MENEL PRAWDĘ CI POWIE | JAK PŁYNIE WÓDECZKA NA WSI I W MIASTECZKACH, KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ

19.04.2022

Kto zna Krzysztofa Daukszewicza ten wie, że do tzw. meneli ma on podejście co najmniej nietypowe. Nie tylko nie ich nie unika, ale wdaje się z nimi w dyskusje i to nad wyraz filozoficzne. “Jak płynie wódeczka we wsi i w miasteczkach” to zbiór menelików prawie wszystkich, w których humor tryska (żeby nie powiedzieć leje się strumieniami) na każdej stronie, choć nie zawsze jest oczywisty. Nawet jeśli sami nie lubujecie się w trunkach, docenicie pomysłowość lokalnych pijaczków.

Polska rzeczywistość spod monopolowego

“Tu nabrałem powietrza w płuca i zapytałem:
– A czy już wiadomo, jaki wynik [wyborów]?
– A skąd Pan dzwoni?
– Z Norwegii – odpowiedziałem.
– Panie Krzysieńku – usłyszałem – jeżeli Norwegia to jest ciepły kraj, nie wracaj pan.”

meneliki wódeczka krzysztof daukszewiczKrzysztof Daukszewicz od ponad dwudziestu lat zapisuje swoje spotkania ze smakoszami win regionalnych, które nigdy nie zdążą poleżakować. Koneserzy trunków wątpliwej jakości obserwują i celnie opisują naszą polską rzeczywistość. Najwyraźniej spod budki z piwem, czy też monopolowego, jest ona bardzo widoczna. Jednak satyryk nie wykorzystuje swoich bohaterów, żeby się z nich pośmiać. Traktuje ich z szacunkiem i docenia spostrzegawczość. I, co ciekawe, ich spostrzeżenia bywają zaskakująco trafne. Oddaje im głos, którego społeczeństwo im odmawia. A ten głos potrafi być kreatywny, dowcipny i przede wszystkim pozbawiony fałszywej poprawności, ale z zachowaniem dobrego smaku.

 

Dobry żart tynfa wart

“Na przystanku
– Czy mógłby mi pan ofiarować dwa złote?
– A po co panu dwa złote?
– Bo jak uzbieram dwadzieścia, to pójdę do kina, a jak nie, to będę się mógł napić.”

Książka “Jak płynie wódeczka we wsi i w miasteczkach” to czysta przyjemność z czytania. Zdecydowanie jest to wybór dla tych, którzy lubią się pośmiać. Lekka książka na odreagowanie trudów codziennego życia. Jednak niech lekkość nie będzie mylona z banałem. Bo dobrej jakości dowcip to dziś sztuka.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Krzysztof Daukszewicz “Jak płynie wódeczka na wsi i w miasteczkach”.Prószyński i S-ka. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora