NASZA POLSKA RZECZYWISTOŚĆ

05.07.2021
rzeczywistość

Jaka jest nasza polska rzeczywistość? Czasem kolorowa i błyszcząca jak brokat, czasem szara i pachnąca tanim winem. Nie da się jej opisać jednym zdaniem. Jest zmienna, nieprzewidywalna i zaskakująca. Ale można być pewnym, że nigdy nie będzie nudna. O polskiej rzeczywistości opowiadają dwie zupełnie różne postaci i robią to na zupełnie różne sposoby. Sięgnijcie po poniższe lektury i poznajcie rzeczywistość widzianą zarówno z perspektywy wielkiej sceny, jak i spod budki w piwem.

Beata. Gorąca krew, Beata Kozidrak

Beata Kozidrak – kobieta-legenda, kobieta-dynamit, kobieta-ikona. Nie ma osoby w naszym kraju, która nie znałaby jej nazwiska i nie potrafiła rozpoznać burzy blond włosów. Nie ma też osoby, która nie miałaby jakiegoś zdania na temat jej osoby oraz życia prywatnego i zawodowego. Co jednak wiemy naprawdę o Beacie Kozidrak? Po lekturze jej autobiografii okazuje się, że niewiele…

“Może i nie ma wody na pustyni, a już na pewno nie ma jej w tej powieści – jest za to bardzo osobista historia jednej z najpopularniejszych wokalistek, jakie stąpały po polskich scenach. Ale jeśli wam się wydawało, że dobrze ją znacie, to byliście w błędzie”, pisze o książce Marcin Prokop. „Beata. Gorąca krew” to doskonała okazja, aby lepiej poznać tę wyjątkową postać. Zanurzyć się w jej życiu, w jej myślach, poczuć z nią prawdziwą bliskość, zobaczyć opowieść z jej własnej perspektywy, bez kreacji, bez ściemy, bez udawania.

Historię Beaty poznajemy w bardzo klasyczny sposób – widzimy małą Beatkę, jej zwyczajne życie, relacje z bliskimi. Jednak później, krok po kroku, pokonujemy razem z Beatą jej drogę, którą kroczyła z muzyką za rękę. Oprócz wydarzeń z życia prywatnego, czasem zaskakujących, czasem trudnych, dowiadujemy się również, jak powstał zespół Bajm, skąd wzięła się jego nazwa, ile razy zmieniał się jego skład oraz które piosenki były najbliższe sercu piosenkarki. Prywatne historie przeplatają się z relacjami wprost z największych polskich scen muzycznych. Ta książka to doskonała propozycja nie tylko dla fanów (bądź antyfanów) Beaty Kozidrak, ale także dla miłośników polskiej muzyki rozrywkowej.

Meneliki nowe,… czyli wina Tuska i logika białoruska, Krzysztof Daukszewicz

„Satyra prawdę mówi, względów się wyrzeka. Wielbi urząd, czci króla, lecz sądzi człowieka.” pisał Ignacy Krasicki. I wydaje się, że Krzysztof Daukszewicz doskonale tę ideę czuje i podziela. Naczelny satyryk kraju, człowiek wielu talentów, felietonista, poeta, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor, czasem złośliwie, czasem dobrodusznie komentuje polską rzeczywistość. I robi to przy pomocy zasłyszanych od menelików (jak pieszczotliwie nazywa panów spod budki z piwem) mądrości życiowych. Czasem te „mądrości” oburzają, czasem śmieszą, ale można mieć pewność, że zawsze są szczere. Bo menele – poza dziećmi i legginsami – są trzecią rzeczą, która nie potrafi kłamać.

„Pewien dziennikarz zapytał mnie, czy te meneliki są prawdziwe.
– Z moimi menelikami – odpowiedziałem – jest jak z maybachami Tadeusza Rydzyka. W większości dostałem od bezdomnych. To są anonimowi dawcy”

Tak mówi o źródłach cytatów i komentarzy Krzysztof Daukszewicz. A źródeł tych ma wiele, bo spotyka się z nimi niemal codziennie, w wielu okolicznościach życiowych. Krzysztof chętnie ich wysłuchuje, a oni chętnie dzielą się z swoimi przemyśleniami, od których aż roi się w książce. Do tego autor dodaje swoje anegdoty, własne przemyślenia i kilka uszczypliwości i wychodzi bardzo zabawna i niezwykle wciągająca lektura. Nie trzeba być politologiem ani nawet śledzić na bieżąco wydarzeń z kraju, aby zrozumieć nawiązania do bieżących wydarzeń. Nie trzeba mieć ilorazu inteligencji człowieka z Mensy (choć nie jest to zabronione), ani piastować szanowanych funkcji, aby wychwycić sens i aluzje. Śmiać się można (a nawet trzeba) zawsze, śmiech to bowiem samo zdrowie. Nic więc tak dobrze nie zadziała na nasze samopoczucie, jak… „Meneliki nowe,… czyli wina Tuska i logika białoruska”.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Beata Kozidrak „Beata. Gorąca krew”. Agora. Warszawa 2021
Krzysztof Daukszewicz „Meneliki nowe,…czyli wina Tuska i logika białoruska”. Prószyśńki i S-ka. Warszawa 2021

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora