PRZECZYTAJ KSIĄŻKĘ, A POTEM PODKRĘĆ EMOCJE SERIALEM NA JEJ PODSTAWIE!

14.12.2018

Sprawdź, które powieści zainspirowały świat filmu. Do wyboru masz aż trzy emocjonujące i mroczne historie. Powieści znalazły się na listach bestsellerów, a o serialach mówi cała Polska!

 

 

Trylogia szpiegowska: „Nielegalni”, „Niewierni”, „Nieśmiertelni”, Vincent V. Severski

Vincent V. Severski to pseudonim literacki pułkownika polskiego wywiadu. Za swoją pracę był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany. Odszedł ze służby w 2007 roku i postanowił wykorzystać swoje bogate doświadczenie zawodowe do napisania thrillerów szpiegowskich. Zadanie to wykonał po mistrzowsku! Napisana przez niego trylogia to misternie skonstruowane powieści osadzone w realiach polskich służb specjalnych. Wielowątkowa fabuła toczy się zarówno w teraźniejszości, jak i przeszłości. Głównymi bohaterami spajającymi wszystkie części są Konrad Wolski i jego ekipa do zadań specjalnych. Prowadzą niełatwą grę w świecie szpiegów, zdrajców i zagrożeń terrorystycznych. Muszą być zawsze sprytniejsi i szybsi od wrogów! Severski w trylogii ukazał mrówczą pracę, jaką muszą wykonać agenci, przygotowując akcję. A i tak często, mimo drobiazgowo zaplanowanych działań, o wszystkim decyduje przypadek. Dzięki tej serii możemy poczuć szybsze bicie serca i częste skoki adrenaliny, bo to powieści szpiegowskie przewyższające autentycznością te amerykańskie. Intrygi i pojedynki na intelekt zapierają dech i pokazują, że zawód szpiega nie odszedł do lamusa!

Jak chyba każdy autor, tak i Severski, marzył o tym, aby jego powieści zostały sfilmowane. W tym roku się to udało! Na podstawie pierwszego tomu trylogii powstał, zrealizowany z rozmachem, serial. Szybką akcję dopełniają świetni aktorzy. Canal+ do pracy zaangażował m.in. Grzegorza Damięckiego, który gra Konrada Wolskiego, a także Filipa Pławiaka, Andrzeja Seweryna, Agnieszkę Grochowską i Adama Woronowicza. Powieść została rozpisana na dziesięć odcinków. Za reżyserię pierwszych pięciu odpowiada Leszek Dawid, za kolejne Jan P. Matuszyński. Cały scenariusz konsultowano z Vincentem Severskim, by jak najwierniej odwzorować pracę szpiegów. W każdym odcinku pojawia się też sam autor!

Ślepnąc od świateł, Jakub Żulczyk

Główny bohater powieści to chłopak z Olsztyna, który przyjechał do Warszawy, by studiować na ASP. Chce uniknąć losu rówieśników, którzy jego zdaniem wiodą nudne życie. Postanawia zarobić dużą kasę na sprzedaży narkotyków. W dzień śpi, w nocy rozwozi kokainę po mieście. Z dłużnikami rozprawia się bezwzględnie i brutalnie. Sam mało mówi, ale słucha swoich klientów i wie o nich wszystko. Jest sprytny i nie daje się oszukać. Jego klienci tworzą ponury obraz ludzi żyjących we współczesnej Warszawie. Prawdziwe życie rozpoczynają dopiero po zmroku szukając dobrej zabawy i zapomnienia… Kokaina, którą handluje bohater to ich lek na stres.

 

To książka, która nie relaksuje, a wciąga w wir narkotykowego świata i ukazuje mroczne oblicze Warszawy. Klimatyczna stolica nocą, bezpośredni język, czarny humor i nagłe zwroty akcji tworzą zaskakującą całość, której czytanie jest niezapomnianym doświadczeniem!

Jakub Żulczyk jest też autorem scenariusza do serialu zrealizowanego na podstawie jego bestsellerowej książki. Serial wyprodukowało HBO Polska. Za reżyserię odpowiada Krzysztof Skonieczny. Na kryminał składa się osiem odcinków. Główną rolę gra debiutujący Kamil Nożyński, warszawskich gangsterów zagrali m.in. Janusz Chabior, Robert Więckiewicz i Jan Frycz. Serial ma mroczny klimat, jest wciągający i atrakcyjnie zrealizowany!

Prawda o sprawie Harry’ego Queberta, Joel Dicker

Joel Dicker to zaledwie 33-letni pisarz pochodzący ze Szwajcarii, który swoim debiutem mocno namieszał w świecie literatury. „Prawda o sprawie Harry’ego Queberta” sprzedała się w ponad kilku milionach egzemplarzy i jest porównywana z kultowym „Millennium” Stiega Larssona. Czy słusznie? To raczej marketingowy chwyt, ale po powieść Dickera zdecydowanie warto sięgnąć.

Na ponad 700 stronach wiele się dzieje! Marcus Goldman to młody pisarz, którego debiutancka powieść zyskała nieprawdopodobną popularność. Radość z sukcesu przyćmiewa fakt, że pisarz cierpi na brak natchnienia, a wydawca żąda od niego napisania kolejnej powieści i grozi procesem w razie niedotrzymania terminu. Marcus w poszukiwaniu inspiracji rusza z Nowego Jorku do miasteczka Aurora, by odwiedzić swojego przyjaciela i mentora, profesora Harry’ego Queberta – obecnie nauczyciela i szanowanego pisarza.  Harry jest autorem ponadczasowego bestsellera. Sukces ten pozwolił mu na przeprowadzkę do sennego miasteczka i zamieszkanie w domu nad jeziorem, z dala od zgiełku i sławy. Pobyt w domu przyjaciela dodaje Marcusowi energii, ale pisarz wciąż cierpi na niemoc twórczą. Wraca do Nowego Jorku i załamany czeka na proces sądowy. Jednak już kilka dni po powrocie dzwoni do niego Harry z informacją, że został aresztowany za zabójstwo Noli Kellergan – piętnastoletniej dziewczyny, która ponad trzydzieści lat temu zaginęła w Aurorze, jednak wtedy śledztwo nie przyniosło rezultatów. Harry prosi Marcusa o pomoc, a ten niezwłocznie wyrusza do Aurory, by poprowadzić własne dochodzenie i potwierdzić niewinność przyjaciela. Jeśli mu się nie uda, Queberta czeka kara śmierci… Śledztwo nie będzie proste, bo mieszkańcy Aurory skrywają wiele tajemnic.

Dlaczego powieść spotkała się z tak wielkim zainteresowaniem? Przede wszystkim Dicker miał niesamowity pomysł na fabułę. Dodatkowo napisał książkę w sposób, który wywołuje takie napięcie, że żal jest ją odkładać i zarywa się noce. Być może właśnie dlatego „Prawdę o sprawie Harry’ego Queberta” porównuje się z sagą Millennium. Dzięki wartkiej akcji opasły tom zadziwiająco szybko się kurczy! Na podstawie powieści powstał dziesięcioodcinkowy serial. Marcusa Goldmana zagrał Ben Schnetzer, a Harrego Queberta Patrick Dempsey. Ten klimatyczny, mroczny serial dostępny jest na platformie Showmax.

 

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

 

 

Vincent V. Severski, „Nielegalni”, „Niewierni”, „Nieśmiertelni”. Czarna owca. Warszawa 2018.

Jakub Żulczyk, „Ślepnąc od świateł”. Świat Książki. Ożarów Mazowiecki 2018.

Joel Dicker, „Prawda o sprawie Harry`ego Queberta”. Albatros. Warszawa 2018.

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora