Lektury w sam raz na majówkę

28.04.2023
lektury na majówkę

Porzucamy tradycyjne kalendarze i rozciągamy majówkę. Wszystko po to, by sięgnąć po książkowe nowości. O tej porze roku w związku ze zbliżającymi się Targami Książki w Warszawie ukazuje się ich szczególnie dużo. My podsuwamy cztery najbardziej, naszym zdaniem, zacne tytuły.

Ñameryka, Martín Caparrós

nameryka Martin CaparrosPrzed nami księga olbrzymia. Jej autor, Martin Caparros, argentyński dziennikarz i prozaik, znany jest przede wszystkim z monumentalnego „Głodu”, który dotyczył globalnego zjawiska. Czy podobnie jest w przypadku nowej pracy pisarza?

Teoretycznie podobieństwo widać na pierwszy rzut oka, w objętości. A jednak 750-stronicowa opowieść „Nameryka” dotyczy jednego kontynentu i koncentruje się na sprawach związanych z krajami Ameryki Południowej.

To przede wszystkim gęsty reportaż pokazujący złożoność historii, kultury, obyczajowości. Ale to także moralne wezwanie do działania, do przyglądania się innym i do pogłębienia naszej wiedzy. Cenna i ważna rzecz.

Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem, Jacek Bartosiak

najlepsze miejsce na świecie jacek bartosiakZostajemy przy tematach poważnych i istotnych. Tym razem jednak przenosimy się z Południa na Północ, a konkretnie do Polski, bo jej jest poświęcona nowa książka Jacka Bartosiaka.

Autor, adwokat, zajmujący się sprawami geopolityki i geostrategii, w „Najlepszym miejscu na świecie” rozważa różne scenariusze – scenariusze, dodajmy, tyleż nierzeczywiste, co i prawdopodobne.

Jednym z zasadniczych pytań, na jakie stara się odpowiedzieć książka Bartosiaka, to kwestia możliwej wojny. Czy Polsce takowa grozi? A jeśli tak: czego się spodziewać? Jaką strategią dysponujemy? Na koggo możemy liczyć? To tylko część pytań, które padają w tym emocjonującym wywodzie.

Wszyscy jesteśmy normalni, Maria Czubaszek

wszyscy niestety normalni maria czubaszekZrobiło się poważnie, ale mamy na to radę: Marię Czubaszek.

Ta popularna pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek i scenariuszy, zmarła w 2016 roku. Wciąż jednak chętnie czytane są jej błyskotliwe i fenomenalne – jak twierdzą wielbiciele – opowiadania czy felietony.

„Wszyscy jesteśmy nienormalni” zawiera dwie książki w jednej. Znajdziemy tu bowiem zarówno teksty ze zbioru „Na wyspach Hula-Gula”, jak i „Dziewczyny na ścianę i na życie!”. Idealna lektura na wolne popołudnie!

Przyjaźń w czasach samotności. O znaczeniu i budowaniu więzi w dorosłym życiu, Marisa G. Franco

Przyjaźń w czasach samotności. O znaczeniu i budowaniu więzi w dorosłym życiu Marisa G. FrancoI jeszcze jedna książka. Poradnik „Przyjaźń w czasach samotności” uświadamia, jak ważną rolę w naszym dobrostanie psychicznym odgrywają bliskie więzi z innymi ludźmi.

Doktor Marisa G. Franco twierdzi, że każdy z nas nieco inaczej się zaprzyjaźnia. Ważne, aby umieć rozpoznać wzory, które budują nasze przywiązanie.

Proponowana książka to pożyteczna praca, dzięki której będziemy mogli pogłębić wiedzę psychologiczną pomagającą lepiej funkcjonować.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Ñameryka, Martín Caparrós, Wydawnictwo Literackie 2023
Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem, Jacek Bartosiak, Wydawnictwo Literackie 2023
Wszyscy jesteśmy normalni, Maria Czubaszek, Prószyński i S-ka 2023
Przyjaźń w czasach samotności. O znaczeniu i budowaniu więzi w dorosłym życiu, Marisa G. Franco, Filia 2023

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora