Powody, dla których warto przeczytać najnowszą powieść Cecelii Ahern – Lirogon

06.07.2017

Cecelia Ahern zasłynęła na rynku literackim za sprawą udanego debiutu ,,P.S. Kocham Cię”. Powieść ta doczekała się uznanej przez widzów ekranizacji, a sama ciągle wzrusza kolejne osoby. Reszta książek, które autorka stworzyła później także zostały bestsellerami. Dlaczego warto sięgnąć po jej najnowszą powieść – Lirogon?

Irlandia. W lesie mieszka samotna młoda kobieta, o której nikt nie ma zielonego pojęcia. Nie spotyka się z ludźmi, nie pojawia się w mieście. Ma pewien niezwykły talent – potrafi naśladować każdy dźwięk, jak Lirogon – ptak mieszkający w Australii. W wyniku splotu niespodziewanych zdarzeń dziewczyna z dnia na dzień staje się celebrytką. Jak wpłynie to na jej życie? Czy odnajdzie się w świecie pełnym dźwięków i hałasów?

Liryczna opowieść

Cecelia Ahern najlepiej odnajduje się w powieści obyczajowej. Zawsze można jednak znaleźć w jej historiach cały ogrom magii, która wylewa się z kartek. Czaruje serce i duszę czytelnika. Tym razem zabiera nas do subtelnej krainy dźwięków. Gdy Laura się boi, jest czymś zafascynowana lub zdziwiona wyraża wszystko to wydawaniem dźwięków.  Splot dziwnych wydarzeń sprawia, że jej uporządkowane życie wywraca się do góry nogami. Przeżywa cały wachlarz różnorodnych emocji. Spodobał mi się pomysł autorki na przedstawienie świata jej oczyma. Żyjemy w czasach, gdzie wszystko pędzi do przodu i nie zwalnia nawet na chwilę. Przejeżdżające samochody, głośna muzyka, dzwoniące telefony, gwar rozmów. Nawet nie odnotowujemy tych wszystkich dźwięków. Dla Laury, tytułowego Lirogona to szok. Kompletnie nie umie odnaleźć się w tym świecie, boi się, czuje się zagubiona. Jest to niezwykle delikatna i subtelna kobieta. Jest w niej jakaś liryczność, która przenosi się na całą powieść.

Optymizm i ciepło

Lirogon to powieść z gatunku tych, które działają na duszę jak kojący balsam. Sprawiają, że życie nawet w gorszych jego momentach nie wydaje się takie złe. Dają nam mnóstwo optymizmu i ciepła. Do tego Lirogon to powieść o szukaniu swojej prawdziwej twarzy. Drogi w życiu, która nie będzie nam przez nikogo narzucona, będzie tylko nasza. O miłości, która akceptuje nas z naszymi wszystkimi wadami, przywarami i dziwnościami. Która kocha bezwarunkowo.

Podsumowując, Cecelia Ahern pokazuje nam tą książką, że jest znów w pisarskiej formie. Jej ostatnie powieści zostały trochę słabiej przyjęte przez czytelników. ,,Lirogonem” udowadnia, że wciąż ma nowe pomysły, a jednocześnie w jej powieściach jest wszystko to, czym zawsze zachwyca swoich czytelników i co jest jej znakiem rozpoznawczym. Świetna, wciągająca historia dziewczyny, której życie wywraca się do góry nogami. Napisana bez patosu, a z całą ilością magii, liryzmu, optymizmu i kojącego ciepła. O tym co jest ważne w życiu i co da nam prawdziwe szczęście.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora