Za zamkniętymi drzwiami, B.A. Paris

14.03.2017
Za zamkniętymi drzwiami

Mąż i żona. Właściciele wspaniałej rezydencji, której zazdrości im każdy w okolicy. Organizujący wystawne przyjęcia z daniami jak z najlepszej restauracji, tylko że własnoręcznie przyrządzanymi przez panią domu. Idealne wakacje spędzane w ekskluzywnym hotelu. Właśnie do takiej idylli zabiera nas autorka B.A. Paris. ,,Za zamkniętymi drzwiami” to jej debiutancka powieść, która dość szybko stała się bestsellerem na całym świecie.

Jack i Grace to idealne małżeństwo. Wystarczyło jedno spojrzenie i od razu rozkwitła między nimi gorąca miłość. Przystojny prawnik jako jedyny nie przestraszył się siostry z zespołem Downa, którą Grace się opiekuje. Czy jednak tacy idealni ludzie i związki bez wad istnieją? Dlaczego Grace jeszcze nigdy nie wyszła nigdzie bez męża, a w oknach jej sypialni są kraty?

Mocna i poruszająca historia. Jej główną zaletą, o której trzeba od razu wspomnieć, jest dopracowany rys psychologiczny postaci. Śledzimy tu losy młodej kobiety zakochanej do szaleństwa w mężczyźnie, który dosłownie w jednej chwili zamienia się w potwora. Zwyrodnialca, o jakich czyta się tylko w horrorach. Autorka niezwykle sugestywnie opisała, co może czuć kobieta znajdująca się w takiej sytuacji. Niemająca żadnej rozrywki, nawet jednej rzeczy, której może być w swoim życiu pewna. No, może tylko tego, że za każde przewinienie będzie odpowiednio surowo ukarana.

Jack. Idealny mąż, prawnik wygrywający absolutnie każdą sprawę,  której się podejmie. Co siedzi w jego głowie? Dlaczego stał się tym, kim jest obecnie? Kolejnym plusem jest fakt, że całą historię mamy możliwość śledzić zarówno z opisów teraźniejszych, jak i licznych retrospekcji. Obserwujemy, jak Jack i Grace się poznali, ich pierwsze miesiące małżeństwa. Pozwala to szerzej spojrzeć na całą historię.

,,Za zamkniętymi drzwiami” to też po prostu historia, którą szybko i z zaciekawieniem się czyta. Pozwala na spędzenie kilku niezwykle pasjonujących chwil. Wywołuje mnóstwo emocji, jak przerażenie czy niedowierzanie. Smutek, że człowiek w pewnych sytuacjach staje się najprawdziwszą bestią. Po przeczytaniu tej powieści jeszcze długo nie można się otrząsnąć. Zmusza ona do zastanowienia się, jak często pozory mylą. Ktoś, kto na pierwszy rzut oka wydaje się idealnym, godnym zaufania człowiekiem, w domu zdejmuje maskę i staje się kimś zupełnie innym.

Reasumując, książka B.A. Paris to dobry thriller psychologiczny z ciężkim tematem, traumatycznymi przeżyciami bohaterów. Mocny, wywołujący wiele emocji. Przemoc domowa zawsze jest kontrowersyjna. Pewnie dlatego, że każdy mógłby znaleźć się kiedyś w podobnej sytuacji. Niektóre wydarzenia mogą wydawać się aż przerysowane, jednak niestety wszystko jest możliwe, a w każdym człowieku drzemie brutalna bestia czekająca tylko na uwolnienie.

Książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin.

 

logotypy_cw

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora