4 KSIĄŻKI O STEREOTYPACH. JAK MY WIDZIMY INNYCH, JAK INNI WIDZĄ NAS.

09.02.2017
książki o stereotypach

Opinia o samym sobie rzadko zgadza się z tą, którą mają o nas inni ludzie. Dlaczego tak się dzieje? Bo my sami z reguły albo jesteśmy dla siebie zbyt surowi albo wyrozumiali. Czy zatem opinia innych jest tą prawdziwą? Też nie. Opiera się bowiem na zbyt małej wiedzy i może oceniać tylko część naszych zachowań. Podobnie jest z opiniami jakie mamy o różnych społecznościach i narodach.

Niemożliwym jest, by ocenić cały naród, ale ludzie lubią wydawać opinie i robią to nawet nie mając wystarczającej wiedzy – tym właśnie są stereotypy. Mówi się, że w każdym z nich tkwi ziarno prawdy. Trudno oprzeć się takiemu wrażeniu. Przecież wiadomo, że rajem na ziemi byłoby miejsce, gdzie policja byłaby brytyjska, kucharze włoscy, kochankowie francuscy, mechanikami byliby Niemcy, a całością zarządzaliby Szwajcarzy 😉

Nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu śmiejemy się z innych ludzi i narodowości. Gorzej jeśli nie mamy dystansu do własnej osoby i kraju. To jak ludzie widzą inne narodowości jest częstym tematem żartów, filmów, a także książek. Kawały z serii „Polak, Rosjanin i Niemiec” może dziś są mniej popularne, ale śmieszą tak samo. Podobnie odcinki angielskiego serialu ’Allo ’Allo!, który wyśmiewał francuską konspirację.

Niestety większość opinii  jakie mamy o innych narodowościach jest krzywdząca. Z opiniami o nas – Polakach także trudno nam się zgodzić. Specyfiką stereotypów jest bowiem to, że są uproszczone i bardzo uogólniające.

Poniższe książki o stereotypach mówią o różnych narodowościach i utartych opiniach jakie na ich temat mamy. Trzy pierwsze do tematu podchodzą z przymrużeniem oka, lekko i z humorem, walczą ze stereotypami, z wyczuciem i sympatią. Ostatnia z tematem stereotypów rozprawia się na poważnie. Warto przeczytać wszystkie, by dostrzec jak bardzo oceniając innych się mylimy! 😉

Merde w Europie, Stephen Clarke

Stephen Clarke znany jest przede wszystkim z serii książek Merde!, w żartobliwy sposób opisujących perypetie Brytyjczyka Paula Westa we Francji. Najnowsza książka pisarza „Merde w Europie” w charakterystyczny dla autora, czyli zabawny, ale niezwykle inteligentny sposób mówi o sprawach europejskich. M.in. o paradoksach przepisów unijnych takich jak delegalizacja dud, bingo i wędzonego boczku, czy próbach regulowania rozmiaru i krzywizny europejskich ogórków, a także dyskusji, że ślimak to ryba J Takich „smaczków” znajdziecie w książce o wiele więcej.  Razem z głównym bohaterem doświadczamy tego, że Unia Europejska to specyficzna instytucja, a Parlament Europejski to „dom wariatów”. Poważny temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii został tu potraktowany z humorem. Poznajemy argumenty z różnych perspektyw i możemy szerzej zobaczyć tą kwestię. Ogromną zaletą książki jest inteligencja autora, jego poczucie humoru, wiedza, ale także sympatia z jaką patrzy na ludzi.

1000 lat wkurzania Francuzów, Stephen Clarke

To wcześniejsza książka Stephena Clarke’a, w której opisuje wiele lat skomplikowanych i trudnych stosunków potężnych sąsiadów, czyli Wielkiej Brytanii i Francji. Dzieli ich nie tylko kanał La Manche, ale także wiele nierozwiązanych spraw… Autor w książce obala wiele utartych przekonań, na bazie których kraje te w dużej mierze zbudowały opinie na swój temat. Kto naprawdę wynalazł gilotynę, w jaki sposób w szampanie znalazły się bąbelki, kto wymyślił bagietkę czy croissanta? To książka przy której można się naprawdę ubawić! J Jeśli interesuje Cię historia, ta książka przybliży Ci stosunki angielsko-francuskich, wiele znanych postaci i wydarzeń. Usystematyzuje Twoją wiedzę i obali wiele przekonań 😉 Autor pisze lekko, ironicznie i zabawnie. Szkoda, że nie ma książki o polsko-rosyjskich stosunkach napisanej takim duchu!

Jest natomiast książka utrzymana w podobnym tonie o stosunkach polsko-niemieckich. Napisali ją polscy emigranci, Piotr Mordel i Adam Gusowski, którzy w Niemczech założyli „Klub Polskich Nieudaczników”, czyli miejsce spotkań i polsko-niemieckiej wymiany kulturalnej. Kabaret „Leutnant Show” prezentowany w klubie raz w tygodniu rozsławił go na całe Niemcy. Pokazywał polsko-niemieckie przywary w krzywym zwierciadle. Książka „Polscy nieudacznicy” to zbiór anegdot przedstawiających perypetie polskich emigrantów w Niemczech. Satyryczne spojrzenie na polsko-niemiecką przyjaźń. Pokazuje kto się z kogo bardziej śmieje, o polsko-niemieckim porozumieniu i niezrozumieniu. To utarte stereotypy o Polakach i Niemcach były podstawą do wzajemnego postrzegania się. Twórcy kabaretu swoje doświadczenia spisali w książce.

Narodem, o którym ostatnio stało się bardzo głośno, jest Grecja. Jaką opinię mamy o Grekach? Uważamy, że są leniwi i nie płacą podatków… Te stereotypy utrwalił kryzys finansowy, który zagroził stabilności nie tylko Grecji, ale całej Unii Europejskiej. W tym okresie w mediach pojawiło się mnóstwo fałszywych i krzywdzących mitów. Między innymi to właśnie było powodem napisania najnowszej historii Grecji przez dziennikarza radia TOK FM Dionisiosa Sturisa. W książce „Grecja. Gorzkie pomarańcze autor rozprawia się ze stereotypami Greków jako narodu leni i oszustów oraz samej Grecji, którą znamy głównie jako turystyczny raj. Książkę Sturisa można potraktować jako przewodnik po prawdziwej Grecji. Jest to bardzo ciekawy, wielowymiarowy reportaż, który ani nie usprawiedliwia, ani nie wybiela Greków. Pokazuje wydarzenia z kilku  punktów widzenia. Dzięki niej jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć w jaki sposób Grecja znalazła się w tak trudnej sytuacji.

Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora