Najlepsze reportaże o polskim kościele

23.11.2017

Religia jest niewyczerpalnym tematem dla pisarzy. Także dla reporterów. Co roku w Polsce wydaje się przynajmniej kilka książek reporterskich, których tematem jest religia, religijność, wiara. W ostatnim czasie pojawiło się całkiem sporo książek poświęconych polskiemu kościołowi i były to książki głośno komentowane przez czytelników i krytyków.
zakonnice-odchodza-po-cichu-b-iext40703192

„Zakonnice odchodzą po cichu”, Marta Abramowicz
To książka, której głównymi bohaterkami są byłe zakonnice. Opowiadają one o tym, co zdecydowało o opuszczeniu przez nie swojego zgromadzenia, jak wygląda to tytułowe „odchodzenie po cichu”, jak wygląda życie po zakonie. To bardzo ciekawa książka, która odkrywa przed czytelnikiem świat prawie całkowicie zamknięty, a przecież obecny w naszym życiu od setek lat. Chyba każdy w Polsce miał w swoim życiu styczność z zakonnicą – najczęściej w szkole, jako z katechetką. Tymczasem praktycznie nic nie wiemy o tym, jak żyją polskie zakonnice.

T272744

„Celibat”, Marcin Wójcik
Podobnie książka Marcina Wójcika odkrywa przed nami nieznany świat. Wiemy, czym jest celibat. Ale na ogół nie znamy problemów, które wiążą się z jego przestrzeganiem przez księży. Marcin Wójcik dotarł do księży, którzy opowiedzieli mu o swoich wątpliwościach dotyczących celibatu, swoich słabościach, miłościach, które się im zdarzyły, ale także o błogosławieństwie celibatu. To była jedna z najgłośniejszych premier reporterskich tej jesieni.

czy-bog-wybaczy-siostrze-bernadetcie-w-iext44123441

„Czy bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?”, Justyna Kopińska
To chyba najgłośniejsza książka, w której jedną z głównych ról odgrywa kościół. To książka, która opowiada o koszmarze wychowanków jednego z ośrodków prowadzonego przez siostry zakonne. Siostry znęcały się przez lata nad młodymi ludźmi. Justyna Kopińska opisała wszystko to, co działo się w ośrodku i sprawdziła, jak to się stało, że siostry zakonne przez ponad 30 lat dopuszczały się tak strasznych czynów.

w_rodzinie

„W rodzinie ojca mego”, Marcin Wójcik
I na koniec znów wracamy do Marcina Wójcika, który zanim napisał „Celibat” wydał książkę pt „W rodzinie ojca mego” o członkach rodziny Radia Maryja i o jej założycielu Tadeuszu Rydzyku. To książka, w której Wójcik stara się dowiedzieć, kim są osoby, które poświęcają swoje życie dla Radia Maryja. Na potrzeby książki Wójcik zapisuje się nawet do szkoły prowadzonej przez Rydzyka, by sprawdzić, jak działa ona od środka. Niezwykle ciekawy reportaż.

 

 

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora