3 BARDZO ZŁE KSIĄŻKI

28.06.2017

Otwierając książkę marzymy o tym, by okazała się tą, która nami wstrząśnie, da porządnego kuksańca, zaskoczy, wciągnie bez reszty w swój specyficzny klimat i będzie tą, którą będziemy wspominać jeszcze długo po przeczytaniu. Oto trzy mroczne powieści zgłębiające złą stronę natury ludzkiej, które mogą stać się tymi, które zagoszczą na dłużej w Twoim umyśle!

mroczna-wieza-tom-1-roland-b-iext44117972

Mroczna Wieża. Tom 1. Roland, Stephen King

To wznowienie słynnej sagi Kinga! Pomysł na napisanie „Mrocznej Wieży” w głowie autora pojawił się, gdy pisarz miał zaledwie 19 lat. Po przeczytaniu „Władcy pierścieni” postanowił napisać epicką opowieść w świecie fantasy. Pomysł dojrzewał, a po drodze pojawiały się kolejne inspiracje, m.in. western z Clintem Eastwoodem „Dobry, zły i brzydki” w reżyserii Sergio Leone. Ostatecznie pisarz stworzył aż siedem tomów serii z Rolandem Deschainem, cynicznym rewolwerowcem wędrującym przez pustkowia do Mrocznej Wieży. Głównego bohatera poznajemy, gdy ściga tajemniczego człowieka w czerni. Niewiele wiemy zarówno o postaciach występujących w książce, jak i o świecie w którym dzieje się akcja. Panuje tu złowrogi klimat tajemnicy, niedopowiedzenia i surowości. Stopniowo dowiadujemy się więcej o Rolandzie z licznych retrospekcji z dzieciństwa głównego bohatera. Zło czai się w tej powieści na każdej stronie, a sam główny bohater to nie sympatyczny samotnik, tylko postać antypatyczna, gotowa na wszystko, byle zbliżyć się do Mrocznej Wieży. Jak każdą powieść Kinga, tak i tą, czyta się wyśmienicie! 11 sierpnia będzie miała premierę adaptacja filmowa tej powieści. Dwie główne postaci zagrali: Matthew McConaughey i Idris Elba.

2471

Sen śmiertelników, Maxime Chattam

Bohaterem  „Snu śmiertelników” jest Pierre. Cyniczny chłopak, który w życiu robi co mu się podoba – zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Pracuje w zoo w Vincennes, a czas prywatny urozmaicają mu przygody miłosne na jedną noc.  Pewnego dnia poznaje piękną i tajemniczą Ophélie, dla której traci głowę. Zwariowana blondynka, która określa siebie jako „kolekcjonerkę samobójstw” zabiera go na cmentarz Pere-Lachaise. Wkrótce po tym wydarzeniu zaczynają ginąć ludzie z najbliższego otoczenia mężczyzny. Autor zaczyna powieść „od końca”, czyli od opisu drastycznego finału. Następnie krok po kroku przedstawia splot zdarzeń, które wyjaśniają co do niego doprowadziło. To książka nie tyle o morderstwach, choć momentami jest tu całkiem krwawo, ale o relacjach damsko-męskich. Mroczna, psychologiczna treść ze sporą dawką humoru, ma także filozoficzny charakter. Sprawia, że prowadzimy wewnętrzne monologi dotyczące moralnych aspektów współczesnego życia. Świetna lektura o podwójnym wymiarze, w której autor nieustannie wodzi nas za nos 😉

Simon BECKETT_Niespokojni zmarli grzbiet 35_7 mm.indd

Niespokojni zmarli, Simon Beckett

Simon Beckett stworzył rewelacyjną postać antropologa sądowego Davida Huntera. To bohater powieści, w których obrazowo i szczegółowo przedstawione są procesy zachodzące w ciele człowieka po śmierci. Pierwsza część tej serii „Chemia śmierci” stała się jednymi z bardziej poczytnych thrillerów traktujących o medycynie sądowej. „Niespokojni zmarli” to już piąta część! Hunter pracuje jako konsultant medycyny sądowej.  W piątkowy wieczór odbiera telefon z komendy w Essex, która prosi go o pomoc przy wydobyciu i identyfikacji zwłok odnalezionych w stanie głębokiego rozkładu. Nie o takim wieczorze nasz bohater marzył… Hunter udaje się na wybrzeże wyspy Mersea. Śledczy podejrzewają, że zwłoki to ciało Leo Villiersa, który zaginął wiele miesięcy temu. Istnieją przypuszczenia, że miał romans z mężatką, pozbył się kochanki i popełnił samobójstwo. Sprawa wydaje się jasna i oczywista… Piąta część przygód angielskiego antropologa wciąga od pierwszych stron. Klimat powieści poraża posępnością i grozą, a opisy rozkładu ludzkich zwłok są wstrząsające. Łatwo zagłębić się w mroczny klimat, Beckett ma bowiem talent do pisania świetnych thrillerów!

To trzy książki, których z pewnością szybko nie zapomnisz! Udanej lektury  🙂

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

logotypy_cw

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora