ŻYCIE TO NIE BAJKA

26.02.2021

Lubicie wyobrażać sobie, że jesteście bohaterami książek, które właśnie czytacie? Nie ma chyba na świecie czytelnika, który tak nie robi. Jednak są takie historie, które wolimy zostawić wyłącznie na kartach książki. Zamiast zazdrościć, współczujemy bohaterom i cieszymy się, że po przeczytaniu lektury wracamy do własnej codzienności. Bo życie literackich bohaterów nie zawsze jest bajkowe.

„W błogiej nieświadomości” JP Delaney

Wyobraźcie sobie, że któregoś dnia, jak gdyby nigdy nic, ktoś puka do Waszych drzwi i oznajmia, że Wasze dziecko nie jest tak naprawdę Wasze. Nagle rzeczywistość staje się zupełnie nierealna, macie wrażenie, że czas się zatrzymał. Wyobraźcie sobie teraz, że to nie jest najgorsza rzecz, jaka wydarzy się w najbliższym czasie…

Pewnego zwykłego dnia Peter Riley otwiera drzwi nieznanemu człowiekowi. Ten pokazuje mu dokument, według którego jego dwuletni syn Theo nie jest jego dzieckiem biologicznym. Doszło do zamiany dzieci w szpitalu. Zwykły dzień przestaje być zwykły, a życie zmienia się koszmar. Jednak to dopiero początek. Największe niebezpieczeństwo dopiero nadchodzi i to z tej strony, z której nigdy by się nie spodziewali.

Zamiana dzieci w szpitalu to niezwykle trudny temat. Rodzice dwójki dzieci stają przed decyzją, która wydaje się niemożliwa do podjęcia. Obie pary muszą zdecydować, co zrobić z tym faktem – czy dokonać ponownej zamiany, by chłopcy wrócili do biologicznych rodziców? Jednak „W błogiej nieświadomości” nie jest to typowa powieść psychologiczna, skupiająca się wyłącznie na emocjach bohaterów. To porywający thriller, który zaskakuje i elektryzuje, ale też wzrusza i budzi emocje. JP Delaney tworzy historię, która działa na wyobraźnię. Nie ma tu zawrotnego tempa czy nagłych zwrotów akcji. Są za to pytania bez odpowiedzi, emocjonalny rollercoaster i wieczny niepokój. To dzięki temu książka jest tak wciągająca, a ciarki nie schodzą z pleców aż do ostatniej strony.

„Modelki z Dubaju” Marcin Margielewski

„Modelki to częste określenie dziewczyn, które zarabiają pieniądze, uprawiając seks w słynących z bogactwa krajach arabskich.” Dlaczego nie nazywa się wprost, nie mówi się o nich prostytutki? Bo w kraju, gdzie prostytucja jest surowo zakazana, nikt nie chce mówić o niej otwarcie. „To tu, nad Zatoką Perską – w emiracie, gdzie kobieta może trafić na miesiąc do więzienia za pocałowanie swojego partnera w policzek, gdzie muezin pięć razy dziennie nawołuje wiernych do modlitwy – w najlepsze kwitnie handel seksem i ludźmi, którzy go oferują”.

Marcin Margielewski kolejny raz odkrywa przed nami tajemnice Bliskiego Wschodu. Nie są to jednak historie rodem z „Księgi tysiąca i jednej nocy”. To brutalna rzeczywistość, pełna cierpienia, pułapek i traum. Trafiają do niej kobiety marzące o sławie i pieniądzach. Jednak cena, jaką za to płacą, jest często zbyt wysoka. Wystawne pałace i jachty okazują się być pułapkami, z których trudno się wydostać. Poznajcie historię dziewczyny, która przeżyła to na własnej skórze.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

JP Delaney „W błogiej nieświadomości”. Przeł. Anna Dobrzańska. Wydawnictwo Otwarte. Kraków 2021

Marcin Margielewski „Modelki z Dubaju”. Prószyński i S-ka. Warszawa 2021

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora