WIADOMOŚĆ, KTÓRA WYWRACA ŻYCIE DO GÓRY NOGAMI

27.04.2020

Są takie momenty, które wywracają nasze życie do góry nogami. To, w co wierzyliśmy przez całe życie, było kłamstwem. Ludzie, z którymi żyliśmy pod jednym dachem, okazali się być kimś innym, niż nam się wydawało. To sytuacja, której nikt nie chce doświadczyć. Jak żyć po czymś takim? Sprawdźcie, jak z tak trudną sytuacją poradzili sobie bohaterowie powieści Eleny Ferrante i Zofii Ossowskiej.

Elena Ferrante „Czas porzucenia”

Życie składa się z wyborów. Każdy wybór jednak wiąże się ze stratą tej drugiej, odrzuconej opcji. Każdy wybór także wiąże się z ryzykiem, że dokonaliśmy niewłaściwej decyzji…

Olga wybrała życie jako żona i matka. Poświęciła się, by stać u boku swojego mężczyzny, wspierać go, być dla niego 24 godziny na dobę. Jednak ten wybór okazał się błędem. Po kilkunastu latach wspólnego życia Mario odszedł od niej, zostawił dla innej kobiety. W Oldze rośnie gniew, zazdrość i obsesja, która przemienia kobietę w kogoś, kim nigdy nie była. Emocje targają nią, sprawiają, że nie potrafi normalnie funkcjonować. Posuwa się do działań, o które sama nigdy siebie nie podejrzewała. Czy uda jej się zmierzyć z tkwiącymi w niej demonami?
Elena Ferrante doskonale wprowadza nas w świat pełen intensywnych uczuć i silnych emocji. Choć sama fabuła nie jest skomplikowana, to kipi w niej od miłości, zazdrości, gniewu i żalu. Autorka pozwala nam poznać postacie, zrozumieć ich decyzje i zobaczyć pełną skrajnych emocji drogę, jaką przechodzą w momencie rozstania. To droga, którą muszą przejść, aby na nowo zrozumieć samych siebie. „Czas porzucenia” to znakomite studium przypadku kobiety porzuconej, zdradzonej, nieraz bezsilnej i popadającej w obłęd.

Zofia Ossowska „Ocalić życie”

Tożsamość to wizja nas samych, pogląd na to, kim jesteśmy. Tworzą ją nasze doświadczenia, ale także wiedza o tym, kim są nasi rodzice, nasi przodkowie. To jest fundament tożsamości. Co się dzieje, jeśli ten fundament runie?

Rok 1989.

Maria Wysocka mieszka wraz ze swoją rodziną w Nieckowie, małej wsi pod Tarnowem. Tu się urodziła, wychowała, dorastała. To jest jej miejsce na ziemi, a przynajmniej tak o nim myśli. Prowadzi spokojne życie u boku męża i córki. Po śmierci matki dostaje list, który na zawsze burzy jej życiowy porządek…
Ignacy Kostrzewski mieszka w Warszawie. Do niedawna był aktywnym działaczem wspierającym komunistyczną władzę. Jednak niedawne wydarzenia i jego osobiste działania doprowadziły go do upadku. Odciął się od wszystkich i od wszystkiego, nawet od żony i dzieci.
Co łączy tych dwoje tak różnych ludzi? Więcej, niż mogliby się spodziewać.

Rok 1942.

Do drzwi domu Rzewnickich puka rodzina polskiego pułkownika, która ucieka przed Niemcami. Przerażeni ludzi błagają o pomoc. Rzewniccy jednak nie są w stanie pomóc wszystkim, decydują się więc na ocalenie dwójki dzieci. Ten dzień zmienia na zawsze Antoniego Rzewnickiego i całą jego rodzinę. „Nie wiedziałam, co robić i dlaczego żyjemy w tak okrutnym świecie, gdzie człowiek za dobre uczynki u chęć ochrony życia sam jest nagradzany śmiercią (…) Co to za życie, gdy drugi człowiek zmusza cię do dokonania wyboru – twoje istnienie w zamian za czyjeś?”

Ocalić życie” to powieść, która nie pozostawia nikogo obojętnym. Oprócz wielu ciekawych odniesień historycznych, o których nie dowiemy się z podręczników, znajdziemy tu także obraz społeczeństwa polskiego na przełomie kilkudziesięciu lat. Jednak to nie powieść historyczna. To książka o ludziach, ich codziennych wyborach, relacjach rodzinnych i przede wszystkim o tym, czym jest tożsamość. Ta książka stawia wiele pytań, na które każdy z nas, żyjący tu i teraz, powinien sobie odpowiedzieć. Bo historia lubi się powtarzać…

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Elena Ferrante „Czas porzucenia”. Przeł. Lucyna Rodziewicz-Doktór. Sonia Draga, Katowice 2020
Zofia Ossowska „Ocalić życie”. Filia. Poznań 2020

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora