkania są kobietami walczącymi z uprzedzeniami i przeciwnościami losu, by żyć godnie i realizować swoje pasje. Trzy cenione autorki i ich bohaterki pokazują, że nie można się poddawać, a wytrwałe dążenie do celu przynosi efekty. Poznaj ich inspirujące historie!

 352x500

Córki księżniczki, Jean Sasson

Pierwsza część historii księżniczki Sułtany pt. „Księżniczka” opowiadała jej prawdziwą historię życia. Kobiety pochodzącej z królewskiego rodu Sa`udów, władców Arabii Saudyjskiej. Mimo, że jest siostrzenicą króla, tak jak inne kobiety pozbawiona jest prawa wyborczego i kontroli nad własnym życiem. Żyje z twarzą ukrytą za czarnym welonem i jest więźniem swojego ojca, męża i brata. Druga część „Córki księżniczki” opowiada przede wszystkim o losach jej córek. Starsza córka Maha popada w chorobę psychiczną, a młodsza Amani po pielgrzymce do Mekki staje się gorliwą zwolenniczką islamu i dominacji mężczyzn nad kobietami. W kulturze arabskiej brutalne zachowania mężczyzn wobec kobiet są normą i nie są w żaden sposób piętnowane. Obrzezanie dziewcząt, mordowanie dzieci płci żeńskiej, zabójstwa „honorowe” czy zamykanie kobiet w odosobnieniu, są tu normą. To bardzo ciekawa, choć momentami przerażająca książka.

Steel_Odpowiednimoment_500pcx

Odpowiedni moment, Danielle Steel

Bohaterką książki jest Amerykanka – Alexandra. Nigdy nie czuła się kochana przez matkę, małżeństwo jej rodziców nigdy nie było łatwe i ich kłótnie towarzyszyły jej przez całe dzieciństwo. W końcu matka wyprowadziła się, a Alex została wraz z ojcem. Niestety życie nadal jej nie rozpieszczało – ojciec wkrótce zmarł, a ona była zmuszona spędzić dzieciństwo wśród zakonnic. Już jako dziewczynka zaczęła pisać powieści kryminalne. Z czasem dzięki talentowi i ciężkiej pracy jej książki znalazły się na listach bestsellerów. Za sukcesem zawodowym, nie poszedł jednak sukces w życiu prywatnym. Bohaterce nie udało się znaleźć partnera, który umiałby docenić jej talent, zaradność i finansową niezależność. W końcu jednak musi nadejść moment, w którym i do niej uśmiechnie się szczęście! Danielle Steel jest mistrzynią powieści obyczajowej, a nowa książka tylko to potwierdza.

71YzYD54WTL

Swing Time, Zadie Smith

To już piąta i długo wyczekiwana powieść brytyjskiej pisarki Zadie Smith. „Swing Time” to opowieść o kobiecości, przyjaźni, zazdrości i nienawiści. Bohaterkami są dwie czarnoskóre dziewczyny dorastające w biednej dzielnicy Londynu. Przyjaciółki poznały się na lekcjach tańca w miejscowym domu kultury. Obie marzą o karierze tancerek, choć tylko jedna z nich – Tracey, ma prawdziwy talent. Drugą, której imienia nie znamy, a która jest narratorem powieści, pasjonuje rytm, muzyka i wolność. Dziewczyny bardzo się od siebie różnią. Tracey, choć ma wielki talent, nie wierzy w siebie. Narratorka odwrotnie – choć pozbawiona talentu, nadrabia pracowitością i inteligencją, jednocześnie za bardzo wierzy w  swoje możliwości. Początkowo różnice w statusie społecznym dziewczyn nie mają znaczenia, jednak z czasem wpływają na ich relacje. Przyjaźń pełna rywalizacji niespodziewanie się kończy. Dziewczyny nie zapominają o sobie, ale każda realizuje swoje plany oddzielnie. Tracey udaje się spełnić marzenie z dzieciństwa, a jej przyjaciółka, jako asystentka słynnej gwiazdy, żyje w świecie pełnym przepychu. Losy bohaterek przedstawione są na tle przemian społecznych i kulturowych. Pisarka porusza problem rasowości oraz poszukiwania własnych korzeni. Książka została uznana za najlepszą powieść Zadie Smith!

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora