MEDYCYNA DLA OSÓB O MOCNYCH NERWACH

21.05.2019

Żyjemy w świecie, w którym wydaje się, że medycyna zna odpowiedź na każde pytanie. Wystarczy sięgnąć po podręcznik, literaturę fachową, czy zajrzeć do internetu. Poniższe książki pokazują, jak bardzo mylne jest to przekonanie. „Dopiero z czasem przychodzi świadomość, że medycyna jest nieskończona (…)” pisze Christian Unge. Lekarz to nie wszechmocny bóg, który wie wszystko i wyleczy każdą chorobę. Lekarz to człowiek, który dąży do znalezienia odpowiedzi na pytanie, ale nie zawsze będzie potrafił to zrobić. Sięgnij po poniższe pozycje i przyjrzyj się z bliska codziennej pracy lekarzy, poczytaj o chorobach, ciekawych i szokujących przypadkach, ale też specyfice i paradoksach całej służby zdrowia.

Paulina Łopatniuk „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?”

„Nie znacie nas, my jednak niejednokrotnie znamy was lepiej niż wasi bliscy.” Brzmi jak zapowiedź  thrillera o zorganizowanej grupie stalkerów? Nic bardziej błędnego. To słowa Pauliny Łopatniuk, która pisze o pracy patologów.

Patolog, a właściwie patomorfolog, to nie „lekarz od trupów”, który większość czasu spędza pochylony nad stołem sekcyjnym. Jego praca także nie przypomina (niestety) tego, co widzimy w policyjnych serialach typu CSI: Kryminalne Zagadki Las Vegas. Głównym narzędziem patomorfologa jest mikroskop, a jego praca polega przede wszystkim na diagnostyce. Wbrew pozorom to zajęcie barwne, różnorodne, które każdego dnia dostarcza wielu ciekawych odkryć. Jednocześnie wymaga ciągłego dokształcania się, szukania informacji i odpowiedzi na pytania. „Trzydzieści lat pracy patologa i ani jednego dnia nudy” powiedział prof. K.P. Aravindam, znany na całym świecie patomorfolog.

Paulina Łopatniuk w swojej książce „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?” przybliża charakter pracy patomorfologa. A wie o czym mówi, bo sama wykonuje ten zawód. Jednak to nie wszystko, co znajdziesz sięgając po „Patologów”. To także opis wielu przypadków medycznych – szokujących i fascynujących, obrzydliwych  i zabawnych jednocześnie. Znajdziesz tu historie począwszy od kamieni żółciowych, przez różne typy nowotworów, aż po przypadek fetus in fetu czyli płodu w płodzie. Zobaczysz zdjęcia, które pokazują, że nowotwór mózgu może wyglądać pięknie. Wszystko to opatrzone jest ciekawymi, napisanymi jasnym językiem i przede wszystkim zabawnymi komentarzami. Paulina Łopatniuk pomimo swej pracy, a może dzięki niej właśnie, poczucia humoru nie straciła. Jeśli masz ochotę zagłębić się w świat medycyny, poznać wewnętrzny świat człowieka i przekonać się, ile zagrożeń czyha na ciebie na co dzień, sięgnij po tę książkę.

Christian Unge „Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze”

„-Dużo razy się pomyliłeś?

– Tak. Niestety. Jeżeli lekarz pracuje długo i miał wielu pacjentów, to w końcu popełnia jakiś błąd. (…)

– Ale chyba nikt nie umarł?

– Niestety, zdarzyło mi się popełnić taką pomyłkę, że ktoś umarł.”

Chrristian Unge to szwedzki lekarz, który nigdy nie planował nim zostać. Jednak nie tylko skończył studia medyczne na prestiżowej szwedzkiej uczelni i dokształcał się w amerykańskich klinikach, ale również przez wiele lat wyjeżdżał na misje w ramach programu „Lekarze bez granic”. Pracował w bardzo różnych warunkach, czasem w najnowszych klinikach, czasem w miejscach bez dostępu do sprzętu medycznego, leków czy środków higienicznych. Wszędzie jednak zderzał się z rzeczywistością, w której papierkowa robota, procedury i ograniczenia sprawiają, że pacjent jest na ostatnim miejscu.

Autor bardzo szczerze opowiada o specyfice pracy lekarza. Mówi wprost o błędach, które popełnił, o zmęczeniu, stresie i braku komunikacji, które czasem prowadzą do tragedii. Opowiada o codziennych problemach w pracy lekarza, o ograniczeniach, przytaczając akty prawne, które normalizują ten zawód. Odsłania kulisy zawodu lekarza, pokazując zarazem wszystkie wady i niedociągnięcia systemu.

To wszystko opisuje po to, aby pokazać, jak ważne jest, by w procesie leczenia dostrzegać całego człowieka, widzieć w pacjencie kogoś więcej niż tylko przypadek medyczny.

Książka „Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze” to lektura dla każdego, kogo interesuje medyczny świat od podszewki, kto chciałby zobaczyć, jak wygląda rzeczywistość w pracy lekarza i z jakimi problemami zmaga się on na co dzień. Przeczytanie książki na pewno pozwoli Ci inaczej spojrzeć na człowieka w białym kitlu, kiedy przyjdziesz na wizytę.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Paulina Łopatniuk „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?”. Wydawnictwo Poznańskie. Poznań 2019.

Christian Unge „Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze”. Przeł. Urszula Pacanowska-Skogqvist. Wielka Litera. Warszawa 2019.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora