TAJEMNICE, FAŁSZERSTWA I POLITYKA

28.09.2023

Jesień to ponoć najlepsza pora na czytanie. Dlatego bez żadnych oporów tym razem podsuwamy wam gęste i wciągające nowości z literatury faktu.

Wasilewska. Czarno-biała, Piotr Lipiński

wasilewska piotr lipińskiKoszyk naszych propozycji na wczesną jesień zaczniemy tym razem od biografii kobiety niezwykłej, o której wciąż krążą legendy i której historia wciąż nie została do końca opowiedziana. Spróbował to naprawić Piotr Lipiński, reporter znany z biografii takich person jak Cyrankiewicz, Bierut czy Gomułka.

Najnowszą książkę Lipiński poświęcił Wandzie Wasilewskiej. Urodzona na początku XX wieku córka działacza PPS, bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego, stała się tyleż znaną, co i kontrowersyjną postacią na kartach historii Polski XX wieku. Działaczka socjalistyczna i komunistyczna była aktywna zarówno w polityce polskiej, jak i radzieckiej, a w czasie drugiej wojny światowej należała do grona zaufanych ludzi Stalina. Jak pisze Lipiński, Wasilewska robiła wszystko, by służyć reżimowi.

Choć wydaje się postacią jednoznaczną, jej rola w polityce wcale nie była taka oczywista. Musiała zmagać się z wewnętrznymi podziałami, a także z uprzedzeniami, jakie budziło uczestnictwo kobiet w życiu publicznym. Książka Lipińskiego to zatem nie tylko jej biografia, ale próba rozpoznania, jak kobiety radzą sobie w zmaskulinizowanym świecie polityki.

Putin. Car Atlantydy. Droga do wielkiej wojny, Wacław Radziwinowicz

putin car atlantydy wacław radziwinowiczZostajemy poniekąd na wschodzie Europy. Dzieje się to za sprawą obszernej książki, a w zasadzie eseistyczno-publicystycznej rozprawy Wacława Radziwinowicza. Po tytule – „Putin. Car Atlantydy. Droga do wielkiej wojny” – nietrudno się nie domyślić, czego dotyczy ta książka.

Wytrawny znawca rosyjskiego społeczeństwa i współczesnej historii kraju, prowadzi nas przez meandry biografii Putina, by uzmysłowić, co kształtowało poszukiwanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze dyktatora. Wacław Radziwinowicz, inaczej niż większość biografów, skupia się na różnorodnych kontekstach, dzięki czemu dostajemy wielowymiarowy obraz dochodzenia do tragedii i nieuchronnego upadku.

Co istotne, książkę o Putinie można czytać jako próbę diagnozy społecznej, ponurą opowieść o uniwersalnym charakterze i w ten sposób również przestrogę dla innych.

Fał$zerz, Magda Omilianowicz

magda omilianowiczJako trzecią książkę proponujemy tym razem „Fał$zerza” Magdy Omilianowicz. To historia, której bohaterem jest Zdzisław Nęcka, geniusz wśród fałszerzy polskich, zwany „Matejką”. Gdy opowiada swoją historię, ma już siedemdziesiąt lat, z czego ponad czterdzieści przesiedziane w więzieniach w całej Polsce.
Omilianowicz zaczyna książkę od zdania „Nikt nie był w stanie go przekupić, bo pieniądze robił sobie sam”. To zapowiada już gorzko-słodki ton opowieści. Na kartach tej opowieści groza miesza się bowiem z anegdotą, a skomplikowane losy ludzkie z codziennością i prostotą.

Historia genialnego fałszerza to przede wszystkim opowieść o człowieku i jego życiu. To gotowy scenariusz na fascynujący i niejednoznaczny film – przeciekawa i wciągająca opowieść zmarłej w 2022 roku dziennikarki i autorki bestsellerowych książek.

wyszukiwarka niebieska

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Putin. Car Atlantydy. Droga do wielkiej wojny, Wacław Radziwinowicz, Wydawnictwo Agora 2023
Fał$zerz, Magda Omilianowicz, Wydawnictwo Agora 2023
Wasilewska. Czarno-biała, Piotr Lipiński, Wydawnictwo Czarne 2023

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora