KSIĄŻKI NAPISANE PRZEZ MUZYKÓW Z MUZYKĄ W TLE

27.02.2018

Kim jest muzyk który zgarnął najważniejszą dla pisarzy nagrodę na świecie? Pamiętacie? Chodzi oczywiście o Boba Dylana, który dwa lata temu otrzymał literacką nagrodę Nobla. Właśnie ukazała się książka z jego tekstami, które pokazują Dylana bardziej jako literata niż muzyka.

i-duszny-kraj

Jakiś czas temu ukazał się zbiór tekstów piosenek Dylana, które na polski przełożył Filip Łobodziński – „Duszny kraj”. Była to książka, która miała za cel przybliżyć polskim fanom nie znającym angielskiego tekściarską twórczość noblisty.

tarantula

Kilka tygodni temu do księgarń trafiła „Tarantula”. Kolejna książka z tekstami Dylana, której gatunek trudno określić. To zbiór tekstów liryczno-prozatorskich. Krótkie formy, które chyba najlepiej nazwać prozą poetycką. Choć tak naprawdę nie ważna jest szuflada, do której wrzucimy tę książkę.

Dylan pisze w „Tarantuli” jak surrealista. Jego teksty przypominają wizje doznawanych na haju. Opowiadane historie nie mają logicznego sensu, są jakby zapisane automatycznym pismem, czyli techniką stosowaną właśnie przez surrealistów.

To książka dla czytelników, którzy nie boją się wyzwań. Bo w „Tarantuli” zderzamy się z czymś, do czego większość z czytających osób nie jest przyzwyczajona. Trzeba mieć otwarty umysł, żeby wchłonąć teksty Dylana.

Wydanie „tarantuli” jest świetnym pretekstem do tego, by przypomnieć inne książki pisane przez muzyków – o muzyce, innych muzykach i z muzyką w tle. A kilka ciekawych lektur tego typu ukazało się w ostatnim czasie w polskich księgarnia.

large_patti_smith

Bardzo ciekawą pisarką jest Patti Smith, którą nazywa się matką chrzestną punk rocka i której książki ukazały się także w Polsce. Większości znana jest przede wszystkim z przeboju „Because the night”, a to także autorka „Poniedziałkowych dzieci”. W tej książce Patti Smith opowiedziała o swojej młodości, początkach kariery, odkrywaniu swojej ścieżki twórczości, a przede wszystkim o swojej znajomości, przyjaźni i miłości z Robertem Mapplethorpem znanym amerykańskim fotografem. W tle związku Patti i Roberta dzieje się historia muzyki. Pojawiają się takie postacie jak Bob Dylan czy Jimmy Hendrix. Wszystko to rozgrywa się w Nowym Jorku lat 60. i 70. Polecam tę książkę nie tylko fanom muzyki, ale również tym, których interesują prawdziwe historie miłosne.

large_m_train

Inną książką napisaną przez Patti Smith jest „Pociąg linii M”, w którym autorka zapisuje swoje codzienne życie, krótkie podróże, opowiada o bliskich i ulubionych książkach. W Polsce ukazało się też „Obłokobujanie”, czyli książka, w której bardzo poetyckim językiem opowiada również prawdziwą historię o stawaniu się artystką.

large_zalatw_publik__

Ciekawą książką dla fanów muzyki będzie również „Załatw publikę i spadaj” Jamesa McBride’a. To biografa Jamesa Browna, jednego z najbardziej znanych muzyków na świecie. To książka ciekawa z kilku powodów.

Nie jest typową biografią, bo oprócz portretu głównego bohatera (bardzo zaskakującego portretu, czasami szokującego) jest to także książka o USA lat 60. i 70. – jej społeczno-polityczny portret. Dostajemy więc jak gdyby dwie książki w jednym. Ponadto, co ciekawe, autor tej biografii James McBride też jest muzykiem, który koncertował, ale który swoją karierę skupił na dziennikarstwie.

Książki napisane przez muzyków mogą być tak dobre jak muzyka, którą tworzyli. Polecam czytanie wszystkich wymienionych książek przy akompaniamencie muzyki ich autorów. Bardzo ciekawe doświadczenie!

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora