5 CHŁOPAKÓW, KTÓRZY ZREALIZOWALI SWOJE MARZENIE O PISANIU KSIĄŻEK!

15.06.2018

Współczesna polska literatura to głównie młodzi, trzydziesto i czterdziestolatkowie. Przybliżamy Wam twórczość pięciu z nich. Najstarszy z wymienionych ma 49 lat, najmłodszy 34. To bardzo zróżnicowana piątka, ale łączy ich to, że literatura jest dla nich najważniejsza. Czytajcie tych, którzy uwierzyli w siebie, długo i wytrwale pracowali, i nie zrażali się porażkami!

MARIUSZ CZUBAJ

To urodzony w 1969 roku profesor antropologii kultury w SWPS w Warszawie i członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Jest autorem tradycyjnych, świetnie skonstruowanych kryminałów, w których pojawiają się wątki obyczajowe, przekonywujący bohaterowie i spora dawka humoru. Za powieść „21:37”, pierwszą z cyklu z profilerem Rudolfem Heinzem, otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej w 2008 roku.

dziewczynka-z-zapalniczka-b-iext52734776

 „Dziewczynka z zapalniczką” to kolejna część serii z Rudolfem Heinzem. Niedaleko Katowic, w lesie, podczas Sylwestra 2010 roku, zostaje zastrzelony emerytowany policjant – Jacek Szymon – dawny mentor i kolega Rudolfa. Profiler zostaje poproszony o przysługę i mimo przebywania na przymusowym urlopie po załamaniu nerwowym, wszczyna prywatne śledztwo. Próbuje rozwiązać zagadkę śmierci swojego kolegi, ale sprawa nie jest prosta. Trop prowadzi do wydarzeń sprzed lat, które położyły się cieniem na karierze Jacka Szymona.Przed śmiercią policjant prowadził śledztwo w sprawie makabrycznego zabójstwa sześcioletniej dziewczynki, bestialsko zamordowanej we własnym domu w 2001 roku. „Dziewczynka z zapalniczką” to kolejny świetny kryminał Czubaja. Zakończenie zagadki jest  niezwykle intrygujące!

JACEK KOMUDA

Jacek Komuda to mający 46 lat historyk, autor powieści i opowiadań o tematyce historycznej. Pracę rozpoczął od pisania scenariuszy, m.in. do pierwszej części gry komputerowej „Wiedźmin” i planszówki „Dzikie Pola”. Pisał również opowiadania, które ukazywały się w „Nowej Fantastyce”, „Fenixie” oraz „Voyagerze”. Jego pierwsza książka ukazała się w 1999 roku. Był to zbiór opowiadań zatytułowany „Opowieści z Dzikich Pól”. Od tego czasu wydał wiele powieści, opowiadań oraz cykli książkowych. Fascynuje go historia Rzeczypospolitej szlacheckiej, dlatego akcję książek osadza w realiach XVII wieku. Opisywane historie pełne są charakterystycznych dla tych czasów burd, zajazdów i pijatyk, a także barwnych postaci i  dowcipnych dialogów.

Komuda_Jaxa_01-768x1155

Jaksa” to jego najnowsza książka. Tym razem jest to literatura fantasy, ale wyczuwa się w niej sarmacką pasję autora. Tytułowy Jaksa to syn rycerza, który podstępnie zabił przywódcę ordy. Z całą rodziną i krewnymi został za to skazany na śmierć. Zwaśnione rody zaślepia żądza zemsty. Wraz z bohaterami podróżujemy przez Królestwo Lendii, które pełne jest strzyg i upiorów. W tym brutalnym świecie niebezpieczeństwo grozi nie tylko ze strony barbarzyńców ze stepów, ale także potworów i bogów, dających o sobie znać nocami. Klimat powieści przypomina ten z „Wiedźmina”!

WOJTEK MIŁOSZEWSKI

Trzydziestoośmioletni Wojtek Miłoszewski, to brat Zygmunta, popularnego autora kryminałów. Pracował jako scenarzysta serialu „Wataha” i „Prokurator”, jest także autorem ponad osiemdziesięciu odcinków serialu paradokumentalnego „Policjantki i Policjanci”. W książkach łączy tematykę sensacyjną i militarną, wprowadza wątki romansowe i futurologiczne. Akcja w nich jest wartka, a dialogi naturalne i błyskotliwe.

inwazja-tom-2-farba-b-iext52753013

Polecamy Wam „Farbę”, kontynuację bestsellerowej powieści sensacyjnej „Inwazja”. W pierwszej części autor akcję umieścił w 2017 roku i przedstawił wizję zbrojnej napaści Rosji na Polskę. Druga części przedstawia wydarzenia po przegranej wojnie. Rosjanie przywracają Imperium Rosyjskie i rozpoczynają powszechną rusyfikację. Wprowadzają swoją administrację oraz walutę, kontrolują każdy obszar życia polskich obywateli. Polacy nie poddają się i tworzą organizację, której zadaniem jest walka z okupantem. W odpowiedzi,administracja rosyjska zacieśnia kontrole i dokręca śrubę terroru.  Wizje wojny i okupacji stworzone w obu powieściach niepokoją i dają do myślenia.

JAKUB ŻULCZYK

To urodzony w 1983 roku autor powieści i scenarzysta. Współtworzył m.in. scenariusz do popularnego serialu „Belfer”, współpracował z pismem „Lampa” i „Machina”, publikował także w „Polityce”, „Wprost”, „Dzienniku” i „Playboyu”. Trudno sklasyfikować gatunkowo jego powieści. Na pewno nie można przejść obok nich obojętnie. Ma oryginalny, niepowtarzalny styl pełen szokujących, dobitnych skojarzeń, metafor i porównań. Często odwołuje się do popkultury, świata amerykańskich książek, piosenek i gier wideo, i ujmuje to wszystko w zabawny, ironiczny nawias.

zrob-mi-jakas-krzywde-b-iext37928374

Zrób mi jakąś krzywdę” to jego debiut. Powieść ukazała się po raz pierwszy w 2006 roku. Opowiada historię dwudziestopięcioletniego Dawida i piętnastoletniej Kaśki. Chłopak jest studentem prawa, Kaśka to uzależniona od gier siostra jego kumpla. Bohater zakochuje się w niej bez pamięci i namawia dziewczynę do wspólnej ucieczki. Pewnego letniego dnia wyruszają w podróż po Polsce. Na swojej drodze spotykają przeróżne postaci – od dresiarzy po bogate emerytki i świadków Jehowy. Ta szalona przygoda owocuje przezwyciężeniem przez bohaterów lęku przed dorosłością. Książka jest niebanalna, jedyna w swoim rodzaju!

WOJCIECH CHMIELARZ

Trzydziestoczteroletni dziennikarz – współpracował z „Pulsem Biznesu”, „Pressem”, „Polityką” i „Pociskiem”. W 2015 roku zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru. Zasłynął cyklem kryminałów z komisarzem Jakubem Mortką, który bardzo spodobał się czytelnikom – jest rzetelnym gliniarzem z wydziału zabójstw, ale bywa hardy i nieobliczalny. Chmielarz uznawany jest za jednego z najbardziej obiecujących pisarzy kryminalnych młodszego pokolenia.

70a14afae363a9d36-zmijowisko

„Żmijowisko”

To bardzo dobry thriller będący połączeniem powieści obyczajowej i psychologicznej. Grupa trzydziestolatków, przyjaciół ze studiów, co roku wyjeżdża wspólnie ze swoimi rodzinami na wakacje. Tym razem trafiają do małej wsi Żmijowisko, gdzie codzienny stres odreagowują bawiąc się na mocno zakrapianych imprezach. Podczas jednej z nich odżywają skrywane od lat urazy, dawne uczucia i wzajemne pretensje. Między uczestnikami wywiązuje się kłótnia, a następnego dnia córka jednej z par, piętnastoletnia Ada, znika. Pomimo poszukiwań nikomu nie udaje się jej odnaleźć. Rok później jej ojciec wraca do Żmijowiska, by podjąć próbę odnalezienia córki. „Żmijowisko” to powieść skupiona na przeżyciach bohaterów. Pisarz zagłębia się w toksyczne relacje, napięcia i narastającą frustrację. Historia rozgrywa się w trzech przestrzeniach czasowych, powiązania między bohaterami są zawiłe, zaś rozwiązania zagadki nie sposób się domyślić!

 

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora