MORDERSTWO I SEKS, CZYLI DWIE KONTROWERSYJNE NOWOŚCI KSIĄŻKOWE!

06.09.2019

Wielu czytelników ma w nawyku nieprzyznawanie się do przeczytania niektórych pozycji – bo są kontrowersyjne, bo inni uznają je za słabe i mogą je wyśmiać. Błąd! Każdy ma prawo do czytania tego, na co ma ochotę, nawet jeśli tylko dla rozrywki! Bardzo nie lubię klasyfikowania czytających pod kątem wybieranych gatunków literackich. Tym razem na celownik biorę książki, które społecznie są klasyfikowane jako tematy nie zawsze wygodne czy łatwe. I nie wstydzę się przyznać, że je przeczytałam! 😉

W sierpniu w księgarniach ukazały się dwa tytuły, o których już w pierwszej chwili pomyślałam, że mają szansę na wysoką sprzedaż ze względu na tematykę. Seks i śmierć są zawsze chwytliwymi tematami, zwłaszcza wtedy, gdy mowa o morderstwie światowej sławy gwiazdy, o którym mówi się do dziś pomimo upływających lat.

Temat tabu numer jeden, czyli seks! Oficjalnie rzadko kto przyznaje się do rozmów na temat życia erotycznego i wszystko, co dzieje się w sypialni – zostaje w sypialni. Na pewnych etapach życia mogą rodzić się jednak przeróżne rozważania związane z tą sferą, a ludzie najczęściej szukają informacji na nurtujące ich pytania w Internecie. Na te właśnie potrzeby rynku odpowiada książka Marty Szarejko „Seksuolożki. Sekrety gabinetów”. Początkowo nie wiedziałam, czego mogę się po niej spodziewać, poza głównym tematem dysputy – książka bowiem jest napisana w formie wywiadów autorki z seksuolożkami i nie da się przewidzieć kierunku, w którym podążą rozmowy. Z Martą Szarejko rozmawiało czternaście kobiet – seksuolożek, terapeutek i psycholożek, a każdej z nich jest poświęcony inny rozdział o odpowiednim haśle przewodnim. W ten sposób wyklarowały się następujące kategorie w rozmowach: strach, wolność, wstyd, niepewność, pogarda, przyjemność, cisza, ewolucja, upokorzenie, wina, bliskość, uległość, radość, krzywda. Kategorie są podzielone pod kątem emocji, które wywołują poruszane w rozmowach z seksuolożkami przez pacjentki kwestie, a są to między innymi seksualność w wieku dojrzałym, związki homoseksualne, brak potrzeby posiadania dzieci, która często budzi w naszym kraju kontrowersje, brak akceptacji siebie przez naprawdę wiele Polek. Według badań WHO (World Health Organization) Polki zajmują pierwsze miejsce (na czterdzieści dwa!), jeśli chodzi o negatywne nastawienie do swojego wyglądu, co pokazuje, jak wielki mamy problem. Seksualność dotyczy każdego, bez względu na wiek i płeć. Wobec tego rozmowy dotyczą również nastolatków, którzy nie są przygotowani do życia seksualnego i wiedzę, niestety, czerpią tylko z Internetu. Jest tu również mowa o ruchu społecznym #MeToo , który ma zwrócić uwagę na problem molestowania seksualnego i już pokazał jak wielka jest jego skala. Dodatkowo dowiecie się, czym są takie zagadnienia jak slut shaming, potrzeba zmiany płci, normatywne niezadowolenie i wiele innych. Książka może być kontrowersyjna, ale tylko dlatego, że tematy związane z seksem są nadal tabu. Absolutnie nie jest gorsząca, wręcz przeciwnie – nie zdawałam sobie sprawy z niektórych problemów, które dotykają kobiety w Polsce i cieszę się, że się o nich dowiedziałam. „Seksuolożki. Sekrety gabinetów” to ważna pozycja dla kobiet i naprawdę zachęcam do jej przeczytania. Możecie się z niej wiele dowiedzieć i kto wie, może znajdziecie tam odpowiedź na pytanie, które nurtuje właśnie Was?

Kolejną sierpniową pozycją, która dotyka tematów tabu jest „Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego” autorstwa Alisy Statman oraz Brie Tate. Dlaczego klasyfikuję ją właśnie w ten sposób? Ludzi fascynuje śmierć i życie prywatne gwiazd, ale nikt się do tego głośno nie przyznaje. Z jakiegoś powodu jednak historia taka jak morderstwo Sharon Tate nadal jest aktualna, pomimo, że wydarzyła się pięćdziesiąt lat temu, bo dokładnie 8 sierpnia 1969. Napisano już kilka książek na temat życia i śmierci żony polskiego reżysera, a mimo to nadal powstają kolejne, które również zyskują dużą popularność. Ta pozycja różni się tym, że wiele w niej wspomnień członków rodziny – pomimo, że rodzice aktorki już nie żyją, ich wnuczka, siostrzenica Sharon, odnalazła nieukończone autobiografie zarówno Paula i Doris, czyli rodziców, jak i niepublikowaną autobiografię Patti Tate, czyli siostry Sharon. Postanowiła je wykorzystać i opowiedzieć historię cioci z perspektywy rodziny. Jak można się domyślić, znaczna część znalezionych zapisków dotyczyła morderstwa przy Cielo Drive. Sporo w nich również wspomnień z dzieciństwa i młodości Sharon, ale głównie z procesu i wszystkiego, co związane było ze sprawą morderstwa. Co do samego procesu w sprawie morderstwa Sharon i pozostałej czwórki, główny prokurator w sprawie, Vincent Bugliosi, wyraził się tak: „Jeśli kara śmierci to w stanie Kalifornia coś więcej niż dwa puste słowa, to niezaprzeczalnie była to sprawa, w której należało ów wyrok wydać”. Po przeczytaniu tej pozycji nie myślałam już o Tate jako o gwieździe filmowej i żonie Polańskiego. Nie ma chyba osoby, która powiedziałaby na jej temat coś złego, źle ją wspominała. Jej wizja w mojej głowie zmieniła się na spokojną, rodzinną, nieśmiałą i głęboko wierzącą w przemianę swojego męża, który za bardzo lubił kobiety, o czym może świadczyć wypowiedziane przez nią zdanie: „W pewnym sensie żyję w świecie baśni. Mamy dobry układ: Roman kłamie, a ja udaję, że mu wierzę”.  Zdecydowanie polecam tę pozycję, mnie w żadnym stopniu nie zawiodła, a dodatkowo zmieniła moje nastawienie do samej Sharon. Zaznaczam jednak, iż nie jest to lektura do poduszki, trzeba się na niej skupić, by nic istotnego nam nie umknęło. Wtedy na pewno wciągniecie się w tę historię.

 

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Marta Szarejko „Seksuolożki. Sekrety gabinetów”. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2019.

Alisa Statman, Brie Tate „Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego”. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2019.

Autor

Pamela Olejniczak
Pamela Olejniczak
Prowadzi blog i bookstagram o nazwie polish.bookstore. Najbardziej kocha kryminały i thrillery, ale czasem lubi wzruszyć się przy dobrym romansie. W życiu codziennym jest… doradcą w serwisie pojazdów ciężarowych!
Artykuły autora