10 PAR LITERACKICH KOCHANKÓW

23.06.2016
kochanków

Miłość! Potężne uczucie. Kroniki kryminalne dowodzą, iż jest to jeden z najczęstszych motywów zbrodni. Książki, tak jak i życie, pełne są romansów, namiętności, zazdrosnych mężów i żon oraz szalonych kochanków. Miłosne losy bohaterów literackich nie należą do łatwych…

Tristan i Izolda

Młodzi wypijają omyłkowo napój miłosny przeznaczony dla Izoldy i króla – jej przyszłego męża. Zakochują się i uciekają, ale ostatecznie nie udaje im się być razem. Miłość niespełniona, fatalna, potajemna, kończy się śmiercią kochanków. Z grobu Tristana wyrasta krzak głogu i łączy go z grobem Izoldy. To symbol wiecznej, prawdziwej i niezniszczalnej miłości.

Romeo i Julia

Przedstawiciele dwóch zwaśnionych rodów – Montecchich i Capuletich – zakochują się i potajemnie biorą ślub. W dalszej części utworu następuje szereg śmierci, które komplikują losy bohaterów. Ostatecznie miłość kończy się śmiercią samobójczą obydwojga. Te tragiczne losy spowodowały, że stali się oni wzorcami romantycznych kochanków.

Zosia i Tadeusz

W utworze Mickiewicza również opisany jest konflikt między rodami, którego zarzewiem była miłość Jacka Soplicy do Ewy Horeszkówny. Ta miłość zakończyła się nieszczęśliwie, nie była spełniona i doprowadziła Jacka do zbrodni, w następstwie czego przywdział on habit zakonnika. Kolejna miłość w dziele to uczucie między potomkami Ewy i Jacka, czyli Zosią i Tadeuszem. Młodym przeszkodzić chciała Telimena, jednak tym razem śledzimy szczęśliwy finał związku, który kończy spór między rodzinami. Para stała się wzorcem miłości spełnionej.

Danusia i Zbyszko z Bogdańca i… Jagienka

Miłość od pierwszego wejrzenia: Zbyszko jest zauroczony Danusią. To dziewczyna z salonów, idealna, wymarzona i niemalże święta. Młodzi pobierają się. Delikatna Danusia zostaje porwana, Zbyszko ratuje ją, ale dziewczyna niestety umiera po ciężkich warunkach niewoli.

Miłość życiowa: Wtedy wkracza do akcji Jagienka. Zdobywa Zbyszka jak błyskawica, oczarowuje go jędrnością pośladków, miażdżąc nimi orzechy. Ma biodra stworzone do rodzenia dzieci. Ona rozumie zwyczajne potrzeby mężczyzny: dom, dzieci i smaczne obiadki 😉

Bridget Jones i Mark Darcy

Parę poznaliśmy w powieści Helen Fielding “Dziennik Bridget Jones”. Bridget to trzydziestolatka z lekką nadwagą, która w pamiętniku skrupulatnie notuje swoją wagę, wypite trunki i frustracje związaną z uciążliwą matką i przerażającą wizją spędzenia reszty życia w samotności. Przyjaciele wspierają ją, jednocześnie komplikując sytuację. Matka próbuje wyswatać ją z niejakim Markiem Darcym. Daniel Cleaver, szef Bridget, zaczyna z nią flirtować… Jednak to Mark okazuje się miłością życia szalonej trzydziestki. Poważny prawnik i wpadająca ciągle w tarapaty Bridget – para kontrastowa, ale spełniona.

Bohaterowie Fielding nawiązują do innej znanej pary – Elizabet Bennet i Fitzwilliama Darcy’ego z powieści Jane Austen “Duma i uprzedzenie”. Para uwikłana jest w intrygi i zawiłe powiązania między bohaterami, którzy komplikują rodzące się uczucie między Lizzy i Darcy’m. Dodatkowo ona jest uprzedzona, on zbyt dumny. Ostatecznie para wyjaśnia sobie wszystko i pobiera. Powieść kończy się happy end’em.

Bella Swan i Edward Cullen

Wielka miłość tocząca się przez 4 tomy Sagi „Zmierzch” napisanej przez Stephenię Meyer. Miłość niezwykła, bo między wampirem, a nastolatką. Związek ryzykowny, ponieważ obiekt uwielbienia Belli może ją w każdej chwili…ugryźć. Edward przez wiele stron walczy ze swoją wampirzą naturą. Młodym udaje się być razem, a nawet wziąć ślub i mieć dziecko. Czego nie robi się dla miłości, można nawet zostać wampirzycą…

Anastasia Steele i Christian Grey

To główni bohaterowie „50 twarzy Greya” E. L. James. Miłość szokująca, ostra, namiętna i pełna bólu 😉 Ostatecznie zakończona małżeństwem i dwójką dzieci. Naiwna i uległa Ana i Christian – homme fatale – niebezpiecznie pociągający. To para, która wzbudziła wiele szumu i emocji…więcej w recenzjach, niż na stronach powieści.

Scarlett O`Hara i Rhett Butler

Para z „Przeminęło z wiatrem”, Margaret Mitchell. Ona – córka zamożnego plantatora bawełny z Georgii, kocha się w Ashley’u Wilkes’ie, który jednak zaręcza się z inną kobietą, Melanią. Scarlet na złość jemu wychodzi za mąż za brata Melanii. W jej życiu pojawia się Rhett Butler – przystojny, energiczny i pewny siebie. Wydaje się być idealnym partnerem dla pełnej energii Scarlet. Jednak nawet jemu nie udało się ujarzmić charakterku Scarlett…

Esmeralda i Quasimodo

Akcja powieści „Katedra Marii Panny w Paryżu” Victora Hugo toczy się w średniowiecznym Paryżu. Jej najważniejszym tematem są dzieje miłości archidiakona Klaudiusza Frollo do młodej cyganki Esmeraldy. Victor Hugo w powieści stworzył także słynną postać dzwonnika z Notre-Dame – Quasimodo. Jego miłość do Esmeraldy jest wzruszająca, a epilog powieści u każdego czytelnika wyciśnie trochę łez… Postać Quasimodo dzięki licznym adaptacjom stała się niezwykle popularna, a jego miłość do pięknej cyganki weszła do kanonu kultury popularnej.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora