Tomasz Lis „A nie mówiłem?”

Tomasz Lis „A nie mówiłem?”

04.02.2016

Tomasz Lis wydał właśnie swoją kolejną książkę. Pod prowokującym tytułem „A nie mówiłem?” kryje się zbiór tekstów publicystycznych komentujących najnowsze polityczne wydarzenia z historii naszego kraju.

Tomasz Lis, choć powszechnie znany jest jako dziennikarz i publicysta, od początku swojej kariery regularnie wydawał książki. Z początku były to publikacje poświęcone głównie pracy dziennikarza. A później, po wydaniu w 2003 roku „Co z tą Polską?”, Lis zaczął pisać książki głównie o polskiej polityce (choć o dziennikarstwie również).

LIS_1

Od 2003 roku w ciągu pięciu lat Lis wydał w sumie pięć książek. Ostatnią w 2008 „My, naród”. Po długiej przerwie na rynku pojawiła się w tym roku najnowsza książka – „A nie mówiłem?”. Jest to zbiór tekstów publicystycznych poświęconych polskiej polityce, które ukazywały się przez ostatnie lata w „Newsweeku” (Tomasz Lis jest naczelnym tygodnika) i w portalu naTemat.pl (który Tomasz Lis założył razem z innym dziennikarzem Tomaszem Machałą).

LIS_2

Lis komentuje polską rzeczywistość polityczną i celnie wytyka liczne wypaczenia, absurdy i niedorzeczności. Robi to z elokwencją, czasem ironią lub sarkazmem i bardzo często trafia w sedno problemu. W poszczególnych tekstach przedstawia swój punkt widzenia na liczne, opisywane w książce problemy. Przedstawia światopogląd, dzięki któremu zjednał sobie wielu zwolenników, ale także zajadłych przeciwników. Dlatego uważam, że „A nie mówiłem?” jest książką przede wszystkim dla fanów publicysty i widzów jego programów.

Lis potwierdza w książce, że jest niezwykle zaangażowanym dziennikarzem i że przez lata nie zmienił swoich poglądów. Zależy mu na dobru kraju i jako publicysta zamierza o nie walczyć za pomocą dostępnych mu broni – w tym wypadku jest nią słowo. Jego zwolennicy mogą mu tylko przyklasnąć, a przeciwnicy zazgrzytać zębami.

IMG_2312_LIS

I na koniec warto napisać kilka słów o formie, która jest równie ważna w tej książce, jak treść. Warto zwrócić uwagę, w jak ciekawy sposób „A nie mówiłem?” została wydana. Teksty ilustrowane są reporterskimi zdjęciami, które dotyczą okresów opisywanych przez Lisa. Czytelnik ma więc wrażenie, jakby cofał się w czasie i na nowo przeżywał wydarzenia, które jeszcze niedawno gościły na czołówkach serwisów informacyjnych. Trochę tak, jakbyśmy na nowo oglądali telewizyjne newsy z tamtych lat.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora