11 HISTORII, TAJEMNICZA CYFRA 8 I RUDY KOT… KATARZYNA GROCHOLA ZASKAKUJE!

12.02.2021

Z pozoru przypadkowe, niepowiązane ze sobą historie ludzi, którzy czasem nie mają pojęcia o swoim istnieniu. Dzieli ich wszystko – wiek, zawód, sytuacja życiowa, doświadczenia. Łączy jedno – potrzeba miłości. A może jednak łączy ich coś więcej, o czym sami jeszcze nie wiedzą?

Czy nasze życie zależy od przypadku, a może jest zaplanowane z góry? Co sprawia, że na swojej drodze spotykamy tych, a nie innych ludzi? To pytania, na które nie znamy odpowiedzi. Można w coś wierzyć, można mieć przekonania, ale nie można mieć pewności. Katarzyna Grochola nie próbuje nam jednak dać gotowych rozwiązań i jednoznacznych odpowiedzi. Po prostu odkrywa karta po karcie historie swoich bohaterów i jakby od niechcenia tworzy wspólną dla wszystkich opowieść, która jako całość nabiera nowego sensu. „I wtedy chyba pierwszy raz pomyślałem, jakoś tak prawdziwie dotarło do mnie, że niewiele od nas zależy. A jak niewiele zależy, to trzeba robić wszystko, żeby to, co można, załatwiać od razu.”

„Zjadacz czerni 8” to zbiór 11 opowiadań. Każde z nich jest inne, każde dotyczy osób o zupełnie innych doświadczeniach życiowych. W jednej widzimy małżeństwo na skraju rozpadu, w którym od dawna brakuje zrozumienia. W kolejnej poznajemy samotną, wiekową kobietę, u schyłku życia, której jedynym sensem życia jest syn. Kolejna historia to miłość, która nie powinna się wydarzyć – ona żona i matka, on samotny lekarz. Poznajemy tutaj ludzi bogatych i biednych, wielodzietnych i bezdzietnych, starych i młodych. Każdy z nich ma swoją niepowtarzalną historię. Jednak te historie łączą się ze sobą w sposób, o którym bohaterowie nie mają pojęcia. A gdzieś w tle przewija się rudy kot…

Najnowsza powieść Katarzyny Grocholi to zaskakująca pozycja w jej twórczości. Choć dotyczy tego, o czym autorka lubi pisać najbardziej, czyli miłości, to jednak sposób, w jaki uchwyciła ten temat, jest niecodzienny. Nie jest to prosta historia o miłości z lekko humorystycznym zabarwieniem i happy endem, do jakich przyzwyczaiła nas pisarka. To zdecydowanie bardziej złożona powieść. Misterna mozaika postaci, miejsc i zdarzeń. „Wiedziałem, niekiedy wie się od początku, co człowiekowi przeznaczone. Parę razy w życiu tak miałem, ale nigdy tak silnie, nigdy przy kobiecie. Wszystko się zrobiło nieważne, tylko żeby ją poznać, mieć obok siebie na zawsze. Kłaść się i wstawać przy niej. Po prostu.”

„Zjadacz czerni 8” to poruszająca lektura o miłości, tęsknocie i nadziei, ale także o niedopowiedzeniach, tajemnicach, żalu. To powieść o życiu i jego sensie. To książka, którą fani Katarzyny Grocholi z chęcią i ogromną przyjemnością przeczytają. Ale to także książka, która może zachęcić sceptyków do sięgnięcia po twórczość pisarki. I jedni i drudzy nie będą zawiedzeni.

Książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Katarzyna Grochola „Zjadacz czerni 8”. Wydawnictwo Literackie. Kraków 2021

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora