ZDRADA – MOŻNA WYBACZYĆ, ALE CZY DA SIĘ ZAPOMNIEĆ?

17.09.2021

Czy zdradę można wybaczyć? Ostatnio bardzo często w moje ręce wpadają książki o… zdradzie. Wielu autorów decyduje się poruszyć ten temat w swoich powieściach, jednak każda historia jest inna, a my czytelnicy możemy próbować odpowiedzieć na postawione wcześniej pytanie.

Ostatnio przeczytałam kilka książek, które mogą pomóc w przemyśleniu sobie problemu zdrady, m.in niesamowicie wzruszająca powieść Magdaleny Witkiewicz – „Srebrna Łyżeczka” czy zaskakujący „Romans” Danielle Steell.

Magdalena Witkiewicz- Srebrna Łyżeczka

srebrna łyżeczka magdalena witkiewiczLidia właściwie nie miała dzieciństwa. Życie z matką alkoholiczką sprawiło, że musiała szybko dorosnąć i nigdy nie doświadczyła problemów znanych większości nastolatków. Kiedy więc poznała mężczyznę, z którym chciała dzielić przyszłość, całkowicie oddała się tej relacji. Niby nie ma w tym nic złego, ale jeśli ktoś nie zazna nigdy beztroskich czasów dzieciństwa i od zawsze musi podejmować wiele trudnych, dorosłych decyzji, w pewnym momencie może poczuć się przytłoczony i… podjąć kilka błędnych. W tym przypadku to właśnie Lidia się pogubiła i mimo ogromnej miłości do męża, skrzywdziła go.

Myślę, że ta historia otwiera nam oczy na problem zdrady. Autorka zagłębia się w życie bohaterów tak mocno, że przedstawia nam ich wszystkie słabości, a to, jak wiadomo, ma znaczny wpływ na naszą ocenę. Jednak czy tutaj można kogokolwiek oceniać?

Wiemy wszyscy, że niewierność krzywdzi drugiego człowieka, często odbiera mu poczucie własnej wartości i rozwala cały świat na milion kawałków. Jednak relacja jaka łączy dwoje ludzi nieraz jest silniejsza. Czy tak było w przypadku bohaterów tej powieści? Myślę, że powinniście przekonać się sami.

Bohaterowie książki staną przed trudnymi życiowymi wyborami, nie mając pojęcia jak bardzo będą one znaczące. Autorka prowadzi nas przed historię Lidii początkowo spokojnie, ale w miarę rozwoju sytuacji, wzmaga tempo akcji i emocje. Nie spieszy się, szczegółowo w długich, refleksyjnych rozdziałach opisuje stan bohaterki i jej przemianę. Drugoplanowi bohaterowie w zasadzie stanowią tło, istnieje tylko Lidia i jej zmagania.

„Srebrna łyżeczka” Magdaleny Witkiewicz to książka niezwykle poruszająca. Jestem pewna, że niejeden raz jeszcze do niej wrócę, aby na nowo przeżyć emocje jakie mi tutaj towarzyszyły. A zapewniam Was, że ciężko chwycić mnie za serce tak mocno, jak zrobiła to autorka.

Danielle Steel – Romans

romans danielle steelRose musi podjąć ciężką decyzję, kiedy jej zespół będzie organizował sesję okładkową z młodą aktorką Hollywood. Okaże się bowiem, że gwiazda ma romans z bestsellerowym pisarzem, który jest zięciem Rose. Jak powiedzieć własnej córce, że ukochany ją zdradza? Okazuje się jednak, że Nadia wiedziała o niewierności męża, ale do pewnego czasu ukrywała ten fakt, aby chronić swoje małżeństwo. Jednak jak długo można żyć złudzeniami i odkładać to, co nieuniknione? Główna bohaterka przekonała się, że życie budowane latami u boku ukochanego może rozpaść się w jeden chwili.

Kolejny raz spotykamy się z przykładem bohaterów, którzy mimo ogromnego ciosu i cierpienia, nie powiedzieli ostatniego słowa. Mimo upływu czasu i układania życia na nowo, to uczucie, które połączyło Nadię i Nicolasa wciąż się tli. Ciężko jednak wybaczyć błędy, które wywołują nasze najtrudniejsze emocje.

„Romans” Danielle Steel to książka niebanalna i wyjątkowa. Historia, która zaskakuje, ale też jest ważną lekcją. Pokazuje nam, że często ten największy błąd otwiera nam oczy i uświadamia kogo tak naprawdę kochamy, z kim chcemy spędzić resztę swojego życia. Nie zawsze jednak jest to łatwa droga. Często trzeba przejść przez wiele ciężkich chwil, aby zrozumieć jak mocno kogoś kochamy. Jeśli temat zdrady nie jest Wam obcy, ta książka może wywołać u Was ogromne emocje. Ja jestem pod ogromnym wrażeniem dojrzałości z jaką został przedstawiony problem. Historia głównych bohaterów poruszyła mnie ogromnie i sprawiła, że kolejny raz odbyłam podróż w głąb siebie, aby odpowiedzieć sobie samej na najtrudniejsze pytania.

Myślę, że każdy kto zna pióro autorki od razu przepadnie w tej historii. Styl Danielle Steel jest unikatowy i nawet nie znając autora powieści, od pierwszych stron możemy rozpoznać czyją książkę czytamy. „Romans” należy do tych wyjątkowych, bardziej dojrzałych pozycji tej autorki. Jest to przede wszystkim historia bolesnej podróży, która może skłonić nas do refleksji i poszukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania, czy zrozumieć kogo naprawdę kochamy. Autorka skupiła się również na przedstawieniu relacji rodzinnych i sprawiła, że odczuwamy nie tylko emocje Nadii, ale również jej najbliższych. To sprawia, że zbliżamy się do bohaterów jeszcze mocniej. Myślę, że „Romans” to książka, po którą powinien sięgnąć każdy komu zdarzyło się zwątpić w swoje życiowe wybory, a osoby, które zostały zdradzone i pragną refleksji „na chłodno” mogą właśnie w tej historii odnaleźć wiele ważnych lekcji.

Podobną tematykę możemy znaleźć jeszcze wśród innych powieści, ale te wyżej wspomniane uderzyły we mnie najmocniej swoją wrażliwością, delikatnością i niebywałą dojrzałością.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Srebrna Łyżeczka” Magdalena Witkiewicz, Wydawnictwo Filia, 2021
„Romans” Danielle Steel, Znak Literanova, 2021

Autor

Joanna Ćwiertka
Joanna Ćwiertka
Specjalizuje się w recenzjach mrocznych thrillerów, kryminałów, ale też delikatniejszej literatury pięknej i obyczajowej. Autorka bookstagramu panda_zksiazka_.
Artykuły autora