4 KRYMINAŁY LUTEGO, KTÓRE ZMROŻĄ CI KREW W ŻYŁACH!

23.02.2018

Nawet Ci, którzy stronią zwykle od mrocznych historii lubią od czasu do czasu sięgnąć po dobry kryminał. Nic w tym dziwnego! Będąc dziećmi lubiliśmy emocje i odrobinę strachu, które wywoływały w nas baśnie czytane przez rodziców. Jako dorośli też jesteśmy spragnieni mocniejszych wrażeń, których mogą nam dostarczyć dobre thrillery pełne zaskakujących historii!  

niebezpieczna

Niebezpieczna fortuna, Ken Follett

„Niebezpieczna fortuna” to thriller historyczny, którego akcja rozgrywa się na przestrzeni kilkudziesięciu lat w Anglii 2 połowy XIX wieku. Poznajemy świat bankowości oraz bogate rodziny Pilasterów i Greenbournów. Bank tych pierwszych, to jedna z najbardziej ekskluzywnych instytucji prowadząca działalność na skalę światową. Akcja powieści zaczyna się w 1866 roku w szkole z internatem w Winfield. Poznajemy tam bohaterów, których losy będziemy śledzić przez całą książkę – Edwarda i Hugh Pilasterów, Micky’ego Mirandę, Toniego Silvę, Solly’ego Greenbourne’a i Petera Middletona. Tragedia, która pewnego dnia wydarzyła się w szkole będzie motywem przewijającym się aż do końca historii. Chłopcy dorastają, rywalizują między sobą o kontrolę nad potężnym bankiem rodzinnym. Powieść to saga nieprzeciętnej rodziny na tle wydarzeń historycznych. Jesteśmy świadkami ich kolejnych miłości, intryg, zabójstw, sukcesów i porażek. Wszystko to składa się na doskonałą lekturę, która niesie także przesłanie, że bogactwo jest kruche i może zniknąć tak szybko, jak się pojawiło.

ocalale-w-iext50133924

Ocalałe, Riley Sager

„Ocalałe” to przydomek, który gazety nadały trzem kobietom – Lisie, Sam i Quincy. Wszystkie w przeszłości jako jedyne przeżyły masakry, w których zginęli ich bliscy. Kobiety starają się ułożyć swoje życie na nowo, mimo tragedii jakiej doświadczyły. Gdy poznajemy główną bohaterkę – Quincy, od masakry w Pine Cottage minęło dziesięć lat. Początkowo wydaje się, że mimo traumatycznych przeżyć i piętna „ocalałej”, który nadały jej gazety, dobrze radzi sobie w życiu. Dużo gotuje, prowadzi bloga kulinarnego i ma narzeczonego. Pewnego dnia dociera do niej wiadomość o samobójczej śmierci Lisy. Informacja ta wstrząsa nią, wzbudza strach i niedowierzanie. Po pewnym czasie odwiedza ją trzecia „ocalała” – Sam. Jej wizyta sprawia, że Quincy musi wrócić do przeszłości i kolejny raz stawić jej czoła. Cała sytuacja nie podoba się narzeczonemu Quincy, który dostrzega, że nowa znajoma manipuluje jego dziewczyną. Akcja książki skupia się na teraźniejszości opisanej z perspektywy Quincy. Jednak pomiędzy rozdziałami o bieżących wydarzeniach, pojawiają się wspomnienia tragicznych wypadków z Pine Cottage. W ten sposób dowiadujemy się co się tam wydarzyło, a bohaterka stopniowo przypomina sobie fakty, które postanowiła wyprzeć z pamięci. „Ocalałe” to doskonały thriller! Riley Sager bardzo umiejętnie buduje napięcie. Czytaniu towarzyszy niewiarygodnie szeroki wachlarz uczuć – od irytacji, po zrozumienie i współczucie. Nie sposób jest odgadnąć zakończenia!

na-skraju-zalamania-w-iext52158906

Na skraju załamania, B. A. Paris

O B. A. Paris było głośno kiedy na rynku wydawniczym ukazała się jej debiutancka książka „Za zamkniętymi drzwiami”, szybko okrzyknięta światowym bestsellerem. Autorka powraca z równie elektryzującym thrillerem psychologicznym! Tytuł nowej książki odzwierciedla doskonale stan emocjonalny głównej bohaterki, która przytłoczona problemami zdrowotnymi i poczuciem winy doprowadza się do kresu wytrzymałości. Cass wciąż wspomina dzień, w którym nie zatrzymała się, by sprawdzić, czy siedząca w zaparkowanym na poboczu samochodzie kobieta potrzebuje pomocy. Jak się później okazało nieznajoma została zamordowana. Od tamtej nocy Cass czuje, że jest obserwowana, regularnie powtarzają się głuche telefony, które potęgują jej niepokój. Cass zaczyna mieć kłopoty z pamięcią. Początkowo dotyczy to drobnych rzeczy, później zaskakujących i wzbudzających lęk zachowań. Jednocześnie Cass doskonale pamięta twarz zamordowanej nieznajomej… Intrygująca, niebanalna fabuła i specyficzny klimat sprawiają, że książka wciąga, a nieprzewidywalne zakończenie satysfakcjonuje. Thriller czyta się w rekordowym tempie!

czerwona

Czerwona jaskółka, Jason Matthews

Autor książki, Jason Matthews, to były agent CIA. Jego powieść jest pełna szczegółów dotyczących pracy agentów, a świadomość, że pisarz musiał być świadkiem wielu podobnych wydarzeń podczas swojej pracy, podsyca emocje! Tło książki stanowi współczesna, rządzona przez Władimira Putina Rosja. Główną postacią jest agentka wywiadu, Dominika Jegorowa.  Szantażem zmuszono ją do wzięcia udziału w szkoleniu w położonej pod Moskwą „szkole jaskółek”, czyli zawodowych uwodzicielek. Dziewczyna ma podjąć walkę z Nathanielem Nashem, agentem CIA, prowadzącym ważnego dla Amerykanów rosyjskiego, podwójnego szpiega. Dominika przede wszystkim chce przetrwać, podejmuje więc wyrafinowaną grę zarówno z agentem CIA, jak i pracownikami wywiadu w Moskwie i Waszyngtonie. „Czerwona jaskółka” to fantastyczna historia szpiegowska i jednocześnie bardzo ciekawy thriller. Od samego początku akcja toczy się szybko. W świecie szpiegów nic nie jest takie, na jakie wygląda, zdradzić może każdy, a wróg jutro może stać się sojusznikiem. Atutem książki jest także umiejętne splatanie przez pisarza fikcji z autentycznymi wydarzeniami. Już 2 marca do kin wejdzie film na podstawie powieści! Jaskółkę zagrała Jennifer Lawrence.

 

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora