3 KSIĄŻKI DLA PRAWDZIWYCH MĘŻCZYZN

29.11.2019

Podobno mężczyźnie bardzo trudno kupić prezent, szczególnie taki, z którego byłby zadowolony 😉 Mężczyźni często bowiem mają specyficzny gust i bardzo określone wymagania, trudno spełnić ich oczekiwania. Kolejna para skarpet czy krawat wydaje się niezbyt trafionym pomysłem. Co więc kupić prawdziwemu mężczyźnie pod choinkę? Dla nas odpowiedź jest prosta – książkę! Sprawdźcie, jakie książki dla panów polecamy na Gwiazdkę.

Jeremy ClarksonŚwiat według Clarksona. Jeśli mógłbym dokończyć…”

Dzisiejszy świat zmienia się szybko jak w kalejdoskopie, komplikuje się, pojawiają się coraz to nowe problemy. Trudno go zrozumieć i nadążyć za nim. ISIS, transseksualiści, hipsterzy, Donald Trump – jak to ogarnąć? Z pomocą przychodzi Jeremy Clarkson.

Objaśnia świat, w którym przyszło nam żyć. Z godną podziwu wytrwałością tłumaczy, dlaczego Keith Richards ma prawo zażądać możliwości korzystania z hotelowej pralni poza normalnymi godzinami pracy. Radzi, gdzie jechać na wakacje tak, żeby trafić tam przed dżihadystami. Wyjaśnia, dlaczego (dla własnego dobra, to jasne) hipsterzy powinni zgolić brody. Jednak to nie wszystko, co ma do zaoferowania Clarkson. W zbiorze 92 felietonów w sposób niezwykle trafny, przenikliwy, ostry jak brzytwa i przede wszystkim z ogromnym poczuciem humoru, komentuje codzienność. A misję ma jedną – chce naprawić świat. Czy mu się to uda? Nie wiadomo. Ale pewne jest jedno – warto wyruszyć z nim w tę wyprawę. Bo „najbardziej wartościowa wyprawa badawcza, w jaką może wyruszyć człowiek, to wyprawa do wnętrza ludzkiej głowy, a Clarkson właśnie tam nas zabiera.

Dla kogo: dla mężczyzny z poczuciem humoru, który lubi nieco ironicznie i z dystansem rozmawiać o życiu, potrafi docenić bezpośredniość i szczerość. Także dla kogoś, kto śledzi bieżące wydarzenia, a co więcej lubi o nich rozmawiać.

Stephen King „Doktor Sen”

Książki Kinga to klasyka horroru. Choć autor w swoim dorobku ma powieści, które daleko odbiegają od tego gatunku, to jednak sławę (i pieniądze oczywiście) zdobył pisząc powieści grozy. Ponad 350 milionów sprzedanych egzemplarzy mówi samo za siebie. Czym pisarz, który wydaje minimum jedną książkę w roku, zaskarbił sobie rzesze fanów?

Powieści Kinga to przede wszystkim gra na naszych największych lękach. Nikt, tak jak King, nie potrafi w nas zasiać strachu, który z każdą kolejną stroną rośnie, aż staje się niemożliwy do opanowania. Kto choć raz sięgnął po książkę tego autora, wie co to znaczy bać się zasnąć. Nie inaczej będzie czytając powieść “Doktor Sen”. Ukazuje ona dalsze losy Dana Torrance, 6-letniego chłopca z paranormalnymi umiejętnościami z powieści “Lśnienie”. Dziś Dan jest dorosłym mężczyzną, którego jednak ciągle dręczą koszmary z hotelu Panorama. Po latach błąkania się po Ameryce osiada w miasteczku New Hampshire. Tutaj próbuje wykorzystać swoje umiejętności i niesie ulgę umierającym ludziom. Jednak jego trudno wypracowany spokój wkrótce zostanie zaburzony. Prawdziwy Węzeł, grupa niemal nieśmiertelnych istot polujących na dzieci obdarzone tym samym darem co Dan, stanie na jego drodze…

Dla kogo: dla osób o mocnych nerwach, którym nie straszne są krwawe historie i mrożące krew w żyłach opowieści, czyli prawdziwych fanów Kinga. Ale także dla miłośników kina, którzy lubią porównać książkę z jej filmową wersją.

Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski „Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało

Czy można być bardziej wytrwałym niż himalaista? Czy można mieć więcej wiary w szczęście, niż człowiek który tyle razy otarł się o śmierć? Krzysztof Wielicki to jeden z najwybitniejszych wspinaczy w historii himalaizmu. Laureat Złotego Czekana za całokształt dokonań. W reporterskiej biografii opowiada o swojej pasji, swoich zmaganiach, swoich trudnych decyzjach. Ale także o szczęśliwych powrotach, niełatwej do zniesienia codzienności. Krzysztof Wielicki osiągnął wszystko i znalazł powód by powiedzieć, że to koniec. Jako jednemu z niewielu wybitnych wspinaczy udało się przeżyć. To nie śmierć wyznaczyła mu koniec kariery. Dlaczego piekło go nie chciało?

„Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało” nie jest tylko historią o himalaizmie. To także opowieść o człowieku, który dąży do celu, pokonuje kolejne przeszkody, osiąga sukcesy i płaci za nie nieraz wysoką cenę. Ta historia pozwoli popatrzeć na własne życie z innej perspektywy, rzuci na nie zupełnie nowe światło.

Dla kogo: książka dla podróżników, miłośników przygód, osób, którym adrenalina jest potrzebna do życia, jak powietrze. Ale także dla tych, którzy z refleksją przyglądają się swojemu życiu.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Jeremy Clarkson „Świat według Clarksona. Jeśli mógłbym dokończyć…”. Przeł. Michał Strąkow, Michał Jóźwiak, Olga Siara. Insignis. Kraków 2019

Stephen King „Doktor Sen”. Przeł. Tomasz Wilusz. Prószyński i S-ka. Warszawa 2019

Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski „Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”. Agora. Warszawa 2019

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora