3 KSIĄŻKI, KTÓRE NAPRAWDĘ ODROBINĘ ZMIENIĄ TWOJE ŻYCIE

28.11.2016
książki które zmienią twoje życie

Znacie zapewne te hasła, które często pojawiają się na poradnikach: „ta książka zmieni twoje życie!”. Okładki zapewniają, że po przeczytaniu takiej publikacji, staniecie się milionerami, sprawnymi menadżerami albo po prostu lepszymi ludźmi. Ile z tych okładkowych obietnic udało się zrealizować?

Książki, które chciałbym wam przedstawić, nie obiecują cudów. Właściwie nie obiecują niczego, bo nie są poradnikami. Jednak ich treść i zawarte w nich argumenty, z pewnością was poruszą, a częścią z was prawdziwie wstrząsną. Do tego stopnia, że będziecie chcieli zmienić wasze życie. Chociaż w małym aspekcie.

Ubrania

zycie-na-miare-odziezowe-niewolnictwo-b-iext43464682

Zapewne czasem sprawdzacie, z jakich krajów pochodzą wasze ubrania. Made in China, Made in Taiwan, Made in Bangladesh – ale patrząc na metki nie zawsze zastanawiamy się, jak takie ubrania powstają.

Polski dziennikarz, Marek Rabij, pojechał to sprawdzić. Jego książka „Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo” powstała po katastrofie w jednej ze szwalni w Bangladeszu. Zapewne słyszeliście o niej w telewizji. W budynku wybuchł pożar, pod gruzami zginęło prawie 1200 osób. W czasie pożaru zamknięto pracowników na wyższych piętrach, by z płonącego budynku wynieść najpierw zawartość magazynu na parterze.

Marek Rabij w swojej książce opisuje, jak działa rynek ubrań, jak produkuje się ubrania dla polskich firm. Dlaczego spodnie, które w Bangladeszu uszyto za 10 zł, w polskim sklepie odzieżowym kosztują dziesięć-piętnaście razy więcej?

Po przeczytaniu tej książki będziecie z pewnością zwracać uwagę na ubranie, które kupujecie. Będziecie uważniej wybierać sklepy, w których kupujecie. Zupełnie inaczej spojrzycie na rynek mody. Historie opisane przez polskiego dziennikarz z pewnością was poruszą.

Jedzenie

zjadanie-zwierzat-jonathan-safran-foer

A dokładnie „Zjadanie zwierząt”, czyli głośna książka Jonathana Safrana Foera, która została przetłumaczona na 37 języków i sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy.

Znana aktorka, Natalie Portman powiedziała o tej książce, że sprawiła ona, iż aktorka zmieniła swoje nawyki żywieniowe. – Dałam tę książkę wszystkim, których kocham – powiedziała Portman.

Ale to nie jest książka, która przekonuje do przejścia na wegetarianizm. Foer opisuje w niej, jak działa rynek mięsa, jak mięso trafia na nasze talerze, rozmawia z hodowcami, porusza problemy etyczne i polityczne. Nie namawia czytelnika do niejedzenia mięsa. Po lekturze czytelnik sam zdecyduje, co będzie jadł.

Pewne jest jednak, że po przeczytaniu „Zjadania zwierząt” zastanowicie się, skąd pochodzi mięso, z którego zrobiony jest wasz schabowy. A to już duża zmiana.

Umiar

caparros

To była chyba najgłośniejsza premiera w kategorii literatura faktu w 2016 roku – „Głód” Martina Caparrosa. I choć, jak mówi tytuł, książka dotyczy globalnego problemu głodu na świecie, to wnioski, jakie z niej wyciąga czytelnik do zagadnienia głodu się nie ograniczają.

Caparros w swoim reportażu opisuje różne dziedziny życia, które mają pośredni i bezpośredni wpływ na pojawiające się klęski głodu. Pisze o rolnictwie, o kulturze, przemyśle spożywczym, polityce.

Wniosek, jaki płynie z jego książki jest jeden: żyjmy z umiarem. Nie tylko jedzmy mniej, nie tylko kupujmy mniej jedzenia, ale na przykład: zużywajmy mniej energii, gaśmy światło, oszczędzajmy wodę, żyjmy świadomie z myślą o innych.

Książka Caparrosa poraża przykładami i nieprawdopodobnymi historiami. W ten sposób otwiera oczy i sprawia, że czytelnik zaczyna zastanawiać się nad własnym życiem.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora