ŚWIAT OCZAMI KOBIET

08.06.2021

Inne czasy, inne kraje,… inne kobiety? Niekoniecznie. Czytając poniższe książki można odnieść wrażenie, że kobiety z różnych światów więcej łączy niż dzieli. Wszędzie znajdziemy kobiety, które są opiekuńcze, ale i waleczne, delikatne i wrażliwe, ale też niezwykle silne i dążące do celu. Sięgnijcie po te pozycje i sprawdźcie sami.

Gdzie poniesie wiatr, Kristin Hannah

Kristin Hannah przenosi nas do Teksasu, roku 1934. Susza pustoszy Wielkie Równiny, miliony ludzi pozostają bez pracy. Wielki Kryzys nie oszczędza nikogo. Wielu ludzi stoi przed pytaniem – próbować ratować swoje rodzinne ziemie czy opuścić je w poszukiwaniu lepszego jutra? Z takim samym dylematem boryka się Elsa Martinelli, wojownicza kobieta o wielkim sercu. Musi podjąć decyzję, która na zawsze odmieni jej życie.

Jeśli autorką książki jest Kristin Hannah, możemy być pewni, że opowieść będzie dotyczyć kobiety, i to nieprzeciętnej. Kobiety, która zostaje postawiona przed wyzwaniem, które odwróci jej życie do góry nogami. To bardzo charakterystyczne dla postaci stworzonych przez Hannah. W jej powieściach bowiem bohaterki przechodzą metamorfozę. Przez część swojego życia żyją nie swoją historią, spełniają oczekiwania innych, ukrywają prawdziwe oblicze. Jednak ważne wydarzenia zmieniają je, pozwalają pokazać swoje prawdziwe ja.

Podobnie jest z Elsą, główną bohaterką „Gdzie poniesie wiatr”. Poznajemy ją jako nieśmiałą 25-latkę, którą wszyscy skazali na staropanieństwo i uznali za mało atrakcyjną. „Jeżeli wkrótce czegoś nie zrobi, nie posunie się do jakiegoś szalonego kroku, jej przyszłość będzie wyglądać tak samo jak teraźniejszość. Do końca życia będzie tkwić w tym domu, dzień i noc postrzegana przez pryzmat choroby sprzed dziesięciu lat i swojej wątpliwej urody, na którą nie miała wpływu.” Jednak okazuje się, że Elsa ma charakter, dzięki któremu odmienia swoje życie. Jej nowa droga nie jest usłana różami, co rusz spotykają ją nieszczęścia. Jednak zamiast ją osłabić, dodają jej sił. Z nieśmiałej, cichej kobiety przemienia się w wojowniczkę. Nasuwa się jednak pytanie, czy walka do której stanęła nie jest ponad jej siły?

Jestem Saudyjką. Świat oczami kobiet z Arabii Saudyjskiej, Nicola Sutcliff

Arabia Saudyjska – jeden z najbardziej pociągających, a przy tym tajemniczych krajów świata, dla ludzi Zachodu jest zagadką. Więcej znamy mitów i stereotypów na jego temat, niż faktów. A jeszcze mniej wiemy o prawdziwym życiu kobiet w nim żyjących. Jak wygląda codzienne życie Saudyjki? Ile o nim wiemy, a ile to nasze domysły? To dlatego Nicola Sutcliff postanowiła zamieszkać w Arabii Saudyjskiej i przez cztery lata widywać się z tamtejszymi kobietami, aby poznać je naprawdę. „Sama zainteresowałam się tym zagadnieniem, ale nie z uwagi na to, co mówiono nam o życiu Saudyjek, lecz z powodu tego, czego nam nie mówiono.”

Przyjęła posadę na pierwszym uniwersytecie dla kobiet w Rijadzie. Postawiła sobie za cel wejście w środowisko Saudyjek, nie chciała zostać zepchnięta do strefy imigrantów. Zamieszkała więc w centrum miasta, chodziła na zakupy tam, gdzie lokalne kobiety, gotowała z lokalnych składników, rozmawiała (lub raczej próbowała rozmawiać 😉 ) w tamtejszym języku. Wszystko po to, aby prawdziwie poczuć codzienne życie Saudyjek oraz by stać się częścią tamtejszego środowiska. Dzięki temu zyskała zaufanie kobiet z całego kraju, z niemal każdej warstwy społecznej. Przeprowadziła wywiady z 50 kobietami z różnych środowisk – od sprzedawczyń na targu, po królowe, od żyjących według tradycji kobiet, po aktywistki walczące o równouprawnienie. Co wyniknęło z tych rozmów? „Tak naprawdę jednak największym zaskoczeniem było dla mnie to, jak nieduży był w sumie mój szok kulturowy. (…) Ujmując rzecz krótko, doszłam do wniosku, że poza kulturą i wiarą wszyscy mamy zdecydowanie więcej wspólnego niż tego, co nas różni”.

Jeśli chcecie poznać prawdziwy świat saudyjskich kobiet, przekonać się, gdzie kupują buty, jakie seriale lubią najbardziej, ale też dlaczego uważają, że rodzinie potrzebna jest więcej niż jedna żona oraz czym jest dla nich seksualność, koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Zaskoczenie i niespodzianki gwarantowane.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Kristin Hannah „Gdzie poniesie wiatr”. Przeł. Anna Zielińska. Świat Książki. Warszawa 2021
Nicola Sutcliff „Jestem Saudyjką. Świat oczami kobiet z Arabii Saudyjskiej”. Przeł. Bartosz Sałbut. Prószyński i S-ka. Warszawa 2021

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora